LO på första maj: Återinför behovsprövning av arbetskraftsinvandring
1.5.2025 11:25:25 CEST | LO | Pressmeddelande
LO vill se ökade investeringar och krafttag mot arbetslösheten i Sverige. Idag på första maj förnyar LO också sina krav på en behovsprövad arbetskraftsinvandring.
”Finns det arbetslösa i Sverige som kan få jobben ska jobben gå till dom”, säger LOs ordförande Johan Lindholm.

Johan Lindholm höll under förmiddagen ett 1 maj-tal i Sundbyberg och håller i eftermiddag ett längre tal på Norra Bantorget i Stockholm. I talet lyfte han bland annat behoven av massiva investeringar i infrastruktur och välfärd i Sverige.
– I grunden handlar det om kravet på full sysselsättning. Arbetslösheten leder inte bara till personliga tragedier. Den är ett slöseri får vårt land. Sätt Sverige i arbete, sade Johan Lindholm i i Sundbyberg.
Johan Lindholm efterlyste också politiska initiativ för ordning och reda på arbetsmarknaden. Han lovar att framöver förnya LOs krav för att på sikt återinföra en behovsprövad arbetsmarknadsprövning för arbetskraftsinvandring från tredje land.
– Finns det arbetslösa i Sverige som kan få jobben ska vi inte ha arbetskraftsinvandring. Dagens system med krav på god försörjning är rimliga, men löser inte grundproblemet. De här kraven ska jag lyfta till regering, politiker och arbetsgivarorganisationer, säger Johan Lindholm.
– Att det finns arbetsgivare som fritt vill kunna plocka in hur mycket billig arbetskraft som helst förvånar väl ingen. De bryr sig inte om hur det pressar villkoren för alla arbetare. Inte heller om att människor utnyttjas, sover på källargolv i vårt land och ibland tvingas in i kriminalitet, säger Johan Lindholm.
– Alla som varit på ett äldreboende eller på ett lager i Sverige idag vet att människor från hela världen bidrar till att hålla uppe vårt samhälle. Det är nu vi ska få samhället att fungera för dom – och för alla i Sverige som idag inte har ett jobb att gå till. Investera i vårt land och sätt Sverige i arbete, säger Johan Lindholm.
FAKTA/LOs förslag på arbetskraftsinvandring från tredje land
- Behovsprövad arbetskraftsinvandring. Tillåt arbetskraftsinvandring till bristyrken. Prövningen ska ske genom en myndighetsbaserad behovsprövning där arbetsmarknadens parter bjuds i att delta i bedömningen.
- Krav på god försörjning.
- Svenska kollektivavtal ska gälla i Sverige. När villkoret om god försörjning är uppfyllt ska en arbetskraftsinvandrare ha minst lika bra villkor som de som regleras i svenska kollektivavtal.
Kontakter
LO:s pressjour
Tel:08-796 25 26press@lo.seOm oss
LO är en sammanslutning av tretton svenska fackförbund. LO har till uppgift att leda och samordna LOs och förbundens strävanden att tillvarata arbetstagarnas intressen på arbetsmarknaden och inom näringslivet. LO ska också verka för en samhällsutveckling på grundval av politisk, social och ekonomisk demokrati präglad av jämlikhet och jämställdhet.
Följ LO
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från LO
Allt färre har råd med semesterresa16.6.2026 07:45:00 CEST | Pressmeddelande
Långt ifrån alla har råd med en klassisk svensk semester med bad, glass och sol, en resa eller en upplevelse. Det visar en rapport från LO. Tiotusentals svenska barn lämnar inte sin hemort på hela sommaren.
LO-ekonomernas nya prognos: Ekonomin växer igen – men arbetslösheten fortsatt hög12.6.2026 08:15:00 CEST | Pressmeddelande
Svensk ekonomi växer igen efter flera svaga år. I LO-ekonomernas nya prognos väntas BNP öka med 2,4 procent i år och 2,3 procent nästa år. Återhämtningen drivs framför allt av hushållens konsumtion, som stärks av stigande reallöner.
Pressinbjudan: Vårens prognos från LO-ekonomerna presenteras den 12 juni9.6.2026 12:46:19 CEST | Pressmeddelande
Fredag den 12 juni presenterar LO-ekonomerna årets första stora prognos och utsikter för svensk ekonomi.
Hundratusentals arbetarkvinnor betalar karens för mens9.6.2026 08:42:51 CEST | Pressmeddelande
I en ny opinionsundersökning bland arbetarkvinnor svarar 16 procent av de tillfrågade arbetarkvinnorna att de varit borta från jobbet på grund av mensbesvär. I gruppen 18-29 år har mer än var tredje arbetarkvinna förlorat inkomst på grund av mens. – Karensavdragets konsekvenser för arbetarkvinnor visar sig tydligt, säger Louise Olsson, vice ordförande för LO.
LOs fackligt feministiska stipendium till arbete mot våld i nära relationer11.5.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
LO delar årligen ut ett stipendium för att stärka det fackligt feministiska arbetet på arbetsplatsen, i fackföreningsrörelsen eller arbetslivet i stort. I år går stipendiet till ett nätverk inom Livsmedelsarbetarförbundet.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum