LOs fackliga feministiska stipendium till Handels avdelning 29 i Umeå
LOs årliga stipendium för facklig feminism tilldelas i år Handelsanställdas förbund avdelning 29. Prispengarna går till ett arbete för att lyfta fram HBTQIA-personers erfarenhet inom detaljhandeln.
Med hjälp av prispengarna ska stipendiaterna sammanställa en antologi baserat på texter och grafiskt material med röster från detaljhandeln och specifikt bokhandel.
-Otroligt roligt att vi fick stipendiet. Att arbeta i ett serviceyrke kan i sig vara en utsatt position. Därav kan man bli extra utsatt som HBTQI-person om man möts av oförståelse från andra, säger Em Lugnet.
Em Lugnet är en av av initiativtagarna bakom projektet tillsammans med Emma Granholm och Joel Randeblad. De arbetar i bokhandel i Umeå respektive Örnsköldsvik.
LOs fackliga stipendium är på 50 000 kronor och delas varje år ut till ett projekt eller en aktivitet som syftar till att stärka jämställdhetsarbetet och arbetet för alla människors lika värde och rätt på arbetsplatsen eller i fackföreningsrörelsen.
Årets stipendium delas ut av LOs ordförande Johan Lindholm vid LOs representantskap den 14 maj.
-Det är med glädje och stolthet jag kommer att överlämna stipendiet. Alla har rätt att behandlas lika på arbetsplatsen. Det är för att främja det som LO har det här stipendiet, säger LOs ordförande Johan Lindholm.
Om oss
LO är en sammanslutning av tretton svenska fackförbund. LO har till uppgift att leda och samordna LOs och förbundens strävanden att tillvarata arbetstagarnas intressen på arbetsmarknaden och inom näringslivet. LO ska också verka för en samhällsutveckling på grundval av politisk, social och ekonomisk demokrati präglad av jämlikhet och jämställdhet.
Följ LO
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från LO
LO-ekonomernas nya prognos: Sverige står och stampar12.6.2025 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Reallönerna växer med historiskt starka 3,1 procent under 2025. Ändå är hushållen pessimistiska. Svensk BNP ökar endast med 1,6 procent och den höga arbetslösheten biter sig fast. De bedömningarna görs i LO-ekonomernas nya prognos som släpps idag.
LO presenterar sin arbetstidsutredning26.5.2025 13:20:00 CEST | Pressmeddelande
LO har idag presenterat sin stora arbetstidsutredning. - Nu går vi vidare för att sänka arbetstiden i Sverige. Det ska ske solidariskt. Det förtjänar Sveriges arbetare, säger LOs ordförande Johan Lindholm.
LO presenterar sin arbetstidsutredning23.5.2025 10:41:15 CEST | Pressmeddelande
LO presenterar sin arbetstidsutredning. Det sker vid en pressträff på måndag kl 13. LOs ordförande Johan Lindholm och avtalssekreterare Veli-Pekka Säikkälä medverkar och berättar hur LO går vidare för att sänka arbetstiden.
LO stöttar Musikerförbundets varsel23.5.2025 08:42:22 CEST | Pressmeddelande
LO stöttar Musikerförbundets strejkvarsel mot arbetsgivare i Svensk Scenkonst. - Inom LO-samordningen har vi lovat varandra att tillsammans få igenom en låglönesatsning för alla, säger LOs avtalssekreterare Veli-Pekka Säikkälä.
LO på första maj: Återinför behovsprövning av arbetskraftsinvandring1.5.2025 11:25:25 CEST | Pressmeddelande
LO vill se ökade investeringar och krafttag mot arbetslösheten i Sverige. Idag på första maj förnyar LO också sina krav på en behovsprövad arbetskraftsinvandring. ”Finns det arbetslösa i Sverige som kan få jobben ska jobben gå till dom”, säger LOs ordförande Johan Lindholm.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum