IKEM till Bohlin: Skydda gasförsörjningen – bygg en LNG-terminal
Carl-Oskar Bohlin, minister för civilt försvar, presenterar idag en nyhet för att stärka förmågan att hantera incidenter kopplade till undervattensinfrastruktur. Innovations- och kemiindustrin är mycket angelägen om att gasledningen säkras och att Sverige inrättar en LNG-terminal i beredskapssyfte.

– Vi hoppas innerligt att dagens nyhet innebär besked som säkrar svensk gasförsörjning, säger Malin Johansson, energi- och klimatexpert, IKEM.
– Industrin behöver molekylen i gasen som råvara, bland annat för att rena dricksvatten och för vår livsmedelsförsörjning, säger Malin Johansson, energi- och klimatexpert, IKEM.
Finland har hyrt en LNG-terminal, Tyskland har köpt flytande LNG-terminaler och handlat upp stora mängder gas och många länder har egen gas och flera gasledningar.
– Sverige har, till skillnad från många andra länder, endast ett gasnät. Vi har heller ingen terminal för mottagande av flytande metangas. Vår försörjning är mycket sårbar och det måste omgående hanteras, säger Malin Johansson, energi- och klimatexpert, IKEM.
IKEM kräver:
- Ett statligt ansvar för svensk gasförsörjning
- En statlig investering i en LNG-terminal längs det västsvenska gasnätet
- Ett riktigt gaslager
- Satsningar på biogasens produktion och infrastruktur
Nyckelord
Kontakter
Linn FrimanPresschefIKEM
Tel:072-201 98 59linn.friman@ikem.seOm oss
IKEM – Innovations- och kemiindustrierna i Sverige är en bransch- och arbetsgivarorganisation som företräder 1.250 svenska och utlandsägda företag med cirka 70.000 medarbetare. Företagen arbetar med kemi i vid bemärkelse och står för en fjärdedel av industrins exportvärde och för en femtedel av industrins förädlingsvärde.
Följ IKEM - Innovations- och kemiindustrierna i Sverige AB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från IKEM - Innovations- och kemiindustrierna i Sverige AB
Nya elprisområden löser inte problemen i södra Sverige15.5.2025 13:44:24 CEST | Pressmeddelande
För två veckor sedan presenterade Svenska kraftnät sin översyn av elprisområdena. Myndigheten föreslog då ingen förändring. Idag meddelar Tidöpartierna att de tillsätter en ny utredning om samma fråga. IKEM varnar för att problemen med höga elpriser och effektbrist trots det kommer att kvarstå.
Två av tre företag tror inte längre på konjunkturvändning 202514.5.2025 10:57:22 CEST | Pressmeddelande
Efter bara 100 dagar med Trump tillbaka i Vita huset tror två av tre industriföretag inte längre på någon konjunkturvändning i år. Det visar konjunkturbarometern från IKEM, Sveriges näst största industriförbund. Den tidigare optimismen har bytts mot pessimism när handelskrig, tullar och global oro pressar exportindustrin. ”Det är ett dramatiskt skifte i förväntningarna”, konstaterar IKEM:s chefsekonom Carl Eckerdal.
Kemikaliepolitiken blir än mer ologisk med gårdsförsäljning av alkohol5.5.2025 06:05:00 CEST | Pressmeddelande
Riksdagen har beslutat att tillåta gårdsförsäljning av alkoholhaltig dryck. Samtidigt pågår diskussioner i EU som innebär att etanol, det vill säga alkohol, i tekniska applikationer som handsprit och spolarvätska kan förbjudas. Motsägelsefullt, anser IKEM.
Så kan industrin fasa ut fossil plast – IKEM lanserar plastagenda25.4.2025 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
IKEM lanserar idag en plastagenda med drygt 20 konkreta reformförslag som skyndar på omställningen till återvunnen och fossilfri råvara.
Industrin väntar på besked i vårändringsbudgeten – Skolsatsningar är avgörande15.4.2025 06:15:00 CEST | Pressmeddelande
Idag presenterar regeringen sin vårändringsbudget för 2025 och IKEM förväntar sig att den nu innehåller utökade resurser till de tekniska och naturvetenskapliga utbildningarna. För att täcka behoven inom kemiämnet krävs en satsning om 662 miljoner kronor, en Labb-peng.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum