Vings flygbolag Sunclass Airlines och Schysst Käk lanserar Nordens första flygande kebabrulle
Med start den 1 maj blir Sunclass Airlines, som första flygbolag i Norden, pionjärer inom inflight catering. Genom ett nytt och innovativt samarbete med Schysst Käk blir det nämligen möjligt för alla resenärer att förbeställa en unik flyganpassad kycklingkebabrulle inför charterresan mot sydligare breddgrader i sommar.

I fjol lanserades en hamburgare på förbeställningsmenyn på Sunclass Airlines charterflygningar och nu kommer ännu ett tillskott.
— På Sunclass Airlines är vi alltid intresserade av nya spännande möjligheter som leder till att vi får nöjdare gäster och stärker uppfattningen av oss som ett modernt och innovativt flygbolag. Vi är därför väldigt glada över vårt nya unika samarbete med Schysst Käk, säger Tobias Ögren, Head of Inflight Product & Catering på Sunclass Airlines.
Kebabrullen finns tillgänglig att förbeställa för resenärer som flyger med Sunclass Airlines från och med 1 maj, servering startar 2 maj.
— Av erfarenhet vet vi att ju fler som beställer förbeställda måltider desto fler nöjda gäster får vi. Och då kebabrullen blir ett nytt tillskott av lättare måltider ombord tror vi att det har stor potential att locka ännu fler att förboka måltider till våra sommarflygningar då vi flyger kortare sträckor och ibland sena kvällsavgångar. Vi är båda aktörer som är starka inom familjesegmentet och jag är övertygad om att det här är en rätt som både stärker och kompletterar vårt redan populära måltidserbjudande, fortsätter Tobias Ögren Head of Inflight Product & Catering på Sunclass Airlines.
Schysst Käk är Nordens ledande livsmedelsbolag inom kebab och står bakom den nya helgfavoriten Hemmakebab som på kort tid blivit en storsäljare i dagligvaruhandeln och på Circle K-bensinstationer runtom i Sverige. Genom samarbetet med Sunclass Airlines gör man det möjligt för än fler att upptäcka kebaben, som en fin start eller avslut på semestern.
— Snacka om att ta Hemmakebaben till nästa nivå! Nu kan alla ge flighten extra allt och luta sig tillbaka, sätta på lite schysst underhållning och hugga in i en riktigt grym Kycklingkebabrulle. Det går inte att kicka igång semestern på ett bättre sätt, säger Amir Kheirmand, vd och grundare av Schysst Käk.
Kycklingkebabrullen är specialutvecklad för att möta utmaningen med kabinens lufttryck och den låga fuktigheten som påverkar både luktsinnen och smaklökar.
—Vi vill alltid hålla superhög kvalitet på alla våra produkter. Att anpassa för flyg har varit en spännande resa, men hela teamet har gjort ett otroligt bra jobb och på kort tid har vi lyckats ta fram en Kycklingkebabrulle som smakar precis som den ska göra även om du är 10.000 meter uppe bland molnen, säger, Amir Kheirmand, vd och grundare av Schysst Käk.
Kontakter
CLAES PELLVIKKommunikationschef Ving/Nordic Leisure Travel Group
Tel:+46709513032claes.pellvik@ving.seJonas Maandi WallinPress/Media Schysst Käk
Tel:+46 73-536 73 42jonas.wallin@schysstkak.seBilder





Ving är en del av Nordic Leisure Travel Group (NLTG), Nordens ledande semesterföretag som erbjuder resor, såväl klassiska paketresor som egenpaketerade resor med reguljärflyg samt kryssningar. I gruppen ingår researrangörerna Ving, Globetrotter, Spies, Tjäreborg, flygbolaget Sunclass Airlines samt de egna koncepthotellen Sunprime Hotels och Sunwing Family Resorts samt Ocean Beach Club och vännerna Lollo & Bernie. Ving ägs av Petter Stordalens Strawberry Group, Altor Funds och TDR Capital.
Följ Ving AB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Ving AB
Ving lanserar direktflyg till Krabi från Arlanda nästa vinter12.12.2025 09:35:26 CET | Pressmeddelande
Ving gör det nu enklare för svenska resenärer att uppleva Thailands mest älskade resmål. Inför vintersäsongen 2026/2027 startar Ving direktflyg från Stockholm Arlanda till Krabi med det egna flygbolaget Sunclass Airlines moderna Airbus A330-900neo. Destinationen finns sedan länge i Vings program, men senast direktflyg erbjöds var för närmare 20 år sedan.
Ving utökar chartern från Luleå med attraktiva sommaravgångar till Rhodos9.12.2025 10:07:58 CET | Pressmeddelande
Mitt under högsäsongen kan norrbottningarna glädjas åt ytterligare en charterdestination från Luleå Airport när Ving lanserar Rhodos som en nyhet. Första flyget lyfter den 24 juni och därefter erbjuds avgångar fram till och med den 19 augusti. För resenärer i Norrbotten innebär satsningen smidiga resor till en av Medelhavets mest uppskattade öar – utan mellanlandning. Satsningen kompletterar sommarens övriga destinationer; Mallorca, Cypern och Kreta.
Reseboom under Black Week2.12.2025 13:00:00 CET | Pressmeddelande
Det är inte bara inredning, kläder och elektronik som skapar köplust bland svenskarna under Black Week. I år passade extra många på att unna sig en resa till varmare breddgrader, där sommarresorna var extra hett villebråd. Under Black Week såg Sveriges största resebolag Ving en ökning med hela 40 procent på sålda sommarresor jämfört med samma tid i fjol. Black Week följer därmed det starka bokningsmönster som resebolaget sett under hela hösten.
Ving utökar charterprogrammet från Kalmar– Cypern ny destination26.11.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Trycket på resebokningarna bland smålänningarna är stort just nu. Vinterns avgångar med Ving till Gran Canaria från Kalmar Airport är redan bokade till 75 procent. Likaså är det många som redan nu försäkrar sig om en sommarresa. Vings senaste statistik visar att antalet inbokade resenärer till sommaren har ökat med hela 54 procent jämfört med samma tid förra året. Nu utökar därför charterarrangören utbudet med fyra avgångar till en helt ny destination – Cypern.
Mer än varannan svensk tar med arbetet på semestern23.10.2025 10:07:29 CEST | Pressmeddelande
Nästa vecka stundar en av årets mest eftertraktade semesterveckor, höstlovet, och med det inleds också vintersäsongen då många svenskar lämnar mörker och kyla och reser till varmare breddgrader för avkopplande semester. Men inställningen till arbete på semestern har förändrats och det är långt ifrån alla som zoomar ut helt från arbetet. Mer än varannan svensk kombinerar semester med distansarbete, så kallad ”workation”. Det visar en nyligen genomförd YouGov-undersökning på uppdrag av Sveriges största researrangör Ving*.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum