Nya kommunhuset erbjuder långsiktiga fördelar trots högre lokalkostnader
Nya beräkningar visar att lokalkostnaderna för det nya kommunhuset kommer att bli högre jämfört med tidigare beräkningar. De beräknas bli 17,5 miljoner kronor, vilket är högre än de 14,4 miljoner kronor som vi betalar för våra nuvarande lokaler.
De tidigare kalkylerna och besparingskalkylerna togs fram av externa konsulter under 2023. Eftersom de togs fram tidigt i projektet är de svåra att verifiera idag.
– Som fastighetsavdelning kan vi konstatera att konsulternas beräkningar har varit i underkant. Beräkningarna har till exempel baserats på en hyra utan indexuppräkning och för låga driftskostnader. Prisutvecklingen i omvärlden har också bidragit till ett historiskt högt KPI, vilket har resulterat i en högre avtalad hyra som regleras med KPI, säger Emanuel Olofsson, fastighetschef.
– Trots dessa utmaningar är vi övertygade om att beslutet att hyra lokalerna kommer att gynna kommunen och dess invånare på lång sikt, säger Peter Book (M), kommunstyrelsens ordförande.
– Vi får moderna och väl fungerande lokaler för våra verksamheter. Dessutom får vi ett av Sveriges mest klimatsmarta hus, säger Peter Book.
Utöver dessa fördelar har tidigare lönsamhetskalkyler pekat på besparingar i form av:
- mindre kostnader för inredning
- effektivare resursutnyttjande kopplat till den dagliga verksamhetsdriften
- minskade kostnader för städytor, då vi går från 6 300 kvadratmeter till 4 800 kvadratmeter
- minskade kostnader för datanätverk och arbetsplatser
- minskat antal bilresor då vi sitter samlade
- minskat antal bilar i vår bilpool.
Dessa besparingar har i tidigare skede beräknats till cirka 2,5 miljoner kronor.
Kontakter
Emanuel OlofssonFastighetschefSamhällsbyggnadsförvaltningen Enköpings kommun
Tel:0171626632emanuel.olofsson@enkoping.sePeter Book (M)Kommunalråd, kommunstyrelsens ordförande
Tel:0171-62 62 11peter.book@politiker.enkoping.seOm oss
Enköping, Sveriges närmaste stad, är en av landets snabbast växande kommuner – mitt i Europas mest expansiva tillväxtområden. Här byggs nya verksamheter, nya stadsdelar växer fram och vi planerar för framtidens Enköping. I kommunen jobbar cirka 3 500 personer för att varje dag erbjuda välfärd och service till invånare, föreningar, företag och besökare.
Följ Enköpings kommun
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Enköpings kommun
Extra sammanträde för kommunstyrelsen16.6.2025 16:32:40 CEST | Pressmeddelande
Onsdagen den 18 juni 15.00 –17.00 har Kommunstyrelsen ett extrainsatt sammanträde. Under sammanträdet kommer kommunstyrelsen få information om projektet Futurena som ENA Energi AB driver.
Beslut om att utreda exploateringsprojekt Hamnen/Centrum13.6.2025 14:33:23 CEST | Pressmeddelande
Kommunstyrelsen har beslutat att verksamheten för mark- och exploatering får i uppdrag att börja utreda exploateringsprojektet Hamnen/Centrum.
Enköpings kommun godkänner ny översiktsplan för framtidens hållbara samhälle13.6.2025 14:31:49 CEST | Pressmeddelande
Kommunstyrelsen har nu godkänt att den nya översiktsplanen, som ska vägleda kommunens utveckling fram till år 2040, går till kommunfullmäktige för antagande.
Här är årets idrottsstipendiater13.6.2025 13:00:00 CEST | Pressmeddelande
Årets idrottstipendiater är Angelica Byström, som tilldelas elitidrottsstipendiet på 20 000 kronor, samt Amanda Aspling Löfgren och Tova Melander, som får idrottsstipendier för barn och unga på 10 000 kronor vardera.
Enköping och Västerås ska utforska ett samarbete inom frågor om energi och klimatomställning12.6.2025 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Enköpings kommuns kommundirektör Daniel Jansson-Hammargren ska inleda en dialog med Västerås stad om ett fördjupat samarbete inom energi- och infrastrukturområdet samt energi- och klimatomställningen.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum