Civila biljettkontroller i zon B och C
Från mitten av maj börjar Västtrafik med civila biljettkontroller i zon B och C. Först ut är Borås och Trollhättan. Arbetssättet finns sedan tidigare i zon A och har gjort att fler köper biljett och att fuskåkningen minskar.

Västtrafik har under senaste åren utökat sin biljettkontroll för att minska fuskåkningen och få fler att betala för sin resa. Sedan februari 2024 används också civila biljettkontroller i zon A, som ett komplement till den uniformerade biljettkontrollen.
Nu börjar metoden med civila kontroller användas i hela regionen, med start i Borås och Trollhättan. Från mitten av maj kommer civilklädda kontrollanter att börja arbeta i stadstrafiken i de två städerna.
Förare i zon B och C, i bland annat Borås och Trollhättan, har efterfrågat en utökad biljettkontroll då de ser indikationer på ett ökat fuskåkande. Det har även efterfrågats av resenärer i regionen.
– Biljettintäkterna vi får in är nödvändiga för att kunna fortsätta utveckla kollektivtrafiken och de civila kontrollerna har spelat en stor roll för att få fler att vilja betala för sig. Vi har sett väldigt positiva resultat av deras arbete i zon A så nu använder vi metoden på fler håll, säger Cecilia Wallem, avdelningschef inom försäljning på Västtrafik.
Så känns kontrollanterna igen
De civila kontrollanterna kommer att ha sitt ID-kort synligt när kontrollerna påbörjas för att det ska vara tydligt för resenärerna att det är Västtrafiks biljettkontroll. Kontrollanterna arbetar alltid i grupp och arbetet utförs av företaget QSG Bevakning.
Kontakter
Västtrafiks presstjänst
Presstjänsten svarar på medias frågor om kollektivtrafiken i Västsverige.
Bilder

Kollektivtrafiken bygger på en evigt modern idé. Genom att resa tillsammans minskar vi köer, reducerar utsläpp och sänker halter av skadliga partiklar i luften. Vi bidrar också till ett mer rättvist samhälle och stärker människors hälsa genom ökad vardagsmotion. Västtrafik ägs av Västra Götalandsregionen och ansvarar för kollektivtrafiken i regionen. Varje dag reser hundratusentals personer med oss. Det är för dem vi finns till.
Följ Västtrafik
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Västtrafik
Busstrafiken i Bohuslän upphandlad5.12.2025 14:00:00 CET | Pressmeddelande
Västtrafik har upphandlat ny busstrafik i mellersta Bohuslän och avtalet har tilldelats Bivab. I samband med det nya avtalet görs stora satsningar på tågtrafiken i området och busstrafiken anpassas därefter.
Västtrafik byter tidtabell – trafik i Skaraborg görs om2.12.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Den 14 december byter Västtrafik tidtabeller. Samtidigt görs förändringar för att anpassa trafiken efter resenärers behov. I Skaraborg får flera linjer nya tider för att förbättra situationen med förseningar.
Västtrafik satsar på fler avgångar i tågtrafiken2.12.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Den 14 december byter Västtrafik tidtabeller i kollektivtrafiken. Samtidigt görs förändringar för att anpassa trafiken efter resenärers behov. Bland annat blir det fler avgångar i tågtrafiken.
Västtrafik byter tidtabell - nu gör Göteborgs nya spårvagnslinje entré2.12.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Den 14 december är det premiär för Göteborgs nya spårväg till Lindholmen och nya spårvagnslinje 12. Samtidigt byter Västtrafik tidtabeller i hela kollektivtrafiken och gör förändringar för att anpassa trafiken efter resenärernas behov. Det blir bland annat fler tågturer och nya busslinjer.
Datum klart: Västtrafiks nya zoner i Härryda och Bollebygd införs 23 november 202614.11.2025 15:23:13 CET | Pressmeddelande
Den 23 november 2026 börjar Västtrafiks nya zoner gälla i Härryda och Bollebygd. Förändringen, som är en del av satsningen på järnväg mellan Göteborg och Borås, innebär billigare och enklare kollektivtrafikresor för många.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum