Ytterligare avtal klart för public service
Medieföretagen inom Almega har tecknat kollektivavtal för public service med Akademikerförbunden.

– Förhandlingarna har skett i en konstruktiv anda och vi har nu tillsammans med Akademikerförbunden fått till lösningar som gynnar både medarbetare och arbetsgivare utifrån de förutsättningar som råder på området, säger Sara Ejdeskog, förhandlingsledare på avtalsområdet.
De branschanpassade villkoren på avtalsområdet innebär bland annat att den arbetstidsförkortning som införs, en dag per år från 2026, förläggs av arbetsgivaren.
– Vi har fått till fått till förbättringar i avtalet avseende förläggning av arbetstid. Bland annat får arbetsgivare ökade möjligheter till förläggning av kvälls- och nattjänstgöring, säger Sara Ejdeskog.
Medan löneavtalet fortsatt är ett dialogavtal som gäller tillsvidare, gäller det nya avtalet för allmänna anställningsvillkor för avtalsperioden den 1 april 2025 till den 31 mars 2027.
Om oss
För kontakt:
Almegas pressjour på telefon 08-762 70 40
Om Almega:
Almega - Sveriges största arbetsgivar- och branschorganisation för tjänsteföretag - är en förbundsgrupp bestående av omkring 10 000 medlemsföretag med sammanlagt drygt 500 000 anställda. Medlemsföretagen representerar ett 60-tal branscher inom den svenska tjänstesektorn. Almega är den största förbundsgruppen inom Svenskt Näringsliv och förhandlar allra flest kollektivavtal i Sverige. Mer information finns på www.almega.se.
Följ Almega
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Almega
Tjänsteindikatorn: Jobben blir fler i tjänstesektorn16.12.2025 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Tillväxten i tjänstesektorn fortsätter att stärkas. Under det tredje kvartalet ökade produktionen med 2,6 procent jämfört med samma period i fjol, och Almegas tjänsteindikator pekar på att uppgången håller i sig även nästa kvartal.
Bingo - Nytt kollektivavtal för anställda i hallarna5.12.2025 08:24:41 CET | Pressmeddelande
Almega Tjänsteföretagen har tecknat kollektivavtal med Hotell och restaurangfacket (HRF) för anställda i bingohallar. Det nya avtalet sträcker sig över 24 månader och den totala kostnadsramen är 6,4 procent.
Ny rapport: Tjänstesektorn – nyckeln till EU:s konkurrenskraft och 280 miljarder euro i tillväxt24.11.2025 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Tjänstesektorn är motorn för jobb, tillväxt och Europas motståndskraft. Den står för 70 procent av EU:s BNP och sysselsättning – och EU är världens största exportör och importör av tjänster. Trots detta bromsas sektorn av regleringar och politisk fragmentering. En ny rapport visar att rivna handelshinder för tjänster kan ge EU 280 miljarder euro i ökad BNP på fem år.
Ny förbundsdirektör för Vårdföretagarna inom Almega19.11.2025 10:01:00 CET | Pressmeddelande
Gunnar Caperius blir ny förbundsdirektör för Vårdföretagarna. Han kommer närmast från en tjänst som biträdande partisekreterare och policychef för Centerpartiet och tillträder sin nya tjänst vid årsskiftet.
Nytt kollektivavtal för fönsterputsföretag7.11.2025 12:00:00 CET | Pressmeddelande
Serviceföretagen inom Almega Tjänsteförbunden har idag tecknat nytt kollektivavtal med Fastighetsanställdas förbund för fönsterputsningsföretag. Det nya avtalet sträcker sig över 24 månader och den totala kostnadsramen är 6,4 procent.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum