Ny rapport: Så stor är bostadsbristen i Göteborg
5.5.2025 10:25:00 CEST | Hyresgästföreningen Region Västra Sverige | Pressmeddelande
En ny rapport från Hyresgästföreningen visar att det saknas nästan 8400 bostäder i Göteborg. I rapporten använder vi en ny beräkningsmodell som Hyresgästföreningen tagit fram i syfte att göra det enklare för kommunen att planera för nya bostäder.

– Vi måste räkna rätt för att kunna bygga rätt. Och det måste vara lätt för kommunerna att göra det. Det är inte rimligt att samhällets viktigaste infrastrukturfråga – bostäder – styrs av osäkra prognoser och otydliga mått. Vår modell är tänkt som ett konkret verktyg som varje kommun kan förstå, använda och följa upp, säger Ragnar Bengtsson, rapportförfattare och bostadspolitisk analytiker på Hyresgästföreningen.
Rapporten Räkna med bostadsbrist går igenom hur olika aktörer i Sverige – inklusive Boverket, länsstyrelser och banker – i dag beräknar bostadsbrist och byggbehov. Ett genomgående resultat är att dagens metoder ofta upplevs som svåra att förstå och använda för många kommuner. I vår metod utgår vi från hur många vuxna som i genomsnitt delar på en bostad. Genom att jämföra dagens situation med år 2006, då bostadsmarknaden var i bättre balans, kan varje kommun få en tydlig bild av sitt faktiska underskott. Förutom den nya beräkningsmetoden föreslår rapporten även att staten bör ta ett tydligare ansvar för samordning och finansiering av bostadsbyggandet – så att byggmålen blir möjliga att nå.
Enligt rapporten är bostadsbristen i Göteborg stor. Det saknades 8384 bostäder år 2023 och det skulle behöva byggas runt 5500 bostäder varje år för att komma tillrätta med bristen.
– Det är viktigt att kommunen får träffsäker bild över hur bostadsbehovet ser. Det ger den här rapporten, samtidigt som det är viktigt att tänka på att det är lågt räknat. Minst lika viktigt är att tänka på vad man bygger och hur det byggs. I Göteborg behöver vi fler bostäder med rimliga hyror som människor har råd att bo i. Då behöver också kommunen hjälp från staten, till exempel genom förmånliga bygglån, säger Ronny Bengtsson, regionordförande i Hyresgästföreningen Västra Sverige.
Kontakter
Presstjänst Västra SverigeHyresgästföreningen Västra Sverige
Västra Sverige omfattar kommunerna Göteborg, Varberg, Kungsbacka, Mölndal, Partille, Lerum, Kungälv, Stenungsund, Härryda, Ale, Tjörn, Orust och Öckerö. Vår presstjänst är bemannad under kontorstid.
Bilder


Länkar
Om oss
Hyresgästföreningen är en demokratisk medlemsorganisation för dagens och morgondagens hyresgäster. Vi är partipolitiskt obundna och har över en halv miljon hushåll som medlemmar. Det gör oss till en av Sveriges största folkrörelser och den främsta företrädaren för hyresgästerna.Vårt uppdrag är allas rätt till en god bostad till rimlig kostnad. Dessutom ska alla hyresgäster garanteras ett boende med trygghet, inflytande och gemenskap.
Följ Hyresgästföreningen Region Västra Sverige
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Hyresgästföreningen Region Västra Sverige
Hyresvärd försökte kringgå hyreslagen – hyresgäst får tillbaka 85 000 kronor11.5.2026 11:05:29 CEST | Pressmeddelande
En hyresgäst i Göteborg får tillbaka drygt 85 000 kronor sedan det framkommit att hyresvärden har tagit ut en för hög hyra. ”Det här är bara ett exempel på hur hyresvärdar på olika sätt försöker kringgå hyreslagen”, säger Hyresgästföreningens förhandlingsjurist Cassandra Cramér.
Ny rapport: Så mycket dyrare blir det med marknadshyror i Göteborg6.5.2026 07:43:54 CEST | Pressmeddelande
Höjda hyror med i genomsnitt 36 procent. Men i attraktiva områden höjningar med mellan 60 och 80 procent, och i enskilda områden ända upp till 100 procent. Det skräckscenariot skulle införandet av marknadshyra innebära för hyresgästerna i Göteborg, visar en ny rapport.
Hyresgästföreningen region Västra Sverige: Hyresgästerna måste höras i valet27.4.2026 11:01:49 CEST | Pressmeddelande
Bostadspolitik inför det kommande valet var en av frågorna som hamnade i fokus när Hyresgästföreningen region Västra Sverige höll fullmäktigemöte. På årsmötet antogs ett uttalande om att hyresgästernas villkor måste höras mer i den politiska debatten.
Ny rapport: Studenternas boendesituation i Göteborg23.4.2026 12:22:12 CEST | Pressmeddelande
Förstahandskontrakt i hyresrätt eller i studentlägenhet står högst på studenternas önskelista i Göteborg. Samtidigt påverkar studenternas ekonomiska situation deras val av boende. Det visar en ny rapport om studenternas boendesituation i Göteborg.
Pressinbjudan: Ny rapport om studenters boendesituation i Göteborg21.4.2026 13:54:32 CEST | Pressinbjudan
Vilken boendeform tycker studenter i Göteborg mest om och hur vill de absolut inte bo? Det och mycket mer presenterar vi när vi släpper vår nya rapport om studenternas boendesituation.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum