Vossloh Rolling Stock GmbH

Northrails första nya DE 18 anländer till Sverige för dynamiska testkörningar

Dela

Hamburg/Göteborg - Vossloh Rolling Stock har levererat det första av Northrails nya DE 18-lok till Sverige där det kommer att genomgå dynamiska testkörningar för att erhålla homologering och godkännande för Sverige och senare även för Norge. Loket, som är utrustat med den senaste Steg V-motortekniken, anlände till Sverige den 12 april 2025 och markerar starten på en bredare etablering av Northrail på den svenska marknaden.

Northrails DE 18-lok anländer med tågfärjan M/S Skåne till Trelleborgs hamn från Rostock.
Northrails DE 18-lok anländer med tågfärjan M/S Skåne till Trelleborgs hamn från Rostock. Kasper Dudzik

Northrail har beställt totalt tio DE 18-lok från Vossloh Rolling Stock, med en option på ytterligare tio. DE 18 är ett kraftfullt dieselelektriskt lok med mitthytt för tung rangering och linjetrafik. Lokomotivtypen är konstruerad för att möta framtidens behov inom godstransporter - med hög prestanda, bränsleeffektiv drift och kraftigt minskade utsläpp. DE 18 är certifierat för att köras på förnybart HVO-bränsle, vilket möjliggör en minskning av koldioxidutsläppen med upp till 90% jämfört med konventionella diesellok.

– Vi ser en tydlig efterfrågan på starka, moderna lok med låga utsläpp i Sverige. Med DE 18 kan vi erbjuda en framtidssäkrad lösning som kombinerar kraft, flexibilitet och hållbarhet, säger Michael Trentzsch, Chief Investment Officer och Chief Commercial Officer på Northrail AG.

Det nu levererade loket kommer att genomgå teknisk anpassning för den svenska marknaden, inklusive installation av det europeiska signalsystemet ETCS samt det lokala svenska tågkontrollsystemet ATC-2. De första dynamiska testerna kommer att genomföras under 2025 och det första J5-godkännandet förväntas i början av 2026.

Henrik M. Egeter, talesperson för styrelsen i Vossloh Rolling Stock, tillägger: 
– Vi är glada över att kunna stödja vår långvariga kund Northrail och den skandinaviska järnvägsindustrin med hållbara och effektiva lösningar. Det är därför vi utrustar loket DE 18 med ett klimatvänligt prestandapaket som ger stark dragkraft och pålitlig användarvänlighet.

Northrail ser Sverige som en långsiktig marknad. Loket DE 18 är byggt för att kunna användas både i Sverige och Norge. Det är lämpligt för växling och, som ett av de starkaste mitthyttsloken i Europa, även för godstrafik på huvudlinjer.

Kontakter

Dokument

Om Vossloh Rolling Stock

  • Loktillverkaren Vossloh Rolling Stock utvecklar och producerar slitstarka, kraftfulla och tillförlitliga lok för den europeiska marknaden i den nordtyska staden Kiel.
  • Vossloh Rolling Stock ingår i CRRC Zhuzhou Locomotive Co., Ltd., Zhuzhou, Kina (CRRC ZELC), ett dotterbolag till världens största tillverkare av rullande materiel, China Railway Rolling Stock Corporation Ltd., som är en av världens största tillverkare av rullande materiel. (CRRC).
  • Utifrån över 100 års erfarenhet och baserat på kundernas behov – rangering, industri eller trafik på huvudlinjer – bygger vi dieselelektriska och dieselhydrauliska lok. Vårt mål är att minimera driftkostnaden för loket under hela dess livscykel.
  • Som en fullserviceleverantör erbjuder vi stöd med serviceenheter i Tyskland, Italien, Frankrike och Sverige – samt ett mobilt serviceteam. Vi har korta responstider i hela Europa.
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye