Välkomna satsningar på infrastruktur och bostäder i regeringens vårbudget
22.4.2025 09:24:22 CEST | Svensk Betong | Pressmeddelande
I vårbudgeten som presenterades den 15 april förstärker regeringen vägunderhållet med 500 miljoner kronor under 2025 och 160 miljoner kronor för att öka bostadsbyggandet i etablerings och omställningskommuner, inte minst i norra Sverige.
– Vi välkomnar regeringens besked om ökade satsningar på infrastruktur och bostäder för att stötta konjunkturåterhämtningen i bygg- och betongbranschen. Det är också positivt att ROT-avdraget höjs och att satsningar görs på yrkesutbildningar. Det är dock viktigt att påpeka att dessa åtgärder inte är tillräckliga för att vända krisen för bostadsbyggandet, men det är ett viktigt steg för att möta den ansträngda situationen i bygg- och betongbranschen där många av våra medlemmar kämpar med att få ihop kalkylerna, säger Malin Löfsjögård, Vd på Svensk Betong.

I höstens budget uppmanar Svensk Betong regeringen att ta ytterligare steg där långsiktiga villkor för utbildning och satsningar på hållbart byggande prioriteras.
– Betongbranschen har tagit viktiga steg i klimatomställningen. Vi har redan nått färdplanens första delmål om halverad klimatpåverkan från betong i husbyggnation. För att kunna gå vidare krävs nu att beställare, inte minst offentliga, ställer krav på klimatförbättrad betong i upphandlingar, säger Malin Löfsjögård.
Nyckelord
Kontakter
Mattias BorrelidKommunikationschef
Tel:072 205 32 55Mattias.borrelid@svenskbetong.seLänkar
Svensk Betong är branschorganisation för företag som tillverkar fabriksbetong, utövar betongpumpning samt företag som tillverkar och/eller monterar betongprodukter. Medlemsföretagen finns över hela Sverige och bidrar till sysselsättning och samhällsutveckling på många orter i landet.
Betong- och cementindustrin omsätter årligen mer än 30 mdkr och sysselsätter nästan 9 000 personer. Till detta kommer betongarbetare som är anställda av byggentreprenörsföretag. De senaste åren har det årligen producerats mer än 6 miljoner kubikmeter betong i Sverige.
Följ Svensk Betong
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svensk Betong
Laga kraft för tillstånd i Slite säkrar långsiktig cementförsörjning8.9.2026 09:45:21 CEST | Pressmeddelande
– Det här är ett mycket viktigt och efterlängtat besked för hela samhällsbyggnadssektorn. Sedan cementkrisen 2021 har Svensk Betong återkommande pekat på behovet av långsiktiga och förutsägbara villkor för Sveriges cementförsörjning. Nu får branschen den långsiktighet som vi har efterfrågat under flera år, säger Henrik Vinell, vd för Svensk Betong.
Betongproduktionen fortsätter öka visar Svensk Betongs Betongindikator28.8.2026 07:15:00 CEST | Pressmeddelande
Svensk Betongs medlemsföretag ökade produktionsvolymen av betong även under andra kvartalet 2026 jämfört med motsvarande period förra året. Svensk Betongs Betongindikator visar att den totala produktionen ökade med cirka fem procent, framför allt drivet av en fortsatt återhämtning inom husbyggandet.
Produktionsvolymerna ökar för betongbranschen visar Svensk Betongs Betongindikator20.5.2026 06:05:00 CEST | Pressmeddelande
Svensk Betongs medlemsföretag ökade produktionsvolymen av betong första kvartalet 2026 jämfört med första kvartalet 2025. – Ökningen är fyra- till fem procent och den märks mest inom bostadsbyggandet, säger Henrik Vinell, Vd för Svensk Betong.
Sara Löfgren omvald till ordförande för Svensk Betong23.4.2026 11:17:18 CEST | Pressmeddelande
Vid Svensk Betongs årsstämma den 22 april omvaldes Sara Löfgren (Skanska Industrial Solutions) till ordförande för branschorganisationen Svensk Betong. – Jag ser fram emot att fortsätta jobba tillsammans med alla i föreningen för att stärka Svensk Betongs övergripande arbete med fokus på betongens viktiga roll för samhällsutveckling och klimatomställning, säger Sara Löfgren, ordförande för Svensk Betong.
Henrik Vinell tillträder som vd för Svensk Betong20.4.2026 09:55:16 CEST | Pressmeddelande
– Jag ser fram emot att långsiktigt fortsätta arbetet tillsammans med Svensk Betongs medlemmar och associerade företag för att vidareutveckla betongbranschen inom hållbar utveckling, innovation och långsiktig konkurrenskraft, säger Henrik Vinell.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum