Nya kommunhuset erbjuder långsiktiga fördelar trots högre lokalkostnader
Nya beräkningar visar att lokalkostnaderna för det nya kommunhuset kommer att bli högre jämfört med tidigare beräkningar. De beräknas bli 17,5 miljoner kronor, vilket är högre än de 14,4 miljoner kronor som vi betalar för våra nuvarande lokaler.
De tidigare kalkylerna och besparingskalkylerna togs fram av externa konsulter under 2023. Eftersom de togs fram tidigt i projektet är de svåra att verifiera idag.
– Som fastighetsavdelning kan vi konstatera att konsulternas beräkningar har varit i underkant. Beräkningarna har till exempel baserats på en hyra utan indexuppräkning och för låga driftskostnader. Prisutvecklingen i omvärlden har också bidragit till ett historiskt högt KPI, vilket har resulterat i en högre avtalad hyra som regleras med KPI, säger Emanuel Olofsson, fastighetschef.
– Trots dessa utmaningar är vi övertygade om att beslutet att hyra lokalerna kommer att gynna kommunen och dess invånare på lång sikt, säger Peter Book (M), kommunstyrelsens ordförande.
– Vi får moderna och väl fungerande lokaler för våra verksamheter. Dessutom får vi ett av Sveriges mest klimatsmarta hus, säger Peter Book.
Utöver dessa fördelar har tidigare lönsamhetskalkyler pekat på besparingar i form av:
- mindre kostnader för inredning
- effektivare resursutnyttjande kopplat till den dagliga verksamhetsdriften
- minskade kostnader för städytor, då vi går från 6 300 kvadratmeter till 4 800 kvadratmeter
- minskade kostnader för datanätverk och arbetsplatser
- minskat antal bilresor då vi sitter samlade
- minskat antal bilar i vår bilpool.
Dessa besparingar har i tidigare skede beräknats till cirka 2,5 miljoner kronor.
Kontakter
Emanuel OlofssonFastighetschefSamhällsbyggnadsförvaltningen Enköpings kommun
Tel:0171626632emanuel.olofsson@enkoping.sePeter Book (M)Kommunalråd, kommunstyrelsens ordförande
Tel:0171-62 62 11peter.book@politiker.enkoping.seOm oss
Enköping, Sveriges närmaste stad, är en av landets snabbast växande kommuner – mitt i Europas mest expansiva tillväxtområden. Här byggs nya verksamheter, nya stadsdelar växer fram och vi planerar för framtidens Enköping. I kommunen jobbar cirka 3 500 personer för att varje dag erbjuda välfärd och service till invånare, föreningar, företag och besökare.
Följ Enköpings kommun
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Enköpings kommun
Unga filmskapare intar Joar Blå – premiär för Bluescreen Filmfestival15.12.2025 08:51:42 CET | Pressmeddelande
Fredagen den 19 december klockan 18.00–19.00 arrangeras den första upplagan av Bluescreen Filmfestival på Joar Blå i Enköping. Festivalen är en satsning där filmer skapade av barn och unga får ta plats på bioduken – resultatet av ett samverkansprojekt mellan Enköpings kulturskola och kommunens fritidsgårdar.
Enköpings kommun, Polisen och Räddningstjänsten informerar om nyår och fyrverkerier9.12.2025 14:06:52 CET | Pressmeddelande
Den 12 december mellan klockan 10.00 – 10.30 kommer personer från Enköpings kommun, Polisen och Räddningstjänsten att finnas på Stora torget i Enköping för att informera om de lokala ordningsföreskrifterna kopplat till fyrverkerier och nyår. Vi bjuder in media för att komma och lyssna och prata med oss, men även allmänheten som är nyfikna på att lära sig mer är välkomna.
Enköpings kommun stärker arbetet för vatten och hållbara transporter8.12.2025 14:23:04 CET | Pressmeddelande
Enköpings kommun fortsätter stärka sitt hållbarhetsarbete. Under en ceremoni den 5 december signerade kommunen både ett nytt hållbarhetslöfte för vatten och den regionala drivmedelsöverenskommelsen.
Konkurrensverket avskriver ärende om upphandling av restaurangverksamhet på Bredsands camping8.12.2025 13:37:08 CET | Pressmeddelande
Konkurrensverket har beslutat att skriva av ärendet som rör Enköpings kommuns upphandling av restaurangverksamhet på Bredsands camping. Beslutet innebär att myndigheten väljer att inte gå vidare med någon fortsatt utredning.
Enköpings kommun signerar Klimatkontrakt 20305.12.2025 14:58:08 CET | Pressmeddelande
I dag, på European Viable Cities Day, firar vi att Enköpings kommun och 47 andra svenska kommuner mobiliserar för klimatneutrala städer till 2030, med gott liv för alla inom planetens gränser. Samtidigt fyller Klimatkontrakt 2030 fem år.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum