Nytt avtal mellan Samhall och Vattenfall
7.5.2025 14:15:00 CEST | Samhall AB | Pressmeddelande
Samhall och Vattenfall har signerat ett avtal som bland annat omfattar lokalvård, förrådshantering, vaktmästeritjänster och receptionstjänster.

- Vi är glada över att vi genom samarbetet med Vattenfall kan erbjuda utvecklande arbeten åt mellan 250 och 300 samhallmedarbetare på omkring 200 arbetsplatser, säger Sara Revell Ford, vd Samhall.
Den största delen av avtalet är lokalvård, men Samhall kommer också leverera tjänster som exempelvis hantering av post och gods, förråd, vaktmästeri, reception och dokumenthantering,
Uppdraget startar den 1 januari 2026.
Kontakter
Maria SolängPresschef
Tel:072-207 73 92maria.solang@samhall.seSamhalls presstjänst
Tel:010-251 89 00press@samhall.seBilder

Samhalls viktigaste uppdrag är att skapa utvecklande arbeten åt personer med funktionsnedsättning genom att matcha rätt person till rätt arbete i konkurrensutsatta kunduppdrag. Företaget har över 25 000 medarbetare i hela landet och erbjuder tjänster inom allt från städ, tvätt och fastighetsskötsel till logistik, tillverkning och omsorg. Samhall ägs av svenska staten och genom åren har omkring 200 000 personer fått jobb inom, och genom, bolaget.
Följ Samhall AB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Samhall AB
Samhall ny officiell tvättpartner till Svenska Basketbollförbundet19.5.2026 10:00:00 CEST | Pressmeddelande
Samhall blir officiell tvättpartner till Svenska Basketbollförbundet. Det nya partnerskapet omfattar både seniorlandslagen och Ungdoms-EM för damer under 18 år som spelas i Kista 1-9 augusti 2026.
Förbättrade resultat inom ledarskap och engagemang4.5.2026 08:25:00 CEST | Pressmeddelande
Årets medarbetarundersökning på Samhall visar att utvecklingen fortsätter att gå åt rätt håll på flera viktiga områden. Framför allt har resultaten för ledarskap och engagemang förbättrats.
Samhalls delårsredovisning för första kvartalet 202627.4.2026 13:15:27 CEST | Pressmeddelande
Samhalls delårsrapport för det första kvartalet 2026 har publicerats. Året har inletts med en stabilitet i verksamheten och en god affärsmässig utveckling. Försäljningen fortsätter att utvecklas positivt, där omförsäljningen har gett särskilt goda resultat. Samtidigt är bolagets anställda mer nöjda än tidigare, visar den årliga medarbetarundersökningen.
Två nya tar plats i styrelsen för Samhall24.4.2026 10:00:47 CEST | Pressmeddelande
Rasmus Nerman, vd och koncernchef för Apoteket, och Carl Dahlén, COO för Securitas Europa blir nya styrelseledamöter i Samhall. De båda valdes idag vid 2026 års bolagsstämma.
Samhalls årsredovisning 2025: Stark leverans i samhällsuppdraget trots ekonomiska utmaningar13.3.2026 13:06:33 CET | Pressmeddelande
Samhall har fortsatt att uppfylla många av målen inom ramarna för sitt viktiga samhällsuppdrag, visar års- och hållbarhetsredovisningen som presenteras i dag. Samtidigt redovisar bolaget ett negativt ekonomiskt resultat på -72 miljoner kronor.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum