Nu startar bygget av spektakulärt gårdshus vid Fridhemsplan
På en innergård bakom Drottningholmsvägen (Fridhemsplan) startar nu bygget av ett bostadshus med både stadsradhus och lägenheter som ska omringas av grönska. Bakom projektet står Alecta Fastigheter och byggentreprenör är We Construction Stockholm. Projektet ska vara klart 2026, samtidigt som den närliggande fastigheten Miss Q, vilken kommer innehålla hotell, kontor och takrestaurang.

Bostadshuset är en del av den utveckling som Alecta Fastigheter gör vid Fridhemsplan. Sedan början av 2024 har bolaget utvecklat den närliggande fastigheten Väktaren 35, numera kallad Miss Q, till att bli en mixed-use fastighet med hotell, kontor, en takrestaurang med terrass samt restauranger och caféer i gatuplan. Genom en detaljplan som även medgav bostadsproduktion skapas nu dessutom möjligheter till ett attraktivt boende på en innergård helt omsluten av grönska. Produktionen av gårdshuset startar i april och de båda projekten ska stå klara under andra kvartalet 2026.
- I stadens översiktsplan anges att Fridhemsplan har en betydelsefull centrumfunktion där den livaktiga miljön kan stärkas och utvecklas till en tryggare och mer attraktiv mötesplats. Det är något vi tagit fasta på i vår utveckling vid Fridhemsplan. Vi är otroligt glada att nu kunna byggstarta dessa bostäder, en viktig pusselbit i utvecklingen av en plats som förtjänar så mycket mer, säger Helena Ågren som är affärsansvarig stadsutvecklare på Alecta Fastigheter.
Bygget av gårdshuset har en kort genomförandetid för att minimera påverkan för närboende samt för att samordning ska kunna ske mellan de pågående projekten. Bland annat delar projekten på en byggkran som lyfter över byggmaterial till innergården. Totalt byggs 39 stycken lägenheter och stadsradhus, som alla ska upplåtas som bostadsrätt. Genom att ersätta den idag stenlagda gården med grönska främjas biologisk mångfald. För de boende kommer det finnas gemenskapsytor att nyttja både i trädgården och på husets takterrass. Ett dagvattenmagasin planeras på gården för att klara av framtida klimatförändringar bättre och på taket planeras solceller i syfte att främja förnybar energi. Huset ska certifieras enligt Miljöbyggnad Silver.
-Vi är otroligt glada över att ha fått uppdraget att genomföra detta projekt på Fridhemsplan åt Alecta Fastigheter. Väktaren 38 är ett spännande och unikt projekt som sticker ut i allt från konstruktion, design och logistik, säger Jacob Karlsson som är VD på We Construction Stockholm.
Här går det att läsa mer om hur Alecta Fastigheter lyfter Fridhemsplan;
Fridhemsplan | Alecta Fastigheter
Mer info om gårdshuset och försäljningsprocessen kommer under hösten 2025;
www.gardslunden.se
Alecta Fastigheter är ett ungt fastighetsbolag och ett av de största i Sverige. Dagens innehav med kontor, handel, hotell och samhällsfastigheter ska växa de kommande åren. Vi är långsiktiga, framtidsorienterade och arbetar varje dag med att skapa framtidsvärde genom att lyfta människor, verksamheter och städer och ge god avkastning till Alectas pensionssparare.
WE Construction Stockholm är ett nyetablerat totalentreprenadbolag inom WE Construction AB, med gedigen erfarenhet av nyproduktion av flerbostadshus. Vi kombinerar kvalitet, hållbarhet och nytänkande för att skapa mervärde och bygga långsiktiga samarbeten med våra beställare. Vår styrka ligger i att förena spetskompetens med en arbetsmiljö där människor trivs och utvecklas.
Nyckelord
Kontakter
Anna Fager PerssonAnsvarig extern kommunikation
Tel:070-9803209anna.fagerpersson@alecta.seBilder

Om Alecta Fastigheter
Alecta Fastigheter är ett ungt fastighetsbolag och ett av de största i Sverige. Dagens innehav med kontor, handel, hotell och samhällsfastigheter ska växa de kommande åren. Vi är långsiktiga, framtidsorienterade och arbetar varje dag med att skapa framtidsvärde genom att lyfta människor, verksamheter och städer och ge god avkastning till Alectas pensionssparare.
Följ Alecta Fastigheter AB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Alecta Fastigheter AB
Alecta Fastigheter välkomnar NCC Infrastructur till ”Vi på hörnet”3.12.2025 11:25:01 CET | Pressmeddelande
Alecta Fastigheters kontorsfastighet ”Vi på hörnet” i Göteborg, känd för sitt omfattande återbruk och 70-talsinspirerade inredning, har fått NCC Infrastructure som hyresgäst. Avtalet som nyligen tecknades är om 423 kvadratmeter, med ett upplägg där det ingår både företagsspecifika kontorsytor på övre plan och platser i coworkingytan Flexiwork på bottenvåningen.
Alecta Fastigheter välkomnar Dustin till nyrenoverade lokaler i Nacka Strand24.11.2025 13:00:00 CET | Pressmeddelande
Alecta Fastigheter fortsätter att utveckla Nacka Strand och är glada att Dustin förlänger sitt hyresavtal och flyttar in i nyrenoverade lokaler. Förhyrningen omfattar cirka 3 500 m² fördelat på två våningsplan. Efter en omfattande anpassning och utveckling av lokalerna är det idag, den 24 november, dags för inflyttning i den första etappen av två.
Alecta Fastigheter storsatsar på handel – rekryterar fyra medarbetare29.10.2025 11:15:00 CET | Pressmeddelande
Alecta Fastigheter växlar upp på handelssidan och rekryterar fyra nya medarbetare. Sandrina Zetterström, Nina Sundberg och Olivia Lindström är nya leasing managers och Lena Rune går in i rollen som commercial manager. Rekryteringarna markerar startskottet på Alecta Fastigheters långsiktiga mål om att bli branschledande inom förvaltning och utveckling av handelsfastigheter.
Depart.A.Mental expanderar med Alecta Fastigheter – öppnar nya butiker i Jönköping och Örebro21.10.2025 05:45:00 CEST | Pressmeddelande
Handelskonceptet Depart.A.Mental, som erbjuder varumärken en flexibel väg in i fysisk handel, tar nu steget utanför Stockholm. I samarbete med Alecta Fastigheter etableras två nya butiker – en i Asecs Jönköping och en i Krämaren Örebro med planerad öppning i slutet av november.
Sommartunnel stimulerar sinnen vid Fridhemsplan4.7.2025 09:03:18 CEST | Pressmeddelande
Vår stadsmiljö påverkar vårt mående. I en annars rätt tråkig byggtunnel vid Fridhemsplan har Alecta Fastigheter därför skapat en passage av blomster med färg och form som väcker nyfikenhet och skapar en oväntad stund av välbehag i stadsbruset. Initiativet bygger på insikten om att vi människor mår bättre i staden när sinnen stimuleras, i detta fall synen av blommor.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum