Samhalls delårsredovisning för första kvartalet 2025
Samhalls delårsrapport för det första kvartalet 2025 har publicerats. Trots en instabil omvärld och konjunkturmässiga utmaningar har bolaget fortsatt att uppvisa hög måluppfyllelse och goda resultat. Den positiva trenden med fler medarbetare som lämnar Samhall för anställningar på den öppna arbetsmarknaden håller i sig.

Under årets första kvartal har Samhall fortsatt att leverera på sitt viktiga samhällsuppdrag, vunnit nya affärer och sett en fortsatt positiv trend där flera medarbetare går vidare till arbeten utanför bolaget.
– I tider av hög arbetslöshet och ekonomisk osäkerhet är Samhalls verksamhet viktigare än någonsin. Samtidigt står vi inför ekonomiska prövningar, där löneökningar och ökade kostnader för våra medarbetare sker inom ramarna för en ersättningsmodell som inte följer med i utvecklingen. Därför ser vi positivt på att Samhallutredningen nu har föreslagit en årlig uppräkning av ersättningen. säger Sara Revell Ford, vd för Samhall.
Sammanfattning av första kvartalet 2025:
• Antalet lönetimmar för anställda i skyddat arbete uppgick till 7,9 (8,1) miljoner timmar
• Antalet lönetimmar för anställda med lönebidrag för utveckling i anställning uppgick till 0,7 (0,7) miljoner timmar
• Antalet övergångar till annan arbetsgivare uppgick till 293 (250) personer
• Rekrytering från prioriterade grupper uppgick till 64 (52) procent
• Nettoomsättningen uppgick till 848 (830) miljoner kronor
• Rörelseresultatet uppgick till -34 (60) miljoner kronor
• Periodens resultat uppgick till -64 (139) miljoner kronor
• Totalt anställdes 747 (667) personer under första kvartalet till Samhalls olika uppdrag.
• Inflödet till praktik inom arbetsmarknadstjänster var 391 (701) personer
För hela delårsrapporten, besök Delarsrapport-Samhall-Q1-2025.pdf
För ytterligare information, vänligen kontakta Samhalls presstjänst: press@samhall.se, 010-251 89 00.
Kontakter
Samhalls presstjänst
Tel:010-251 89 00press@samhall.seSamhalls viktigaste uppdrag är att skapa utvecklande arbeten åt personer med funktionsnedsättning genom att matcha rätt person till rätt arbete i konkurrensutsatta kunduppdrag. Företaget har över 25 000 medarbetare i hela landet och erbjuder tjänster inom allt från städ, tvätt och fastighetsskötsel till logistik, tillverkning och omsorg. Samhall ägs av svenska staten och genom åren har omkring 200 000 personer fått jobb inom, och genom, bolaget.
Följ Samhall AB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Samhall AB
Samhalls delårsrapport för tredje kvartalet 202527.10.2025 11:16:35 CET | Pressmeddelande
Kvartalet visar tydliga resultat av Samhalls fortsatta arbete med att skapa utvecklande arbeten för personer med funktionsnedsättning. Trots en utmanande konjunktur och en finansieringsmodell som inte täcker uppdragets faktiska kostnader, har Samhall lyckats uppnå flera av sina arbetsmarknadspolitiska mål.
Samhall och Coop förlänger samarbetet7.10.2025 08:15:00 CEST | Pressmeddelande
Samhall och Coop fortsätter sitt långsiktiga samarbete och har förlängt avtalet som omfattar lokalvård i cirka 540 butiker samt servicetjänster och lokalvård på lager, logistikenheter och kontor runt om i landet.
Samhall satsar i Norrköping - 200 jobb i nytt tvätteri och industriverksamhet17.9.2025 13:30:28 CEST | Pressmeddelande
Samhall storsatsar på ett nytt tvätteri och en industriverksamhet – under samma tak. De nya verksamheterna i Norrköping skapar fler än 200 arbetstillfällen för personer med funktionsnedsättningar som medför en nedsatt arbetsförmåga.
Samhall ny officiell tvättpartner till Svenska Friidrottsförbundet22.8.2025 07:18:01 CEST | Pressmeddelande
Samhall är ny partner till Svenska Friidrottsförbundet och tar över ansvaret för landslagets tvätt. Avtalet öppnar även upp för fler gemensamma initiativ framöver.
Samhalls delårsrapport för första halvåret 202515.8.2025 08:46:21 CEST | Pressmeddelande
Samhalls delårsrapport för januari–juni 2025 har nu publicerats. Under första halvåret har 825 medarbetare gått vidare från Samhall till ett arbete på den reguljära arbetsmarknaden. Samtidigt har 3 083 nya medarbetare med funktionsnedsättning och nedsatt arbetsförmåga välkomnats till Samhall.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum