Bussturer går annan väg på Valborg
28.4.2025 08:30:00 CEST | Trafik och samhälle | Pressmeddelande
Under 30 april - 1 maj får några av UL:s busslinjer andra resvägar. Skälet är de avspärrningar som görs i centrala Uppsala när många deltar i Valborgsfirandet. De linjer som påverkas är 1, 2, 6, 7, 9 och 11 som kör alternativa vägar från onsdag 30 april klockan 4.00 fram till klockan 8.00 torsdag 1 maj.
Valborg lockar uppemot 100 000 besökare och mösspåtagningen i Carolinabacken kl 15.00 gör att Drottninggatan och delar av Dag Hammarskjölds väg måste stängas av.
- För att få trafiken att hålla tidtabellen vill vi be alla att vara ute i god tid och köpa biljett innan de kliver ombord, säger Nikodemus Kyhlén, marknadschef, Region Uppsala.
De omdragna linjerna använder befintliga och tillfälliga hållplatser längs de alternativa sträckningarna. Bland de hållplatser som dras in finns flera av de mest trafikerade hållplatserna, bland annat Dragarbrunn, Slottsbacken, Stadsbiblioteket, Saluhallen och Kyrkogårdsgatan.
De aktuella förändringarna kommer synas i UL:s reseplanerare, i UL-appen och på ul.se. Där finns all information om när och var bussar och tåg går.
- Ett tips är att köpa en 24-timmarsbiljett som gäller ombord på både bussar och tåg, särskilt om det är dåligt väder och det blir många bussresor under en dag.
Valborgsmässoafton onsdag 30 april körs vardagstrafik med nattrafik och torsdag 1 maj körs trafiken som sön- och helgdag.
Nyckelord
Kontakter
Nikodemus Kyhlénavdelningschef Marknad, Region Uppsala
Tel:070-212 03 88nikodemus.kyhlen@regionuppsala.seMaria HasselgrenPresschefRegion Uppsala, Trafik och Samhälle
Tel:072-202 48 64maria.k.hasselgren@regionuppsala.seLänkar
Följ Trafik och samhälle
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Trafik och samhälle
”Vandra med koll” – ny tjänst hos UL1.4.2026 14:20:00 CEST | Pressmeddelande
Region Uppsala är från 2 april ansluten till webbtjänsten ”Vandra med koll”, ett digitalt planeringsverktyg som gör det enklare att upptäcka länets vandringsleder med hjälp av kollektivtrafiken. I verktyget kan man söka efter vandringsleder, kollektivtrafikresor till och från lederna, och även kombinera sina sökningar till en utflyktsplan.
Kommunhuset i Enköping får busshållplats1.4.2026 08:15:00 CEST | Pressmeddelande
7 april tas busshållplats Enavallen vid det nya kommunhuset i Enköping i bruk för regionbusstrafiken. Det innebär att regionbusslinjerna 803, 804 och 876 stannar vid hållplatsen.
Fortsatt arbete med framkomlighet och trafiksäkerhet längs Bärbyleden27.2.2026 15:30:04 CET | Pressmeddelande
Region Uppsala har fattat beslut om att tillsammans med Uppsala kommun fortsätta arbetet längs Bärbyleden, från Kvarnbolund till rondellerna vid E4 och Österleden. Målet är att förbättra trafiksäkerheten och se över framkomligheten för både motordriven trafik, cyklister och gående. Arbetet ska vara klart under 2033.
Kollektivtrafiken fortsatte locka många under 202520.2.2026 09:03:00 CET | Pressmeddelande
2025 gjordes det 47 miljoner resor i UL-trafiken, vilket ger ett snitt på 130 000 dagligen. Resandet i Enköping fortsätter att öka, samtidigt som stadstrafiken i Uppsala har minskat något. I regiontrafiken ligger resandet kvar på samma goda nivå som 2024.
Många uppskattar kollektivtrafiken i Uppsala län10.2.2026 10:30:00 CET | Pressmeddelande
Region Uppsala fortsätter att stärka sin position inom svensk kollektivtrafik. Årets mätning i Kollektivtrafikbarometern 2025 visar på tydliga förbättringar inom både nöjdhet och trygghet.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum