Stor oro kring pensionssparande - men få gör några förändringar
I spåren av den fortsatta oron på världens börser visar en ny Novusundersökning, beställd av SH Pension, att nära fyra av tio svenskar (38 procent) känner sig otrygga med hur deras pensionspengar är placerade. Trots detta har 81 procent inte gjort några förändringar i sina placeringar det senaste året.
De flesta pensionssparare har inte genomfört några förändringar alls i sitt pensionssparande de senaste 12 månaderna och bland det fåtal som gjort förändringar har 6 procent, gått från stabil avkastning till högre risk och 8 procent har gjort tvärtom, valt mer stabil avkastning framför högre risk. Det visar en ny undersökning från SH Pension som genomförts av Novus.
Kvinnor mellan 50 och 60 år känner sig mest otrygga
Undersökningen visar vidare att kvinnor i åldrarna 50–60 år är de som känner sig mest otrygga med sitt pensionssparande. Hela 60 procent uppger att de känner sig ganska eller mycket otrygga med hur deras pensionskapital är placerat. Trygghet och riskspridning blir allt viktigare för pensionsspararna och var fjärde person (25 procent) föredrar en kombination av fond- och traditionell försäkring.
I tider då marknaderna är volatila och pensionsfrågorna känns mer brännande än någonsin är det viktigt att veta var, och hur ens pengar placeras. Ju närmare du kommer pensionen kan det vara klokt att dra ner på din risk. Där spelar den traditionella försäkringen en viktig roll. Undvik risken att dina pensionspengar går ner med 20 eller 30 procent samtidigt som du ska leva av dem, säger Annelie Helsing, vd SH Pension.
Trygg sparform för den som vill undvika stora svängningar
Traditionell försäkring är en trygg placeringsform för tjänstepension med egenskaper som ger stabilitet i till exempel osäkra tider. Genom inbyggd garanti, riskspridning mellan olika tillgångsslag och professionell förvaltning har sparformen stått stark även under tidigare kriser, som IT-bubblan, finanskrisen och under pandemin.
Med en utjämnande återbäringsränta och att en stor del av inbetalda pengar garanteras står den emot bra under svåra marknadsperioder. Traditionell försäkring är ett tryggare val än till exempel aktiefonder. Samtidigt har SH Pensions traditionella försäkring gett 6,7 procent i genomsnittlig återbäringsränta de senaste 10 åren. Den passar de som inte vill ta stor risk, till exempel när du närmar dig pension eller när pensionen betalas ut.
Vi vet att de allra flesta personer söker en förutsägbarhet när det kommer till utbetalning av pensionen. Det har nu även uppmärksammats av Pensionsgruppen, som ställer sig bakom en utredning som ska utreda trygg och stabil utbetalning av premiepensionen, säger Annelie Helsing.
Du kan läsa mer om traditionell försäkring och tjänstepensionssparande på SH pensions hemsida.
Kontakter
Alex WahlquistPresskontakt SH PensionSH Pension
alex.wahlquist@shpension.seTjänstepension för företagare
SH Pension är en kundägd tjänstepensionsförening som sedan 1946 är specialiserade på dem som äger och jobbar i sitt eget bolag. Vi är på en spännande transformationsresa där erbjudande, affärsmodeller och försäkringssystem ingår. Som en mindre aktör är vi snabbfotade och kan snabbt ställa om till en modern teknisk plattform och utvecklar ett attraktivt produkterbjudande både för förmedlare och direktkunder. Vårt mål är att vara den självklara utmanaren inom traditionell försäkring och utvalda förmedlares självklara partner.
Vi har en lång historia inom tjänstepension och trygghetsförsäkringar för handlare. Fram till 2021 var vi en stängd pensionskassa för medlemmar i Svensk Handel. Nu är vi glada över att kunna erbjuda våra välskötta produkter till alla företagare och anställda på en öppen marknad.
Följ SH Pension
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från SH Pension
SH Pension justerar återbäringsräntan3.11.2025 13:47:50 CET | Pressmeddelande
Från och med den 1 november justerar SH Pension återbäringsräntan i sin traditionella försäkring till 5 procent från 6 procent. Det beror framför allt på negativ värdeutveckling för SH Pensions direktägda fastigheter.
SH Pension rekryterar kapitalförvaltningschef från Bliwa11.9.2025 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
SH Pension rekryterar Kenneth Norling som kapitalförvaltningschef. Kenneth tar en plats i företagets ledningsgrupp. Rekryteringen innebär att SH Pension fortsätter att stärka styrningen över kapitalförvaltningen, genom att rekrytera en fast anställd till en funktion där de tidigare har haft en interimslösning.
SH Pension redovisar stabil avkastning och framsteg i transformationen4.9.2025 09:05:32 CEST | Pressmeddelande
SH Pension redovisar en totalavkastning på 0,5 procent för det första halvåret 2025 i den traditionella försäkringen. Alternativa investeringar har varit det starkaste tillgångsslaget med en avkastning på 4,3 procent, medan fastigheter har haft svagast värdeutveckling.
Jens Lindberg Ankelstam blir chef för Affär och Marknad på SH Pension6.8.2025 10:35:49 CEST | Pressmeddelande
SH Pension rekryterar Jens Lindberg Ankelstam som chef för Affär och Marknad. Jens kommer närmast från Folksam och tar nu plats i SH Pensions ledningsgrupp.
SH Pension inleder samarbete med Säkra – ingår i nya SäkraPlan12.5.2025 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
SH Pension utökar sin satsning på förmedlad affär genom ett nytt samarbete med Säkra. Efter en gedigen upphandling och utvärderingsprocess ingår nu SH Pensions traditionella försäkring i Säkras erbjudande.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum