Nytt världscupsbrons till Jennifer Williams
Under helgen har finalerna under världscupen i artistisk gymnastik i Bulgarien avgjorts. Jennifer Williams (Eskilstuna GF) lyckades prestera ett mycket fint fristående i söndagens final och tog med det hem karriärens andra världscupsmedalj.

Jennifer har nya program i både bom, barr och fristående i år och har med det också höjt sin svårighetsnivå i grenarna. Det tar alltid lite tid att bli säker på allt, men redan nu i början av den olympiska cykeln har Jennifer gjort fina resultat. Idag blev det brons efter att hon visat upp ett strålande fint fristående i finalen. Dagens medalj blir Jennifers andra världscupsmedalj i karriären och den första i fristående. Detta endast en månad efter den första medaljen som Jennifer vann i bom under världscupen i Kroatien i mitten av april.
– Det kändes bra idag och jag är glad att jag gick igenom mitt nya fristående här i Varna både i kvalet och i finalen. Det var också en skön revansch efter övriga kval här som inte riktigt gick min väg, säger Jennifer.
Resultatet i damernas fristående:
Guld: Nola Matthews, USA, poäng 13.300
Silver: Charlize Moerz, Österrike, poäng 12.933
Brons: Jennifer Williams, Sverige, poäng 12.733
Två finaler för Malmögymnasten Melander
Luis Il-Sung Melander (GK Motus-Salto) hade tagit sig vidare till två finaler under veckans tävlingar. Under lördagen tävlade han i ringfinalen och levererade en fin serie. Tyvärr föll han i avhoppet och med poängen 12.200 slutade han på åttonde plats. I dagens barrfinal var Luis på väg mot en riktigt fin placering, men han hade tyvärr en miss i en av övningarna som räknas som ett fall vilket kostade på poängen som blev 12.100. Med det slutar Luis sjua. Trots missarna är det stora steg framåt för Luis att ta sig vidare till två finaler under samma tävling och den erfarenheten är värdefull framåt.
Resultatet i herrarnas ringar:
Guld: Adem Asil, Turkiet, poäng 14.100
Silver: Van Khanh Phong Nguyen, Vietnam, poäng 13.566
Brons: Daniel Villafane, Argentina, poäng 13.333
Resultatet i herrarnas barr:
Guld: Ferhat Arican, Turkiet, poäng 14.300
Silver: Nils Dunkel, Tyskland, poäng 13.533
Brons: Khabibullo Ergashev, Uzbekistan, 13.000
Nyckelord
Kontakter
Sara AttermalmKommunikatör
Tel:073- 868 23 95sara.attermalm@gymnastik.seBilder


Svensk Gymnastik - Rörelse hela livet
Gymnastikförbundet är en av Sveriges största idrottsorganisationer med 237 000 aktiva medlemmar i 924 föreningar över hela landet. Gymnastikförbundets vision är Rörelse hela livet. Till vår hjälp har vi en verksamhetsidé som tydliggör vårt gemensamma uppdrag och uttrycker kärnan i verksamheten; Svensk Gymnastik möjliggör för alla att träna, tävla och uppleva rörelseglädje. Rörelse är vårt språk.
Följ Gymnastikförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Gymnastikförbundet
Trippla guld till Sverige i truppgymnastik8.11.2025 20:37:59 CET | Pressmeddelande
De nordiska mästerskapen i truppgymnastik avgjordes i Esbo utanför Helsingfors i Finland under lördagen. I tävlingen representeras Sverige av klubblag med två lag i varje klass; dam, herr och mixed. För svensk del blev det en guldglänsande dag i samtliga klasser.
Reservplatser på VM i trampolin och DMT6.11.2025 22:13:40 CET | Pressmeddelande
I Pamplona i Spanien har det svenska landslaget i trampolin idag haft sin kvaldag och när dagens tävlingar är slut kan vi konstatera tre reservplatser för den svenska truppen.
Stark svensk insats på VM – Nathalie Westlund nära final21.10.2025 18:26:29 CEST | Pressmeddelande
Den tredje och sista kvaldagen på VM i artistisk gymnastik blev en strålande dag för de svenska damerna. Emelie och Nathalie Westlund stod båda för fina prestationer och Nathalie var inte långt ifrån final i barr.
Fin VM-debut för Hammarbys William Sundell19.10.2025 21:28:27 CEST | Pressmeddelande
Under söndagen inleddes VM i artistisk gymnastik i Jakarta Indonesien. På herrsidan representeras Sverige av William Sundell som tävlar sitt första VM.
Gymnastikförbundet lanserar digital övningsbank25.9.2025 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Under hösten lanserar Gymnastikförbundet ett nytt digitalt verktyg, INEX, som gör det enklare för föreningar och ledare att planera, dela och inspireras av gymnastikens övningar och träningsupplägg.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum