Man åtalad för grov våldtäkt i Hörby
En 38-årig man har i dag åtalats för grov våldtäkt på en 17-årig flicka i Hörby kommun i oktober 2024. Mannen åtalas även för sexuellt ofredande mot 28 kvinnor och nio barn i Skåne, barnpornografibrott, narkotikabrott och olovligt anskaffande av alkohol. Åklagaren är tillgänglig för media.
Enligt utredningen har mannen den 23-24 oktober förra året blandat narkotika och läkemedel i alkohol som han bjudit en ung flicka på innan han genomfört ett vaginalt samlag med henne. Flickan deltog inte frivilligt i samlaget och hon befann sig i en särskilt utsatt situation.
– Under utredningen framkom uppgifter som gör att jag menar att det går att bevisa att mannen vid gärningstillfället i hemlighet har preparerat flickans dryck med droger och läkemedel. Tillvägagångssättet tillsammans med flickans låga ålder gör att jag bedömer våldtäkten som grov, säger senior åklagare Anders Stridh som är förundersökningsledare.
Enligt åtalet har mannen vid ytterligare tillfällen lämnat alkohol till flickan.
Förra sommaren smygfilmade han 28 okända kvinnor och nio barn i offentliga miljöer på olika platser i Skåne. Tre av barnen är identifierade.
– Jag menar att mannen har kränkt kvinnornas och flickornas sexuella integritet genom att smygfilma under deras kjolar och klänningar på köpcentrum, matbutiker och i andra offentliga miljöer på stan, säger Anders Stridh.
Mannen är även åtalad för att vid två tillfällen ha överlåtit narkotika. Mannen är häktad sedan i november förra året.
Rättegången är planerad att ta fyra dagar och är planerad att hållas bakom stängda dörrar.
Målnummer i Lunds tingsrätt: B 6882-24.
Kontakt
Senior åklagare Anders Stridh är tillgänglig för media på telefon i dag den 9 maj kl. 11–12, 010-562 61 56.
__________________________________________
Åklagarmyndighetens presstjänst, 010-562 50 20
Nyckelord
Följ Åklagarmyndigheten
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Åklagarmyndigheten
Ny tid för dom i ärende om synnerligen grov misshandel22.12.2025 11:43:48 CET | Pressmeddelande
Nytt utskick på grund av ändrad tid för dom. Den 23 december kl. 11 meddelar Nyköpings tingsrätt dom i ett mål om bland annat synnerligen grov misshandel. Vice chefsåklagare Ola Folkesson är tillgänglig för media.
Dom i ärende om synnerligen grov misshandel22.12.2025 11:00:00 CET | Pressmeddelande
I dag den 22 december kl. 14 meddelar Nyköpings tingsrätt dom i ett mål om bland annat synnerligen grov misshandel. Vice chefsåklagare Ola Folkesson är tillgänglig för media.
Två kvinnor har begärts häktade för bl.a. medhjälp till mord i Oxie – uppdaterat med plats20.12.2025 10:48:34 CET | Pressmeddelande
Två kvinnor i tjugoårsåldern har i dag begärts häktade misstänkta för medhjälp till mord samt försök till medhjälp till mord i tre fall i Oxie i Malmö fredagen den 12 december. Åklagaren är tillgänglig för media på telefon i eftermiddag efter att häktningsförhandlingarna avslutats.
Två kvinnor anhållna i ärende om bl.a. mord i Oxie19.12.2025 10:41:30 CET | Pressmeddelande
Förra fredagen skedde en skottlossning i Oxie i Malmö, där en person dog. En tolvårig pojke är sedan tidigare misstänkt i ärendet och har omhändertagits av socialtjänsten. Under torsdagseftermiddagen genomfördes en insats där ytterligare två misstänkta i ärendet greps och senare anhölls.
Förundersökning om bussolycka läggs ner19.12.2025 09:36:57 CET | Pressmeddelande
Åklagaren har i dag lagt ner förundersökningen om bussolyckan i Stockholm den 14 november. Skälet är att det inte finns anledning att anta att ett brott har begåtts. Åklagaren är tillgänglig för media i eftermiddag.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum