Nya avtal för 50 000 Unionen-medlemmar inom handeln
Unionen och Svensk Handel har idag tecknat nya kollektivavtal för avtalsområdena Tjänstemän inom detaljhandeln och Tjänstemannaavtalet.

– Efter bitvis hårda förhandlingar får nu även medarbetarna inom handelns område avtal som säkrar schyssta villkor. Bland annat kommer arbetstidsförkortning för första gången att regleras i det centrala kollektivavtalet, säger Martin Wästfelt, Unionens förhandlingschef.
I årets avtalsrörelse har Unionen krävt högre löner, arbetstidsförkortning och att deltidsanställda ska få samma ersättning som heltidsanställda när de jobbar över inom samtliga avtalsområden.
– Att nå fram till ett nytt avtal innebär som alltid förhandlingar där båda parter måste ge och ta, och denna gång var inget undantag. Genom en gemensam ansträngning vid förhandlingsbordet har vi lyckats nå fram till ett nytt kollektivavtal via förhandlingar utan varsel och medling. Det visar kraften av partsmodellen och att parterna med lite god vilja kan komma överens trots olika utgångspunkter, säger Martin Wästfelt.
Drygt 40 nya kollektivavtal har tecknats av Unionen i årets avtalsrörelse, och alla ger förutom löneökningar även arbetstidsförkortning och rättvisa regler för ersättning till deltidsanställda verklighet.
– Arbetstidsförkortning är viktigt för att handeln fortsatt ska vara ett attraktivt alternativ för våra medlemmar. Och det är en rättvisefråga att även deltidsanställda inom handeln får övertidsersättning för varje timme utöver sin dagliga ordinarie arbetstid. Dessutom innehåller avtalet en fortsatt hög nivå på individgarantin, säger Martin Wästfelt.
Läs avtalet sin helhet på Unionens webbplats
Fakta:
Två nya kollektivavtal tecknas med Svensk Handel – Tjänstemannaavtalet inom Svensk Handel och Tjänstemän inom detaljhandeln.
De båda avtalen berör cirka 50 000 av Unionens medlemmar inom handelns avtalsområde. Tjänstemannaavtalet inom Svensk Handel är Unionens näst största avta och omfattar cirka 41 500 medlemmar. Avtalet Tjänstemän inom detaljhandeln omfattar cirka 9 000 medlemmar.
Nyckelord
Kontakter
Unionen press
Välkommen att ringa vår presstelefon. Här svarar alltid någon av våra pressekreterare.
Länkar
Unionen är Sveriges största fackförbund med över 700 000 medlemmar på 88 000 arbetsplatser. Vi är 27 000 förtroendevalda på drygt 15 000 arbetsplatser. Unionen finns för tjänstemän på den privata arbetsmarknaden och du hittar oss i allt från stora internationella koncerner till små familjeföretag, ensamföretag, organisationer och föreningar. Tillsammans är vi i Unionen den ledande kraften som skapar framgång, trygghet och glädje i arbetslivet.
Unionen press svarar på medias frågor om Unionen. Vi förmedlar kontakter till våra förtroendevalda och experter inom bland annat arbetsmiljö, kompetensutveckling, utmaningar i tjänstemännens arbetsliv, lön och jämställdhet.
Välkommen att kontakta oss!
Följ Unionen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Unionen
Hur löser vi arbetsmarknadens strukturella utmaningar?2.12.2025 09:36:02 CET | Pressinbjudan
Unionen bjuder in till ett panelsamtal om kompetensbrist, matchningsproblem och vägar in i arbetslivet. Välkommen att ta del av ett spännande samtal mellan arbetsmarknadens parter och politiken.
Ljusare ekonomiska utsikter – med nya jobb i sikte när AI stöper om arbetsmarknaden12.11.2025 07:30:00 CET | Pressmeddelande
Efter flera år av ekonomisk osäkerhet ser Unionen nu tecken på att den svenska ekonomin är på väg mot ett mer stabilt normalläge. I sin nya konjunkturprognos konstaterar Unionen att dimmorna på den ekonomiska horisonten börjar skingras, men att den teknologiska utvecklingen, inte minst AI, samtidigt ritar om kartan för svensk arbetsmarknad.
Unionens konjunkturprognos om AI och jobben3.11.2025 09:17:47 CET | Pressinbjudan
Välkommen till ett frukostseminarium där chefsekonom Tobias Brännemo presenterar Unionens konjunkturprognos. Medverkar gör även Carl Johan von Seth, reporter och ekonomikommentator på Dagens Nyheter.
Expansiv budget välkommen – men kortsiktiga opinionspoäng leder Sverige i fel riktning22.9.2025 08:58:59 CEST | Pressmeddelande
I ett läge där den svenska ekonomin står och stampar och arbetslösheten bitit sig fast på höga nivåer är det välkommet att regeringen väljer att öppna plånboken och presentera en expansiv budget, däremot ifrågasätter Unionen hur fördelningen av utrymmet sker. De satsningar som görs är varken träffsäkra för att rå på den nuvarande höga arbetslösheten eller för att stärka den svenska ekonomin på sikt.
Fackliga skuggredaktionen kräver räntesänkning19.9.2025 12:00:00 CEST | Pressmeddelande
Majoriteten av den fackliga skuggdirektionen anser att Riksbanken bör sänka styrräntan med 0,25 procentenheter. Konjunkturen går trögt, arbetslösheten är fortsatt hög och det är främst korgeffekten som drar upp inflationen.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum