Strategiska rekryteringar för tillväxtområden
WSP ser en stark framtid inom flera affärsområden där vi aktivt satsar för att möta de långsiktiga behoven hos våra kunder. Vi står inför en värld i snabb förändring, där omställningen mot hållbarhet, den globala geopolitiken och klimatförändringar driver nya krav och behov. För att möta dessa utmaningar satsar vi på att stärka vår kompetens och kapacitet, och vi välkomnar idag nya medarbetare till WSP Sverige.

Den globala energiomställningen driver industrins förändringar, och våra kunder söker lösningar för en hållbar framtid. Genom att stödja den gröna omställningen och fokusera på resurseffektivitet och hållbara modeller, stärker WSP sin roll som en nyckelaktör.
WSP har rekryterat Per Englund för rollen som Advanced Manufacturing Lead i P&B. Per kommer närmast från en roll som Head of Scandinavia på Jacobs, där han ansvarade för företagets tillväxt och strategiska inträde i Skandinavien. Med gedigen erfarenhet från både lokala och internationella affärsmodeller och från flera av våra sektorer stärker Per vårt erbjudande inom avancerad tillverkning.
- Med denna nya tillsättning stärker vi vår kompetens att stödja våra kunder i den gröna industriomställningen, där energieffektivitet, cirkulär ekonomi och resursutnyttjande är avgörande, säger Anna-Lena Öberg-Högsta, vd för WSP Sverige.
Gruvnäringen spelar en central roll i den gröna omställningen, särskilt i Europa där strävan efter självförsörjning på kritiska resurser för energiomställning och ny teknologi blir allt viktigare. WSP ser stora möjligheter att stödja kunder inom gruvsektorn med hållbara och effektiva lösningar för gruvdrift. Vi ser därför mycket positivt på att stärka vår expertis och närvaro genom att välkomna Fredrik Thyni i rollen som kundansvarig för LKAB.
Fredrik Thyni kommer från rollen som Sektionschef Bergmekanik på LKAB Malmberget och har en omfattande erfarenhet inom både bergmekanik och gruvplanering vilket gör honom väl rustad att driva strategiska initiativ och optimera verksamheter inom gruvdrift.
- Denna rekrytering möter den ökande efterfrågan inom gruvsektorn och kommer att vara viktig för att framtidssäkra svensk gruvdrift med fokus på hållbarhet, säger Anna-Lena Öberg-Högsta.
Sammanfattningsvis är vi på WSP fast beslutna att framtidssäkra våra kunder och vår verksamhet. Genom att rekrytera experter och specialister inom gruvteknik och avancerad tillverkning säkerställer vi att vi kan leverera de lösningar som krävs för att möta de globala utmaningar vi står inför.
Nyckelord
Kontakter
Karin EmanuelliVik. PR ChefWSP
Tel:+46 702 566 227karin.emanuelli@wsp.comOm WSP
WSP är en av världens ledande teknikkonsulter. Med en enastående bredd av ingenjörer, rådgivare och forskare förenas våra globala talanger för att utveckla lokala lösningar. WSP är verksamma i över 50 länder och har cirka 73 000 medarbetare, eller som vi säger Visionärer. På WSP i Sverige jobbar cirka 3800 konsulter med att leverera innovativa och hållbara projekt inom strategisk rådgivning, transport, infrastruktur, byggnation, miljö, vatten, projektledning och energi.
Följ WSP
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från WSP
WSP dubbel finalist i Sweden Green Building Awards28.11.2025 09:03:38 CET | Pressmeddelande
WSP Sverige var en av fyra finalister i kategorin Årets medlem vid Sweden Green Building Awards – tillsammans med Svenska Bostäder, Atrium Ljungberg och Saint-Gobain Ecophon. Kategorin lyfter organisationer som genom innovation, ansvar och metodiskt hållbarhetsarbete driver sektorn framåt. Vi gratulerar Atrium Ljungberg till vinsten och är stolta över att vårt arbete har uppmärksammats av juryn
WSP skriver ramavtal med energijätte17.11.2025 13:41:15 CET | Pressmeddelande
Vi är glada och stolta att meddela att vi har fått fortsatt förtroende och på nytt tilldelats ramavtal med Vattenfall. Därmed fortsätter vi på WSP att leverera tekniska konsulttjänster åt energibolaget inom alla dess huvudsakliga verksamheter, som kärnkraft, vattenkraft, vindkraft, kraftvärme, värmeproduktion, distribution av värme och kyla och hantering av utbränt kärnbränsle, etc.
WSP i Sverige och Finland + världens största kärnkraftsoperatör5.11.2025 17:10:10 CET | Pressmeddelande
I samband med World Nuclear Exhibition 2025 i Paris undertecknades ett samarbetsavtal, ett så kallat ”Memorandum of Cooperation”, mellan den franska energijätten EDF och WSP i Sverige och Finland.
En av tre svenskar kan tänka sig högre VA-avgift – om de vet vart pengarna går21.10.2025 08:45:00 CEST | Pressmeddelande
Svenskarna har klarat de senaste årens höjningar av VA-taxan, och många är beredda att betala lite mer – om de får veta vad pengarna går till. Det visar en ny rapport från WSP, Fungerande flöden, som bygger på en Novusundersökning om svenskarnas syn på VA-tjänster och framtidens investeringar. Undersökningen visar att nästan hälften av hushållen inte vet hur mycket de betalar för sina VA-tjänster, men att en av tre är villiga att betala mer för att säkra framtidens vattenförsörjning om de får bättre information och insyn i investeringarna.
Näringslivet saknar roll i totalförsvaret – kommunerna känner sig oförberedda24.9.2025 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Under Beredskapsveckan publicerar WSP en ny undersökning från Novus som visar att bara 12 procent av Sveriges kommuner anser att de har god förmåga att upprätthålla samhällsviktig verksamhet vid höjd beredskap eller krig. Samtidigt uppger endast 5 procent av större företag att myndigheterna tydligt klargjort näringslivets roll i samhällets krisberedskap.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum