Svenska Orienteringsförbundet

Rekordmånga lag anmälda till Tiomila efter pandemin

29.4.2025 08:56:30 CEST | Svenska Orienteringsförbundet | Pressmeddelande

Dela

Årets Tiomila i Finspång närmar sig med stormsteg – och intresset för tävlingen är stort. Faktum är att antalet anmälda lag nu är det högsta sedan pandemin.
”Det känns jättebra” säger Björn Persson, kommunikations- och marknadschef för Tiomila 2025.

Rekordmånga lag är anmälda till Tiomila efter pandemin
Rekordmånga lag är anmälda till Tiomila efter pandemin Svensk Orientering

2020 och 2021 fick Tiomila ställas in till följd av den pågående pandemin. 2022 kunde tävlingen åter arrangeras, då i Ånnaboda, Örebro. Tävlingen lockade totalt 887 lag. Året därpå arrangerades tävlingen i Skellefteå och siffran stannade vid 603 lag. I fjol arrangerades Tiomila i Nynäshamn och 872 lag var anmälda. I år är man nu över 900 lag, mer exakt 905 lag anmälda, fördelade: 336 herr, 281 dam, 288 ungdom. Tävlingen avgörs den 3-4 maj. 

Björn Persson samt Mats Rosander som har hand om partners, media och kommunikation är nöjda med årets anmälningsläge.

– Det känns jättebra med så många lag anmälda. Det är svårt att tänka sig ett bättre utgångsläge än det här.

Bakom siffrorna finns strategiska beslut och långsiktiga överväganden.

– Redan tidigt i planeringen sa vi att vi vill jobba både kort- och långsiktigt. Kortsiktigt vill vi göra ett så bra arrangemang som möjligt i år. Långsiktigt vill vi se till att Tiomila växer – att klubbar kommer tillbaka, att det känns enkelt att delta och att fler vill bilda lag, säger Mats Rosander.

Att Tiomila i år är över 900 lag och på väg mot det långsiktiga målet om 1 000 deltagande lag gör inte bara att det blir en större orienteringsfest – det har också praktisk och ekonomisk betydelse.

– Exempelvis så gör hundra ytterligare lag jättestor skillnad för arrangörens ekonomi. Det blir mer lönsamt, både för arrangörsklubben, förbundet och Tiomilaföreningen. Det är win-win för alla, säger Björn Persson.

Arrangörerna har också försökt modernisera kommunikationen inför tävlingen. Bland annat har bulletinerna översatts till tre språk – något som inte varit standard tidigare – och innehållet har kompletterats med korta reportage och intervjuer.

– Vi har berättat om träningsläger, pratat med löpare och försökt göra innehållet mer levande. Det gör det lättare för både utländska klubbar och partners att förstå vad Tiomila är – och att känna sig välkomna.

Avslutningsvis, vad kan löparna förvänta sig? 
– Vi kommer att erbjuda ett väldigt fint Tiomila, koncentrerat i intressant terräng som inte är extrem på något sätt utan den är väldigt tillägnad för både elit såväl som motionärer. Varmt välkomna!

Nyckelord

Kontakter

Bilder

Rekordmånga lag är anmälda till Tiomila efter pandemin
Rekordmånga lag är anmälda till Tiomila efter pandemin
Svensk Orientering
Ladda ned bild
Bild från Tiomila i Nynäshamn 2024
Bild från Tiomila i Nynäshamn 2024
Svensk Orientering
Ladda ned bild
Tove Alexandersson som bärgade segern för sitt Stora Tuna OK under Tiomila i Nynäshamn 2024
Tove Alexandersson som bärgade segern för sitt Stora Tuna OK under Tiomila i Nynäshamn 2024
Svensk Orientering
Ladda ned bild

Länkar

Svenska Orienteringsförbundet består av 600 föreningar med 84 000 medlemmar. Vi är en idrott för alla, med framgångsrika landslag, en omfattande tävlings- och ungdomsverksamhet samt aktiviteter som hittaut, naturpasset och motionsorientering för allmänheten. Våra medlemsföreningar arrangerar varje år runt 600 tävlingar och stora evenemang som Tiomila och O-Ringen.

Följ Svenska Orienteringsförbundet

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Svenska Orienteringsförbundet

Mindre tjat och mer tid med familjen – så summeras ”Skärm mot skärm”14.4.2026 11:39:10 CEST | Pressmeddelande

Efter fem månaders skärmbantning är uppdraget för familjen Björk Örde från Uppsala nu slut. I Svenska Orienteringsförbundets initiativ “Skärm mot skärm” har familjen sedan i december bytt delar av sin skärmtid mot tid i naturen. ”Jag var inte säker på att vi skulle greja det. Men jag tycker att vi har fått jättemycket tid tillsammans och haft jätteroligt och mycket mindre konflikter”, säger Lisa Björk Örde.

Svante Selin och Malin Agervig Kristiansson vinner Natt-SM 202611.4.2026 08:41:34 CEST | Pressmeddelande

FK Göingarnas förstaårssenior Svante Selin sprang hem SM-guld i nattorientering natten mot lördag. ”Helt sjukt! Det var ett bra lopp men jag trodde inte det skulle räcka till guld”, säger Selin efter segern. I damklassen heter vinnaren Malin Agervig Kristiansson, IFK Göteborgs. Juniorvinnarna heter: Freja Hjerne, Tumba-Mälarhöjden OK (D20), Ludwig Rosén, Göteborg-Majorna OK (H20), Elvira Lindsten, Nyköpings OK (D18) och Alvin Lundgren, Växjö OK (H18).

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye