Elgiganten gör kreativ installation på Sergels torg
24.4.2025 08:30:00 CEST | Elgiganten | Pressmeddelande
Elgiganten sätter upp en installation på Sergels torg där förbipasserande ser sig själva på storbildsskärm – med en virtuell Elgiganten-påse i handen och roliga tankar kopplade till sitt köp. Med hjälp av teknologier som Augmented Reality (AR) och skeleton tracking skapar Elgiganten en interaktiv, engagerande och minnesvärd upplevelse för de förbipasserande.

Nu tar Elgiganten över The Node, den stora digitala skärmen vid Sergels torg för att sprida glädje med hjälp av en interaktiv upplevelse. Installationen använder sig av avancerad kamerateknologi för att identifiera silhuetten av förbipasserande människor. När datorn och kameran fångat upp människors rörelser, kan de se sig själva i skärmen med en virtuell Elgiganten-påse i handen och en svävande tankebubbla ovanför huvudet – allt i realtid och full rörelse. Upplevelsen förvandlar annars passiva åskådare till aktiva deltagare genom att bjuda in till upplevelse, interaktion och engagemang.
– Vi vill även förmedla den positiva känsla vi hoppas att kunderna har när de handlat hos oss på Elgiganten, en blandning av lycka och förväntan om vad våra produkter bidrar med i deras liv, säger Mikaela Bäckius, Marketing Operations Manager på Elgiganten.
Installationen är ett samarbete tillsammans med Ocean Outdoor. Installationen går att se: Under vecka 17: Torsdag till fredag mellan kl. 16-18 och under helgen mellan kl. 12-15.
Kontakter
Linnea CederquistPR and Communication Manager
Gäller endast pressförfrågningar från media. För övriga frågor och kundärenden vänligen kontakta kundtjänst.
Bilder


Om oss
Elgiganten är Sveriges ledande återförsäljare av hemelektronik, vitvaror och kök. Bolaget är en av de aktörerna som omsätter mest inom detaljhandeln. Elgiganten etablerades i Sverige 1994 och har i dag närmare 3.700 anställda och 176 butiker och varuhus över hela landet. Här ingår även Elgiganten Phonehouse-butikerna som finns i såväl stadskärnor och gallerior. Elkjøp-koncernen, där Elgiganten ingår, är ett av Nordens största detaljhandelsföretag, med verksamhet i Sverige, Norge, Danmark, Finland, Island, Grönland och Färöarna. Elkjøp-koncernen ägs av brittiska Dixons Carphone Plc - en av Europas största återförsäljare av hemelektronik.
LÄS MER OM:
Elgigantens sortiment och mer om bolagets hållbarhetsarbete.
Följ Elgiganten
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Elgiganten
Kärnmjölksvåfflan blir nytt landskapsbakverk25.3.2026 09:10:00 CET | Pressmeddelande
Hur smakar Medelpad och resten av våra landskap? Det har svenska folket röstat om under hösten i tävlingen Hela Sveriges Bakverk. I Medelpad röstades kärnmjölksvåfflan fram som det officiella landskapsbakverket. Elgiganten och Epoq delar historien bakom våfflan och hur du får till den perfekta kärnmjölksvåfflan.
Premium-LEGO® sålde slut på ett dygn24.3.2026 07:30:00 CET | Pressmeddelande
När LEGO® släppte förbokningen av sitt nya premiumset med Pokémon™ sålde det slut på under ett dygn – trots en prislapp på omkring 8 000 svenska kronor. Nästa vecka öppnar hemelektronikkedjan Elgiganten förbokningen av det populära setet med Venusaur, Charizard och Blastoise.
Kraftig ökning av kameraövervakning bland svenska företagare11.3.2026 07:30:00 CET | Pressmeddelande
Näringslivets utsatthet för brott är fortsatt hög. Under de senaste fem åren har 44 procent av företagen med anställda blivit utsatta för brott — främst bluffakturor, stölder och skadegörelse. Det visar Företagarnas senaste rapport. Samtidigt ser Elgiganten en kraftigt ökad efterfrågan på kameraövervakning hos just företagare, däribland lantbrukare.
Elgiganten öppnar större butik i Lerum efter brand4.3.2026 07:30:00 CET | Pressmeddelande
Elgiganten återvänder till centrala Lerum efter branden i november förra året och flyttar nu till en ny, större butik i gallerian Solkatten. Den tidigare butiken skadades av rök- och vattenskador i samband med en brand. Den 27 mars 2026 slår kedjan åter upp dörrarna och erbjuder ett bredare sortiment än tidigare.
Elgiganten tar plats i spåret - blir Team Partner till svenska längdlandslaget26.2.2026 07:30:00 CET | Pressmeddelande
Hela 83 procent av svenskarna är intresserade av längdskidåkning – en av landets mest folkkära idrotter. Efter en vinter fylld av imponerande topprestationer tar Elgiganten nu plats i spåret som ny Team Partner till det svenska längdlandslaget. Samarbetet löper i två år med start den 1 maj 2026 och syftar till att visa teknikens betydelse i sportupplevelser och prestationer.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum