Lars Tunbjörks fotobok Landet utom sig blir både utställning och föreställning

Dela

Utställningen Lars Tunbjörk: Landet utom sig innehåller både foton från hans ikoniska bildserie och aldrig tidigare visat material, vernissage 18 september i Galleri 3. Regissören och koreografen Anna Vnuk tolkar Lars Tunbjörks bilder från ett Sverige i förändring i en föreställning med både dansare och skådespelare, urpremiär 12 december 2025 på Stora scenen, Kulturhuset Stadsteatern.

Collage med olika personer och scener, inklusive en person som spelar dragspel och en parkeringsskylt.
Landet utom sig, Anna Vnuk tolkar Lars Tunbjörk. Urpremiär 12 december på Stora scenen, Kulturhuset Stadsteatern. Foto: © Lars Tunbjörk och Kulturhuset Stadsteatern. Fri publicering med angivande av fotograf men endast i artikel/recension i samband med evenemanget.

Fotografen Lars Tunbjörk (1956-2015) slog igenom stort med fotoboken Landet utom sig från 1993. Hans humoristiska och surrealistiska bilder av typiskt svenska platser och företeelser gjorde honom känd för en bred publik.

I föreställningen Landet utom sig blir det återskapade ögonblicksbilder och utflykter i det som ligger före, mitt i och efter motiven i fotografierna – för att en bild säger mer än tusen ord.

– Uppsättningen är en hyllning till Lars Tunbjörk och hans kärleksfulla blick på Sveriges resa från arbetarklass till medelklass. Det här är vår tolkning av dessa bilder, säger koreografen och regissören Anna Vnuk.

– Anna Vnuk kontaktade mig om att göra en föreställning utifrån bilderna i Landet utom sig, jag tyckte det var en fantastisk idé! säger dokumentärfilmaren Maud Nycander och Lars Tunbjörks änka. Lars skildrade Sverige i brytningstid, en tid då Folkhemmet monterades ner och kommersialismen spreds i samhället på ett helt nytt sätt. Det är över trettio år sedan bilderna togs, vi kan använda dem som en spegel för att förstå tiden som varit och reflektera över det samhälle vi vill skapa för framtiden.

Lars Tunbjörk samlade bilder från olika miljöer och sökte sig till människor på campingplatser, köpcentrum, varuhus och nöjesfält. I hans foton blandas humor och vemod, alltid med glimten i ögat. Hans speciella sätt att se på sin omgivning blev en internationell succé och blev så kraftfullt att man talade om en ”tunbjörkare” som om det vore en egen genre.

– Fotografen Lars Tunbjörk är en av vår tids mest betydelsefulla svenska fotografer. Han hade en unik blick för detaljer och en förmåga att fånga det absurda och vardagliga i vanliga människors liv. Hans fotografier fångar både humor och vemod med en stor ömhet, säger utställningens curator Maria Patomella.

Lars Tunbjörk (1956-2015) började som pressfotograf på Borås tidning på 1970-talet. Med bildserien Landet utom sig (1993) kom det stora genombrottet, både i Sverige och internationellt. Han medverkade regelbundet i The New York Times Magazine, Libération och Le Monde, samtidigt som hans egna projekt resulterade i böcker och utställningar världen över.

Anna Vnuk är dansare, koreograf, dramatiker och regissör med en lång karriär. Hon belönades med Svenska Teaterkritikers teaterpris 2024 för Anna Vnuk är Bastarden på Unga Klara och Jag offrar mig på Kulturhuset Stadsteatern.

Lars Tunbjörk: Landet utom sig, utställning i Galleri 3, 18 september - 18 januari
Curator: Maria Patomella. Utställningen är producerad av Kulturhuset Stadsteatern i samarbete med Lars Tunbjörks stiftelse och Tore G Wärenstams stiftelse. Tack till Borås Stadsarkiv.

Landet utom sig, urpremiär 12 december 2025 på Stora scenen
Av: Anna Vnuk efter Lars Tunbjörks bilder
Regi och koreografi: Anna Vnuk
Scenografi och kostym: Jenny Kronberg
Ljus: Johan Sundén
Mask: Rebecca Afzelius
Ljud: Klas Hasselrot (praktikant från ljuddesign, Stockholms Konstnärliga Högskola)
Kör: Näktergalningarna

Medverkande: Siri Hamari, Emma Österlöf, Astrid Drettner, Sanna Persson Halapi, Louise Peterhoff, Bahador Foladi, Emil Almén, Emil Hedayat, Ossi Niskala, Robert Malmborg, Danylo Vorobiov, Franz Engman, Mika Höglund och Ottilie Krystek.

För pressfrågor och högupplösta bilder för utställningen kontakta Pia Keller.
Högupplösta föreställningsbilder är publicerade i pressrummet.

Kontakter

Bilder

Collage med olika personer och scener, inklusive en person som spelar dragspel och en parkeringsskylt.
Landet utom sig, Anna Vnuk tolkar Lars Tunbjörk. Urpremiär 12 december på Stora scenen, Kulturhuset Stadsteatern.
Foto: © Lars Tunbjörk och Kulturhuset Stadsteatern. Fri publicering med angivande av fotograf men endast i artikel/recension i samband med evenemanget.
Ladda ned bild
Två barn i blå hjälmar står framför en Domus-butik.
Skara 1990, Landet utom sig. © Lars Tunbjörk. Vernissage 18 september i Galleri 3.
Foto: Skara 1990, Landet utom sig. © Lars Tunbjörk. Fri publicering med angivande av fotograf men endast i artikel/recension i samband med evenemanget.
Ladda ned bild
En person klättrar in i en stor tub märkt med Kalles kaviar.
Skara sommarland 1991, Landet utom sig. © Lars Tunbjörk. Vernissage 18 september i Galleri 3.
Foto: Skara sommarland 1991, Landet utom sig. © Lars Tunbjörk. Fri publicering med angivande av fotograf men endast i artikel/recension i samband med evenemanget.
Ladda ned bild
Man utan tröja står i ett rum med gula väggar och grön matta, tittar på en liten TV högt upp på väggen. En röd stol står bredvid en blå dörr.
Öland 1991, Landet utom sig. © Lars Tunbjörk. Vernissage 18 september i Galleri 3.
Foto: Öland 1991, Landet utom sig. © Lars Tunbjörk. Fri publicering med angivande av fotograf men endast i artikel/recension i samband med evenemanget.
Ladda ned bild
Två barn sover i en kundvagn fylld med kläder i en butik.
Ullared, I love Borås. © Lars Tunbjörk. Vernissage 18 september i Galleri 3.
Foto: Ullared, I love Borås. © Lars Tunbjörk. Fri publicering med angivande av fotograf men endast i artikel/recension i samband med evenemanget.
Ladda ned bild
En man går längs en trottoar framför en vägg med texten "Du har bara tristessen att förlora!".
Stockholm 1983. © Lars Tunbjörk. Vernissage 18 september i Galleri 3.
Foto: Stockholm 1983. © Lars Tunbjörk. Fri publicering med angivande av fotograf men endast i artikel/recension i samband med evenemanget.
Ladda ned bild
Lars Tunbjörk står lutad mot ett trästaket framför ett gammalt hus.
Fotografen Lars Tunbjörk.
Foto: Inta Ruka. Fri publicering med angivande av fotograf men endast i artikel/recension i samband med evenemanget.
Ladda ned bild
Maud Nycander, Anna Vnuk och Maria Patomella står utomhus på en takterrass.
Maud Nycander, Anna Vnuk och Maria Patomella.
Foto: Leonard Stenberg. Fri publicering med angivande av fotograf men endast i artikel/recension i samband med evenemanget.
Ladda ned bild
Maud Nycander och Anna Vnuk står mot en metallgrind. Maud bär en orange kappa, Anna svarta kläder och glasögon.
Maud Nycander och Anna Vnuk.
Foto: Leonard Stenberg. Fri publicering med angivande av fotograf men endast i artikel/recension i samband med evenemanget.
Ladda ned bild
Maud Nycander och Maria Patomella står bredvid varandra mot en grå bakgrund. Maud bär en orange kappa och Maria har en vit skjorta och svart kavaj.
Maud Nycander och Maria Patomella.
Foto: Leonard Stenberg. Fri publicering med angivande av fotograf men endast i artikel/recension i samband med evenemanget.
Ladda ned bild

Länkar

Om oss

Kulturhuset Stadsteatern är en del av Stockholms stad och en av norra Europas största kulturinstitutioner. Ett brett spektrum av kulturevenemang pågår året runt. Kulturhuset Stadsteatern finns vid Sergels torg, i Skärholmen, Vällingby och Husby samt sommartid i Stockholms parker med Parkteatern. Kulturhuset Stadsteatern ska vara en angelägenhet för alla stockholmare med yttrandefrihet och den konstnärliga friheten som grund.

Följ Kulturhuset Stadsteatern

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Kulturhuset Stadsteatern

Marionetteatern i nytt spanskt samarbete5.12.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande

En trollkarl bjuder in till magi, men ett oväntat fel har smugit sig in i hans nummer. Plötsligt börjar dockor och bollar leva sitt eget liv och den stackars trollkarlen inser att det inte alls är han som bestämmer längre. I "Handsken är lös" blandas klassiska handdockor, mim, clown och magi i en föreställning som bjuder på skratt, spänning och många överraskningar. För regin står spanske scenografen, dockmakaren och skådespelaren David Faraco. Urpremiär på Marionetteatern, Kulturhuset Stadsteatern, den 16 januari 2026.

Biljettsläpp för litteraturvåren på Kulturhuset Stadsteatern1.12.2025 07:10:00 CET | Pressmeddelande

Med gäster som Édouard Louis (Frankrike), Siri Hustvedt (USA) och Kamel Daoud (Algeriet) är litteraturvåren på Kulturhuset Stadsteatern rik på internationella stjärnor. Säsongen bjuder på allt från kärleksmemoarer, historiska skildringar och politiska uppgörelser till magisk realism, novellkonst och dramatik. Vårens program rymmer dessutom flera bokcirklar i Kulturbiblioteket för alla med läslust och den nya programserien Litteratur och politik. Biljetterna släpps den 2 december.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye