Hjord av marionettdjur flyr 20 000 km till Sverige för att varna om klimatkrisen
En 2000 mil lång flykt har inletts. En hjord teaterdockor i former av olika djur i naturlig storlek har påbörjat sin migration genom Afrikas och Europas storstäder. Konstnärlig ledare för konstprojektet THE HERDS är den palestinske regissören Amir Nizar Zuabi som även stod bakom flyktingdockan Little Amal. I slutet av juli kommer hjorden till Sverige där djur från den svenska faunan ansluter.

Från Kongoflodens strand, vidare genom Dakar och Marrakech, förbi landmärken som Venedigs kanaler, Eiffeltornet och Big Ben till Skärholmen, Sergels torg och Gamla stan i Stockholm. Detta är några av de platser som hjorden kommer att passera på sin flykt undan klimatkrisen upp till norra polcirkeln.THE HERDS är offentlig konst och en storskalig klimataktion som bland annat samarbetar med globala klimatorganisationer, scenkonstinstitutioner, forskare, politiker och civilsamhällesgrupper i Europa och Central-, Väst och Nordafrika. När världens olika djur anländer till Sverige och Stockholm så sker det i samarbete mellan Riksteatern, Parkteatern – Kulturhuset Stadsteatern, På Sergels torg och Albaeco.
I varje stad som THE HERDS besöker konstrueras djur som representerar respektive land och som ansluter sig till den flyende hjorden. Just nu byggs de svenska djuren i Riksteaterns verkstäder och ateljéer i Hallunda. Den svenska faunan kommer att representeras av vargar och renar.
– Konsten kan på ett alldeles unikt sätt beröra människor på ett sätt som fakta och information inte gör. Det är min övertygelse att THE HERDS kommer kunna ge oss alla en möjlighet att uppleva den rådande klimatsituationen från ett nytt, och känslomässigt, perspektiv, säger Dritëro Kasapi, teaterchef och konstnärlig ledare på Riksteatern.
THE HERDS är ett samarbete mellan The Walk Productions och den palestinske regissören Amir Nizar Zuabi som tillsammans även stod bakom det performativa konstprojektet The Walk. Den 3,5 meter höga dockan Little Amal som 2021 vandrade från den syriska gränsen till London och symboliserade syriska barns flykt från krig. Idéen till THE HERDS väcktes under Little Amals vandring då Zuabi mötte människor vars flykt ofta hade sin grund i klimatförändringarna. Två miljarder människor uppskattas ha nåtts av Little Amal, med THE HERDS hoppas Zuabi nå minst dubbelt så många.
– THE HERDS är en akut konstnärlig respons på klimatkrisen, en levande uppmaning till handling som skenar genom kontinenter. Vi hoppas kunna skapa dialog, utmana till nya tankar, uppmuntra engagemang och inspirera till verklig förändring genom dessa vackra och vilda varelser. Kom och träffa oss där ni kan!, säger den konstnärliga ledaren Amir Nizar Zuabi.
9 april började vandringen i Kongo Kinshasa och avslutet sker vid den norra polcirkeln i augusti. Den 24-26 juli vandrar hjorden genom Stockholm (24 juli Skärholmen, 25 juli Sergels torg, 26 juli Gamla stan).
Vistelsedatum:
- Kinshasa, Kongo-Kinshasa: 9-11 april 2025
- Lagos, Nigeria: 18-20 april 2025
- Dakar, Senegal: 25-27 april 2025
- Marrakesh, Marocko: 3 – 5 maj 2025
- Casablanca, Marocko: 9 – 10 maj 2025
- Rabat & Salé, Marocko: 11 maj 2025
- Andalusien, Spanien: 1 juni 2025
- Madrid, Spanien: 6 – 8 juni 2025
- Barcelona, Spanien: 10 – 11 juni 2025
- Arles, Frankrike: 13 juni 2025
- Marseille, Frankrike: 14 - 15 juni 2025
- Venedig, Italien: 17 juni 2025
- Paris, Frankrike: 20 – 22 juni 2025
- London, Storbritannien: 27 – 29 juni 2025
- Manchester, Storbritannien: 3 – 5 juli 2025
- Köpenhamn & Århus, Danmark: 18 - 21 juli 2025
- Stockholm, Sverige: 24 – 26 juli 2025
- Trondheim, Norge: 28 – 30 juli 2025
- Polcirkeln – datum tillkommer
THE HERDS produceras av David Lan och Tracey Seaward för The Walk Productions. Exekutiv producent är Sarah Loader.
Klimataktionen går att följa online på:
- THE HERDS hemsida: www.theherds.org
- Instagram: @the_Herds
- X: @the_Herds
- Tiktok: @theherds2025
Nyckelord
Kontakter
Mireya Echeverría QuezadaPR och pressansvarigRiksteatern
Tel:070 637 59 40mireya.echeverria.quezada@riksteatern.seBilder



Länkar
Om oss
Riksteatern är en folkrörelse som äger en turnerande nationalscen. Närmare 40 000 medlemmar, 230 Riksteaterföreningar, 21 regionala föreningar och 50 ansluta organisationer i hela Sverige är en del av Riksteatern som arrangerar, förmedlar, producerar och utvecklar scenkonst. Riksteaterns vision är scenkonst som sätter tankar och känslor i rörelse – för alla överallt. Riksteatern Crea producerar banbrytande scenkonst på svenskt teckenspråk och är en del av Riksteatern. Även Cullberg är en del av Riksteatern. Susanna Dahlberg är vd för Riksteatern.
Följ Riksteatern
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Riksteatern
Förskolepyssel blir dramatik i nytt teaterresidens9.6.2025 14:28:27 CEST | Pressmeddelande
Hur skapar små barn sina egna världar genom pyssel? I 2025 års dramatikerresidens står barns kreativa skapande i centrum. Under sex veckor kommer dramatikern och författaren Anna Nygren att utforska pyssel som konstform. Residenset syftar till att utveckla nya former av dramatik för de allra yngsta i åldern 1–5 år. Projektet är ett samarbete mellan Riksteatern Barn & Unga och Centrum för barnkulturforskning vid Stockholms universitet.
Sveriges teatrar tar ställning för barns och palestiniers rättigheter i Gaza21.5.2025 15:29:39 CEST | Pressmeddelande
Riksteatern och många andra teatrar i Sverige går samman för att synliggöra barnens och palestiniernas lidande i Gaza och kräva ett omedelbart eldupphör. En aktion på sociala medier och i teaterhus runt hela Sverige äger rum på torsdag 22 maj klockan 18.30, i form av uppläsningar av palestinska barns egna berättelser från Gaza.
“Ingen ska behöva resa långt för att möta dans av högsta klass” Riksteatern tar storslagna dansverk till unga över hela landet29.4.2025 07:30:00 CEST | Pressmeddelande
Danspubliken från Norrbotten till Skåne får närmsta året möjlighet att upptäcka verk av några av Nordens främsta inom dansfältet. Virpi Pahkinen firar 40 år på scenen med en poetisk protest mot samtiden och Kungliga Baletten tar plats i svenska skolbarns gymnastiksalar. Riksteaterns dansrepertoar bjuder på en koreografisk bredd som speglar samtidens frågor.
Intresset för cirkus ökar med över 200 procent16.4.2025 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
De senaste tre åren har intresset för samtida cirkus ökat markant i Sverige. En ny rapport från Riksteatern visar att antalet cirkusföreställningar i Sverige mer än tredubblats och att antalet besökare under perioden stigit med 159 procent. Resultaten signalerar ett växande engagemang för konstformen cirkus över hela landet.
Stjärnspäckad höst när Riksteatern tar sig an Strindberg och Stephen King8.4.2025 06:45:00 CEST | Pressmeddelande
I höst möter några av Sveriges mest älskade artister kända författare som August Strindberg och Stephen King. Riksteatern presenterar även nya spännande konstnärer och hyllade internationella stjärnor. Dessutom blir det hemvändarkomedi och reunion för Sveriges kabarédivor. Teater, dans och cirkus turnerar på över 200 orter och spelar på stora teaterhus, bygdegårdar och klassrum över hela Sverige.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum