Brett fallande bostadspriser i april
2.5.2025 07:00:00 CEST | SBAB Bank | Pressmeddelande
Bostadspriserna föll med 0,3 procent i april i Sverige som helhet. Medan lägenhetspriserna i genomsnitt föll med 1,4 procent steg villapriserna i genomsnitt med 0,2 procent. Lägenhetspriserna föll i 5 av 6 regioner och villapriserna i 4 av 6. Störst prisnedgång på lägenheter hade Södra Sverige (-4,7 %) och på villor Storstockholm (-0,9 %). I Norra Sverige studsade dock villapriserna upp med hela 5,2 procent och gick därmed rejält mot strömmen. Trenden, där normala säsongseffekter och andra tillfälliga effekter rensats bort, pekar mot fallande bostadspriser med 0,6 procent i april i Sverige som helhet. Detta visar SBAB Booli Housing Price Index (HPI).

Bostadspriserna sjönk med 0,3 procent i april i Sverige som helhet
Bostadspriserna sjönk med 0,3 procent i april i Sverige som helhet (se tabell 1). Rensat för normala säsongseffekter och andra tillfälliga effekter föll priserna med 0,6 procent (se tabell 2 och diagram 1).
– Det brukar vara tydliga säsongsvariationer i bostadspriserna. Normalt sett brukar bostadspriserna, mätta som genomsnitt för hela Sverige, öka under april. Så blev det inte i år då de i stället föll med 0,3 procent. Om man i stället utgår från trenden där normala säsongsuppgångar och andra tillfälliga effekter rensats bort så pekar siffrorna för april på att det underliggande prisfallet i själva verket är dubbelt så stort, det vill säga minus 0,6 procent, säger Robert Boije, chefsekonom på SBAB.
– Efter att ett visst ljus kunnat skönjas tack vare normaliserad inflation och lägre bolåneräntor, är det nu troligt att den skakiga omvärldssituationen sätter sina spår på den svenska bostadsmarknaden, säger Robert Boije.
– Vi reviderade nyligen ner vår prognos rejält över prisökningen för helåret från 5,7 till 3,1 procent. De svaga aprilsiffrorna pekar på att en nedrevidering var motiverad, men också på att utfallet för helåret kan bli ännu svagare. Den osäkra omvärldsbilden och vad den kan betyda för inflationen, bolåneräntorna och hushållens köpkraft framöver gör prognosen skakig, säger Robert Boije.
Lägenhetspriserna sjönk med 1,4 procent i april och i 5 av 6 regioner
Lägenhetspriserna sjönk med 1,4 procent i april för Sverige som helhet (se tabell 1). Priserna sjönk i 5 av 6 regioner och som mest i Södra Sverige (-4,7 %). I Mellersta Sverige steg, som enda region, lägenhetspriserna (+0,4 %). Med beaktande av normal säsongspåverkan och andra tillfälliga effekter, indikerar trenden fallande lägenhetspriser (-0,6%) i april (se tabell 2 och diagram 1). Lägenhetspriserna ligger nu knappt 4 procent under toppnoteringarna från våren 2022, en tydlig tillbakagång från de mer positiva marssiffrorna.
– Efter att lägenhetspriserna under årets inledande månader nästan nådde toppnoteringarna från våren 2022- det vill säga innan inflations- och räntechocken slog till - ser vi nu i april en tydlig tillbakagång igen, säger Robert Boije.
Villapriserna steg i genomsnitt med 0,2 procent i april men föll samtidigt i 4 av 6 regioner
Villapriserna steg med 0,2 procent i april för Sverige som helhet (se tabell 1). Det var dock en splittrad prisbild. Det som bidrog till att det faktiskt blev en svag uppgång var en stor prisuppgång på hela 5,2 procent i Norra Sverige och en uppgång på 1,7 procent i Storgöteborg. I övriga fyra regioner föll villapriserna, och som mest i Storstockholm (-0,9 %). Rensat för säsongseffekter och andra tillfälliga effekter föll villapriserna med 0,5 procent (se tabell 2 och diagram 1). Villapriserna ligger nu knappt 12 procent under toppnoteringarna från våren 2022.
– Norra Sverige var den enda region som under mars hade fallande priser på både lägenheter och villor. Denna region har också haft svagast prisutveckling sedan årsskiftet på både lägenheter och villor. Turbulensen kring Northvolt och viss oro för andra stora gröna industriprojekt i norr, har sannolikt påverkat detta. Medan den svaga prisutvecklingen fortsatte för lägenheter under april, studsade villapriserna i stället tillbaka rejält, säger Robert Boije.
För prisförändringar i Sverige som helhet och i de olika regionerna – se tabell- och diagrambilaga i bifogat pressmeddelande.
Nyckelord
Kontakter
Catharina HenrikssonPresschefSBAB
Tel:+46 76 118 79 14catharina.henriksson@sbab.seRobert BoijeChefsekonomSBAB
Tel:070-269 45 91robert.boije@sbab.sewww.sbab.se/bloggen/Dokument
Om SBAB
SBAB:s affärsidé är att med nytänkande och omtanke erbjuda lån och sparande samt andra tjänster till privatpersoner, bostadsrättsföreningar och fastighetsbolag i Sverige. SBAB bildades 1985 och ägs av svenska staten. Bostadssajten Booli och mäklarguiden Hittamäklare är en del av SBAB:s trygga och enkla tjänster för bolån och boendeekonomi utan krångel. Antal bolånekunder uppgår till 298 000 och 679 000 privatpersoner har sparkonto (per den 7 februari 2025). Antal medarbetare (FTE) är 1 082. SBAB prioriterar fyra av FN:s globala hållbarhetsmål (8, 11, 12 och 13) inom ramen för Agenda 2030. Målen utgör en integrerad del av SBAB:s hållbara styrmodell och dagliga arbete. Läs mer på: sbab.se, booli.se, hittamaklare.se, facebook.com/sbabbank och linkedin.com/company/sbab-bank.
Följ SBAB Bank
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från SBAB Bank
Färre band bolåneräntan i april trots oro bland hushållen14.5.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Endast 4 procent av SBAB:s nya kunder valde att binda räntan i april. Det är en tydlig minskning från 12 procent i mars, vilket var den högsta andelen sedan det turbulenta ränteåret 2022. Samtidigt uppger 26 procent av bolånetagarna att de övervägt att binda räntan och nästan hälften av bostadsägarna är oroliga för att kriget i Mellanöstern ska leda till högre bolåneräntor.
Stigande temperatur på husmarknaden – men inte för lägenheter11.5.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
SBAB/Booli:s indikator Bomarknadstempen som mäter hur lätt det är att sälja en bostad visar att temperaturen på den svenska bostadsmarknaden som helhet fortsatte att stiga i april. Ökningen drevs dock uteslutande av husmarknaden. Trots en relativt stor uppgång i antalet sålda ettor, troligen till följd av de nya bolånereglerna, ligger temperaturen alltjämt lågt för dem jämfört med större lägenheter.
Ingen synbar påverkan på bostadspriserna i april av höjt bolånetak och sänkt amorteringskrav3.5.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Bostadspriserna sammantaget i Sverige steg med 1 procent i april. Lägenhetspriserna steg med 0,6 procent och huspriserna med 1,3 procent. Trenden, där både normala säsongseffekter och andra tillfälliga effekter rensats bort, pekar också på en något starkare underliggande prisökning på hus än för lägenheter. Mest steg lägenhetspriserna i Mellersta Sverige. I Norra Sverige föll de. Villapriserna steg som mest i Norra Sverige medan de föll i Storgöteborg. Detta visar SBAB Booli Housing Price Index (HPI).
Pensionärerna vill både leva nu och hjälpa nästa generation – så undviks framtida arvstvister29.4.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
SBAB:s senaste undersökning visar att en majoritet av pensionärerna i första hand vill leva upp sina pengar medan de kan. En betydande andel vill samtidigt lämna pengar efter sig, i första hand till barn och barnbarn. De kommande decennierna förväntas kapitalöverföringarna mellan generationerna bli mycket stora till följd av stora kapitalvinster på bostäder. Få saker kan splittra familjer så mycket som arvstvister. Det belyser vikten av att ha ordning på hur gåvor och framtida arv ska regleras och till exempel upprätta ett formellt testamente.
Bräcklig konjunkturuppgång, ökad risk för högre inflation men oförändrad styrränta23.4.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
BNP-tillväxten i år revideras ned från 2,8 till 2,4 procent till följd av konflikten i Mellanöstern. Av samma skäl bedöms inflations- och ränteriskerna nu ligga mer på uppåt- än nedåtsidan jämfört med föregående prognos. Huvudscenariot är dock fortfarande oförändrad styrränta fram till mars nästa år. Bostadspriserna väntas stiga med drygt 4 procent och bostadsbyggandet öka svagt. Även om styrräntan blir oförändrad kan bolåneräntorna komma att variera beroende på ändrade marknadsräntor och därmed upplåningskostnader för bankerna.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum