Jonas Karlén slutar som vd för Adlibris
Jonas Karlén har, efter nära sex år som vd för Adlibris, meddelat att han vill sluta på bolaget för att söka ny utmaning. Styrelsen har inlett rekryteringen av ny vd och under det arbetet utsett Ola Toresten, nuvarande COO för Adlibris, som tillförordnad vd.

Jonas Karlén har som vd för Adlibris lett bolaget genom stora och framgångsrika förändringar och Adlibris är idag ett helt annat bolag än då han tillträdde, säger Adlibris styrelseordförande Amelie Söderberg. Vi är glada och tacksamma för de insatser Jonas har gjort och han kommer även vara tillgänglig under en övergångsfas
Det har varit en otroligt spännande och intensiv period där vi har drivit igenom stora förändringar för Adlibris och positionerat oss väl inför framtida tillväxt, säger Jonas Karlén. Efter sex år känner jag att det är dags att gå vidare.
Ola Toresten har tidigare erfarenhet från e-handel och bokbranschen från tidigare roller inom bland annat Åhléns, Bokus och Early Bird.
Jag är väldigt tacksam över förtroendet, säger Ola Toresten. Adlibris starka varumärke, det numera högautomatiserade lagret i Morgongåva samt bredden på affären ger mycket goda förutsättningar att fortsatt vara den ledande aktören på den nordiska marknaden och att få fler att läsa, lära och skapa.
Nyckelord
Kontakter
Kristiina Ajpe
kristiina.ajpe@adlibris.comPresskontakt
press@adlibris.comBilder
Länkar
Om Adlibris
Adlibris är Nordens största bokhandel och erbjuder över 13 miljoner titlar med det senaste inom böcker, spel, pyssel, garn och allt som hör en modern bokhandel till. Adlibris Campus erbjuder studenter att köpa och sälja både ny och begagnad studentlitteratur och Adlibris Pocket erbjuder ett skräddarsytt och handplockat sortiment i reselägen. Adlibris är en del av Bonnier Group.
Följ Adlibris
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Adlibris
Uppsalastudenten Asta Dahlqvist årets Green Act Award-stipendiat4.12.2025 09:10:01 CET | Pressmeddelande
Av över 500 nominerade är Asta Dahlqvist 2025 års vinnare av Green Act Award. Asta Dahlqvist studerar statsvetenskap på Uppsala universitet och tilldelas stipendiet på 50 000 kr för sitt modiga och uthålliga ledarskap för den gröna omställningen.
Julens läsning flyttar in i Black Week – Augustvinnare och Dan Brown i topp hos Adlibris1.12.2025 10:16:30 CET | Pressmeddelande
Adlibris försäljning under årets Black Week visar att julens läsning i hög grad planeras redan i november. På topplistan samsas Dan Browns nya thriller med Augustprisbelönade Bea Uusma och Lina Wolff, samt klassikern Guinness World Records och en nybörjarläsarbok – en mix som tecknar en tydlig bild av vad svenskarna vill läsa i jul.
Adlibris förvärvar Akademen – förstärker sin närvaro på den finska marknaden24.11.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Adlibris AB, Nordens största bokhandel, meddelar idag att företaget förvärvar Akateeminen Kirjakauppa OY (Akademen). Förvärvet är en del av Adlibris långsiktiga satsning på den finska marknaden och innebär att bolaget stärker sin närvaro inom både fysisk och digital bokhandel i Finland. Ägarbytet träder i kraft den 1:a januari 2026.
Adlibris rekryterar Nina Egnell som ny försäljningschef – Ola Toresten utses till vd18.11.2025 15:01:51 CET | Pressmeddelande
Adlibris stärker sin ledning med ny försäljningschef samt utser Ola Torsten till permanent vd. Nina Egnell rekryteras till rollen som försäljningschef, med ansvar för att driva tillväxt och utveckla kundupplevelsen i både e-handel och fysiska butiker. Samtidigt utses Ola Toresten, nu tillförordnad vd, till permanent vd för bolaget.
"Man är aldrig för gammal för att leka" – Vuxenleksaken är årets julklapp 202514.11.2025 10:45:29 CET | Pressmeddelande
Adlibris kan idag bekräfta den trend som HUI Research lyfter fram: vuxenleksaken – eller kanske snarare leksaken för vuxna – är årets julklapp 2025. Intresset för leksaker riktade till vuxna har ökat stadigt de senaste åren, och nu är det tydligt, leken är här för att stanna, oavsett ålder.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum