Unionen avblåser strejk på SVT
Under medling har Unionen och Almega Medieföretagen Public Serviceföretagen kommit överens om nytt avtal vilket innebär att varsel om strejk dras tillbaka.

– Det satt hårt inne men nu har vi kommit överens och är nöjda med att ha avtal på plats. Detta är en seger för rättvisa villkor och ett erkännande för det arbete Unionens medlemmar utför varje dag. Våra medlemmar, oavsett bransch, var tydliga redan från början med att det värde man är med och skapar på sin arbetsplats också ska ge utdelning. Idag har de fått ett kvitto på det värdet och det är vi väldigt nöjda med, säger Peter Hellberg, Unionens ordförande.
Högre lön och arbetstidsförkortning har varit de viktigaste kraven för Unionens medlemmar i avtalsrörelsen och de nya avtalen säkerställer både en god löneökningstakt och bidrar till ett hållbart arbetsliv genom arbetstidsförkortning och rättvisa ersättningar för deltidsanställda som nu får samma ersättning som heltidsanställda när de jobbar över.
– Trots stark konfliktberedskap hos våra medlemmar är det alltid bra om vi kan lösa frågor vid förhandlingsbordet. Att vi lyckades gå i mål med förhandlingarna på Public Service är ett bevis på vad vi kan åstadkomma när vi står enade. Utan det engagemang som medlemmar och förtroendevalda har visat hade vi inte kunnat nå detta resultat, säger Martin Wästfelt.
Läs mer på www.unionen.se/avtal2025
Nyckelord
Kontakter
Unionen press
Välkommen att ringa vår presstelefon. Här svarar alltid någon av våra pressekreterare.
Länkar
Unionen är Sveriges största fackförbund med över 700 000 medlemmar på 88 000 arbetsplatser. Vi är 27 000 förtroendevalda på drygt 15 000 arbetsplatser. Unionen finns för tjänstemän på den privata arbetsmarknaden och du hittar oss i allt från stora internationella koncerner till små familjeföretag, ensamföretag, organisationer och föreningar. Tillsammans är vi i Unionen den ledande kraften som skapar framgång, trygghet och glädje i arbetslivet.
Unionen press svarar på medias frågor om Unionen. Vi förmedlar kontakter till våra förtroendevalda och experter inom bland annat arbetsmiljö, kompetensutveckling, utmaningar i tjänstemännens arbetsliv, lön och jämställdhet.
Välkommen att kontakta oss!
Följ Unionen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Unionen
Pressinbjudan: Unionen släpper konjunkturrapport 14 maj9.5.2025 12:33:47 CEST | Pressinbjudan
Varmt välkommen till ett frukostseminarium där Unionens chefsekonom Tobias Brännemo ger Unionens bild av det ekonomiska läget och tillsammans med Kristian Åström, fristående ekonomijournalist, diskuterar förutsättningarna för svensk ekonomi.
Unionen avblåser strejk på fyra av fem områden17.4.2025 18:00:00 CEST | Pressmeddelande
Efter hot om konflikt har Unionen idag enats om nya kollektivavtal med Almega på Innovationsföretagen, Tjänsteförbunden Serviceföretagen, Tjänsteförbunden Utbildningsföretagen samt Tjänsteförbunden Utveckling och Tjänster inom Almega. Förhandlingarna under medling fortsätter dock på Medieföretagen Public serviceföretagen.
Unionen om budgeten: Regeringen gör för lite för att bekämpa arbetslösheten15.4.2025 08:19:19 CEST | Pressmeddelande
I vårbudgeten får Arbetsförmedlingen ett tillskott på 60 miljoner som främst ska gå till myndighetens kontroll av arbetssökande. – Det är långt ifrån vad som krävs för få bukt med arbetslösheten. Regeringen måste göra mer för att få fler i arbete, säger Tobias Brännemo, chefsekonom Unionen i en kommentar om regeringens budget.
Unionen varslar om konflikt på SVT11.4.2025 20:25:39 CEST | Pressmeddelande
Även Medieföretagen säger nej till Unionens avtalskrav och Unionen varslar om stridsåtgärder på ytterligare ett avtalsområde inom Almega. Varslet berör Unionens medlemmar på SVT i Stockholm.
Avtal klart mellan Unionen och Energiföretagen11.4.2025 07:05:00 CEST | Pressmeddelande
Unionen och Energiföretagens Arbetsgivareförening (EFA) har idag tecknat nytt kollektivavtal. – På ännu ett avtal har vi nått framgång och avtalat om löneökningar och kommit överens om ytterligare arbetstidsförkortning, säger Martin Wästfelt, förhandlingschef Unionen.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum