En man åtalad för försök till mord i Färgelanda
7.5.2025 08:23:27 CEST | Åklagarmyndigheten | Pressmeddelande
Åklagaren har i dag åtalat en 27-årig man för försök till mord på en kvinna i Färgelanda natten till den 26 januari i år. Händelsen ägde rum på ett gruppboende där mannen bodde och kvinnan arbetade.
– Jag menar att 27-åringen genom hänsynslöst våld mot kvinnan försökte döda henne. Utredningen visar att mannen med hjälp av ett eggvasst föremål orsakade omfattande skador i kvinnans huvud och ansikte. Skadorna som uppkom var livshotande, men hon överlevde tack vare akutvård, säger kammaråklagare Hanna Marelius som är förundersökningsledare.
Mannen vidgår delar av händelseförloppet men förnekar brott. Bevisningen består av bland annat vittnesförhör, rättsintyg och DNA-analyser.
27-åringen åtalas även för olaga hot vid två tillfällen under hösten 2024.
Åklagaren yrkar på utvisning.
Rättegången planeras att pågå i två dagar.
Målnummer i Vänersborgs tingsrätt: B 402-25.
Kontakt
Kammaråklagare Hanna Marelius är tillgänglig i dag onsdag kl. 9.30-10.00 på telefon 010-562 65 18.
__________________________________________
Åklagarmyndighetens presstjänst, 010-562 50 20
Nyckelord
Följ Åklagarmyndigheten
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Åklagarmyndigheten
Internationellt efterlyst man överlämnad till Sverige från Förenade Arabemiraten23.10.2026 14:53:07 CEST | Pressmeddelande
En man i 35-årsåldern har gripits i Förenade Arabemiraten och överlämnats till Sverige. Mannen är häktad i utevaro och är kopplad till den kriminella gängmiljön. Förenade Arabemiraten är ett av de länder som Åklagarmyndigheten har ett rättsligt samarbete med för att kunna lagföra personer som begått allvarliga brott i Sverige.
Pojke över 15 år begärs häktad för förberedelse till mord i Landskrona23.10.2026 12:16:16 CEST | Pressmeddelande
Åklagaren har i dag begärt en pojke över 15 år häktad på sannolika skäl misstänkt för förberedelse till mord i anslutning till en skola i Landskrona den 22 oktober. Åklagaren är inte tillgänglig för media.
Pojke begärs häktad för medhjälp till mord i Solberga23.10.2026 09:29:10 CEST | Pressmeddelande
Åklagaren har i dag begärt en pojke i tonåren häktad på sannolika skäl misstänkt för medhjälp till mordet i idrottshallen i Solberga i södra Stockholm den 16 oktober. Åklagaren är tillgänglig för media i tingsrätten efter att den sista häktningsförhandlingen har avslutats.
Åtal väckt för grova bedrägerier och synnerligen grovt vapenbrott i Bergslagen23.10.2026 09:16:49 CEST | Pressmeddelande
Åklagare har i dag väckt åtal mot 19 personer för olika grad av inblandning i en omfattande bedrägerihärva i Bergslagen. Med hjälp av fejkade polislegitimationer och genom att ringa upp målsägande och fjärrstyra deras datorer har de nu åtalade överfört pengar och kryptovaluta till utländska konton. Åklagaren är tillgänglig för media.
Förundersökning om vållande till annans död efter arbetsplatsolycka i Boden igår22.10.2026 17:07:04 CEST | Pressmeddelande
Under dagen igår onsdag larmades polis till en olycka som inträffat på en arbetsplats i Boden. En person uppgavs där ha fallit från en byggställning på hög höjd och omkommit. En förundersökning som gäller misstanke om vållande till annans död genom arbetsmiljöbrott har inletts.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum