Stångåstaden

Vi ställer om för framtiden och för ett växande Linköping

Dela

För att möta nya krav från både omvärlden och våra kunder genomför vi nu flera viktiga förändringar inom Stångåstaden. Vi samlar bostadsförvaltningen i en gemensam organisation, ställer om våra arbetssätt för att främja samarbete och satsar stort på digital utveckling. Målet är att bli ett ännu bättre bostadsbolag – redo för framtiden och för ett växande Linköping.

Studentbostadsbolaget har tidigare varit ett eget dotterbolag, men fusioneras nu med Stångåstaden.
Studentbostadsbolaget har tidigare varit ett eget dotterbolag, men fusioneras nu med Stångåstaden.

Omvärlden förändras – vi behöver göra detsamma

Världen omkring oss är i snabb förändring. Det handlar inte bara om geopolitiska oroligheter, utan också om hur tekniken utvecklas, hur vi kommunicerar – och vilka förväntningar människor har på företag och service.

Vi befinner oss mitt i en digital revolution som påverkar alla delar av samhället. Det ställer nya krav på både organisationer och individer. Vi ser att kundernas behov förändras. Fysiska möten kommer alltid att ha en viktig plats, men vi behöver också erbjuda fler digitala tjänster som är enkla, tillgängliga och användarvänliga. Samtidigt påverkar det ekonomiska läget många verksamheter – effektivitet och smarta lösningar blir viktigare än någonsin.

Jag tänkte berätta lite om hur vi i Stångåstaden jobbar med att möta dessa förändringar och förväntningar.

Vi samlar all bostadsförvaltning i ett bolag för en samlad och starkare bostadsförvaltning

Vi genomför just nu en större omställning av vår organisation. Studentbostadsbolaget har tidigare varit ett eget dotterbolag, men fusioneras nu med Stångåstaden. Samtidigt går vi från två till tre förvaltningsdistrikt, vilket ger oss mindre och mer överblickbara enheter.

Den nya organisationen är tvärfunktionell och byggd för samarbete över gränserna – mellan kundservice, skötsel och underhåll. Det skapar bättre förutsättningar för kvalitet i varje kontakt med våra hyresgäster, samtidigt som vi effektiviserar och minskar kostnader.

Förutom att ställa om organisationen så har vi identifierat några saker som nyckeln till framgång. Den ena handlar om arbetssätt och hur vi i vardagen arbetar mer tillsammans över enhetsgränserna i bolaget. Den andra handlar om att hänga med i den digitala omställningen.

Arbeta tvärfunktionellt

Vi arbetar aktivt med vår företagskultur för att skapa en miljö som präglas av mod, nyfikenhet och framåtanda. Vi vill ligga ett steg före – både i vardagen och som bostadsbolag i branschen. Vi lägger också stor vikt vid att vara affärsmässiga och att allt vi gör ska skapa värde på något sätt. Det är också viktigt att våra medarbetare är nyfikna på att lära sig nytt men även dela med sig av sin kunskap.

Jag har varit på Stångåstaden i drygt tio år. Under de åren har vi lagt kraft och energi på att utveckla våra team. Nu tar vi nästa steg – att systematiskt arbeta mer med att tvärfunktionellt samarbete ska vara en naturlig del av vardagen – inte något som bara sker i projekt. Ett exempel från vår bransch är hur de som arbetar med byggnation, samverkar med de som arbetar med förvaltning. Min uppfattning, efter många år i branschen, är att det många gånger har funnits tydliga revir här och för lite samverkan. För att kunna utvecklas som bolag och möta våra kunders behov på riktigt behöver vi bryta dessa gränser. För att stötta det här skiftet anpassar vi våra arbetsplatser. Vi minskar våra kontorsytor och går över till aktivitetsbaserade arbetsmiljöer – något som både möjliggör flexiblare arbetssätt och ger ekonomiska besparingar.

Hänga med i den digitala revolutionen

Den andra nyckelfaktorn som jag nämnde tidigare är hänga med i den digitala revolution som pågår. Kunderna kommer kräva mer av oss i framtiden i form av ökad enkelhet och tillgänglighet. Det handlar om att ligga i nivå med andra branscher – inte bara jämföra oss med andra bostadsbolag.

Vi står inför ett omfattande teknikskifte. Vi håller på att byta ut vår digitala plattform för att vi ska kunna möta kundernas ökade krav på enkelhet, tillgänglighet och service.

Vi tar kontroll över vår data, effektiviserar våra arbetssätt och utvecklar nya digitala tjänster. Vi arbetar redan med AI för att styra uppvärmning i våra fastigheter mer energieffektivt. Just nu rullar vi också ut generativ AI som stöd i medarbetares vardag – från att skriva och sammanfatta texter till att skapa presentationer och hantera bilder.

Men digitaliseringen innebär också ett nytt kompetenslandskap. En del arbetsuppgifter försvinner – andra tillkommer. Vi behöver lära nytt och tänka nytt. Det gäller både oss som företag och varje individ. För att fortsätta vara relevanta på framtidens arbetsmarknad behöver vi vara nyfikna, anpassningsbara och öppna för förändring.

Tillsammans rustar vi oss för framtiden

Allt sammantaget så gör vi en massa saker för att ställa om inför en ny framtid. Målet är förstås att bli ett ännu bättre bostadsbolag och bidra till att göra Linköping till en bättre stad att bo, leva och driva verksamhet i.

Är du nyfiken på att börja jobba hos oss och har kompetens inom affärsutveckling, verksamhetsutveckling, IT, systemarkitektur, förändringsledning eller serviceutveckling? Vi är mitt i en spännande förändringsresa och letar alltid efter nyfikna och drivna personer som vill vara med och utveckla framtidens bostadsbolag. Skicka gärna in en spontanansökan – vi vill gärna höra från dig!
Gå gärna in på vår hemsida och läs mer.  

Fredrik Törnqvist
VD, Stångåstaden

Kontakter

Stångåstaden är det största bostadsbolaget i Linköping och ägs av Linköpings kommun. Vi äger och förvaltar cirka 18 000 lägenheter, 4 100 av dem är studentbostäder och förvaltas av dotterbolaget Studentbostäder i Linköping AB. Dessutom har vi cirka 40 byggnader med kulturhistoriskt värde som förvaltas av dotterbolaget Kulturfastigheter.

Följ Stångåstaden

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Stångåstaden

Vad innebär den svenska hyresmodellen – och varför spelar det roll?25.4.2025 08:31:01 CEST | Blogginlägg

Många hushåll kämpar just nu med ökade kostnader – och i det sammanhanget kan årets hyreshöjning givetvis väcka frågor. Varför höjs hyrorna? Vad får vi tillbaka? Och hur fungerar egentligen det svenska hyressystemet? Hyror och boende ligger nära hjärtat och väcker känslor. Att hålla ordning på Stångåstadens ekonomi är en helt central fråga för oss. Den här gången skriver jag därför bloggen tillsammans med Stångåstaden styrelseordförande Jan Österlind. Vi vill här ge en tydlig bild av varför vi och andra bostadsbolag behöver höja hyrorna, och hur det hänger ihop med det vägval Sverige gjorde för över tio år sedan.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye