Prisvärd påskfavorit! Lidls gravade lax utsedd till bäst i test
Gravad lax är en självklar favorit på många svenskars påskbord – och i år kommer det inte kosta många lax att imponera på svärmor och svärfar i påsk. I ett smaktest utfört av Allt om mat har Lidls ASC-märkta gravade lax från Nautica utsetts till bäst i test – förutom en perfekt välbalanserad smak är det dessutom testets mest prisvärda produkt! ”Fina skivor med god doft, perfekt välbalanserad smak samt en härlig konsistens gör denna lax till en vinnare”, anser testpanelen.

Laxen fick höga poäng för sin fina balans av peppar och dill. En lax som smaklökarna kommer att minnas!
-Vi är väldigt stolta över att vår gravade lax utses till bäst i test – särskilt när den dessutom är testets mest prisvärda. Det är extra kul att kunna erbjuda en riktig påskfavorit som både smakar fantastiskt och är snäll mot plånboken. Det är återigen ett bevis där vi håller vårt löfte till våra kunder om att erbjuda högsta kvalitet till branschens bästa pris, säger Robert Stekovic, inköps-och marknadsdirektör på Lidl Sverige.
Allt om mat-redaktionen genomförde ett blindtest av åtta färdigskivade varianter av förpackad gravad lax, där smak, utseende, doft och konsistens bedömdes. Laxskivorna lades upp utan tillbehör för att säkerställa en rättvis bedömning.
Lidls gravade lax från Nautica är ASC-märkt, vilket gör den till ett hållbart val utan att kompromissa på vare sig smaken eller plånboken. I vårt fasta sortiment är dessutom all vår frysta fisk och skaldjur MSC- eller ASC-märkt – något som har gällt sedan 2014.
Lidls gravade lax från Nautica finns tillgänglig i alla Lidls 207 butiker och kostar 66 kr för 200 g, vilket ger ett prisvärt kilopris på 330 kr.
Omdöme: Fin färg och fina, välskurna skivor. Mycket god och fräsch doft av lax och dill. Smaken är välbalanserad med tydlig dillsmak och har en liten rökigt god eftersmak. Konsistensen är lagom fast och smälter på ett fint sätt i munnen. En välgravad lax!
OM ASC
Aquaculture Stewardship Council (ASC) är en icke vinstdrivande organisation som driver världens ledande program för certifiering och märkning av ansvarsfullt odlad fisk, alger och skaldjur. ASC driver utvecklingen av ett mer hållbart och ansvarsfullt vattenbruk genom höga krav och full transparens, trovärdighet och integritet i alla steg från odling till färdig produkt i hyllan. Visionen är en värld där vattenbruk spelar en viktig roll i den globala matförsörjningen och bidrar till samhällsnytta, samtidigt som vi minimerar påverkan på miljön. Det gröna ASC-märket på produkten garanterar att fisken, algerna eller skaldjuren kommer från en certifierad odling som tar ansvar för miljö, djur, människor och samhälle.
OM MSC
Marine Stewardship Council (MSC) är en internationell icke-vinstdrivande organisation. MSC är det enda globala certifieringsprogrammet för vildfångad fisk som uppfyller kraven på bästa praxis både av FN:s livsmedels- och jordbruksorganisation. När ett fiske uppfyller MSC:s standard för hållbart fiske kan fångsten säljas som MSC-märkt. Certifieringen är öppen för alla yrkesfiskare som fångar fisk och skaldjur från hav- eller sötvatten. Idag är fler än 700 fisken i 63 länder engagerade i MSC:s program.
Kontakter
Pressavdelningen Lidl Sverige
Tel:08-5555 7195press@lidl.seOm oss
Lidl Sveriges första butiker slog upp dörrarna i september 2003 och sen dess har vi utmanat marknaden. Idag har vi vuxit till en dagligvarukedja att räkna med, med 204 butiker i Sverige från Trelleborg i söder till Boden i norr. Sammanlagt arbetar drygt 5000 personer på Lidl Sverige. Vårt huvudkontor ligger i Barkarbystaden i Järfälla kommun och vi har tre centrallager belägna i Halmstad, Rosersberg och Örebro. Lidl har fyra fastighetskontor som är placerade i Stockholm, Göteborg, Örebro och Malmö.
Följ Lidl Sverige
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Lidl Sverige
Söt seger: Lidls choklad är bäst i test4.4.2025 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Är den dyraste chokladen bäst? Absolut inte, om du frågar testpanelen! I ett omfattande smaktest av Allt om mat har Lidls Fin Carré Hazelnut Milk Chocolate med grädde inte bara fått toppbetyg – den har också utsetts till den mest prisvärda mjölkchokladen med hasselnötter och testvinnare i det stora chokladtestet.
Grekisk gudomlighet i kyldisken hos Lidl – fetaost från Milbona topptestas28.3.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Du behöver inte åka hela vägen till Grekland för att ta del av grekiska smaker av högsta kvalitet. När Svenska Dagbladet testade fetaostar blev Lidls grekiska och ekologiska fetaost från Milbona topptestad med 5 av 6 i betyg. Osten hyllades för sin balanserade smak, behagliga syra och tilltalande konsistens.
Lidl inviger efterlängtad butik i centrala Borås27.3.2025 09:35:35 CET | Pressmeddelande
Idag slår Lidl upp portarna till sin nya, toppmoderna butik i centrala Borås. Den nya butiken, belägen vid Varbergsvägen intill riksväg 40, är den andra Lidl-butiken i staden och har efterfrågats av boråsarna under en längre tid.
Lidl öppnar butik i Hyllie, Malmö12.3.2025 09:54:25 CET | Pressmeddelande
Nu står det klart att Lidl öppnar ny butik i Malmö – med ambitionen att slå upp portarna 2028. Den kommer att ligga på markplan i ett nytt mobilitetshus i den växande stadsdelen Hyllie.
Lidl Sverige återkallar lammfärs av varumärke Svea Lantkött7.3.2025 14:00:00 CET | Pressmeddelande
Lidl Sverige återkallar lammfärs av varumärket Svea Lantkött. Efter rutinmässig analys av produkten har salmonella hittats i en begränsad batch.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum