Här är truppen till EM i MTBO
Den 15–18 maj avgörs EM i mountainbikeorientering för seniorer, juniorer och ungdomar i Vilnius, Litauen. Här är truppen som ska kämpa om blågula framgångar.

Efter två tävlingar på hemmaplan börjar nu den internationella säsongen för mountainbikeorientering när EM (och världscupen) för seniorer, juniorer och ungdomar ska avgöras.
Totalt är det 20 nationer som deltar med 113 åkare som gör upp om medaljerna på seniorsidan. Sverige ställer upp med 7 åkare, fyra damer och tre herrar på seniorsidan och sju åkare på junior och ungdomssidan.
– Vi åker med en spännande trupp tidigt på säsongen. Vi har bara hunnit ha två MTBO-tävlingar i Sverige än så länge. Osäker på hur vi står oss mot de länder som inte haft snö och kunnat tävla mycket mer under våren. Men roligt att det nu drar igång på allvar, säger Mia Eronn, förbundskapten.
På programmet väntar långdistans, medel, sprint och stafett.
Damer:
Gabriella Gustafsson, IKHP Huskvarna
Elvira Larsson, Ryda SK
Karin Gustafsson, Garphyttans IF
Tilda Palm, IKHP Huskvarna
Herrar:
Rasmus Nordgren, OK Kåre
Sverre Röjgård, OK Kolmården
Jon Hansson, OK Kåre
Damer, juniorer:
Minna Palm, IKHP Huskvarna
Emilia Jakobsson, Nybro OK
Män, juniorer:
Melvin Löfgren, OK Kåre
Arvid Svenssson, Bjorkfors GOIF
Axel Gräfnings, Grycksbo IF
Damer, ungdom:
Hennie Löfgren, Stora Tuna OK
Herrar, ungdom:
Joel Holmgård, Kils OK
Nyckelord
Kontakter
Mia EronnFörbundskapten
mia.eronn@orientering.seTero MarjamäkiKommunikationschefSvenska Orienteringsförbundet
Tel:073-6537136tero.marjamaki@orientering.seBilder

Länkar
Svenska Orienteringsförbundet består av 600 föreningar med 84 000 medlemmar. Vi är en idrott för alla, med framgångsrika landslag, en omfattande tävlings- och ungdomsverksamhet samt aktiviteter som hittaut, naturpasset och motionsorientering för allmänheten. Våra medlemsföreningar arrangerar varje år runt 600 tävlingar och stora evenemang som Tiomila och O-Ringen.
Följ Svenska Orienteringsförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska Orienteringsförbundet
Tove Alexandersson överlägsen vinnare – Viktor Svensk trea19.6.2025 22:03:12 CEST | Pressmeddelande
Tove Alexandersson levererade ett topplopp på världscupens långdistans på Idre Fjäll. Segermarginalen till tvåan Simona Aebersold, Schweiz, blev över tre minuter. ”Det är kul att göra ett bra lopp när det är så rolig bana och terräng”, säger Alexandersson. Viktor Svensk slutade trea och bäste svensk i herrklassen. ”Det här trodde jag inte efter min hjärnskakning i våras”, säger Viktor Svensk efter sin första pallplats i världscupen.
Toppendag för Sverige på Idre Fjäll - alla svenskar vidare från världscupkvalet18.6.2025 17:17:36 CEST | Pressmeddelande
Sverige fick en toppenstart på världscupen på Idre Fjäll. Samtliga löpare är vidare till finalerna på torsdag och lördag. Det blev fyra svenska heatvinnare: Albin Ridefelt, Anton Johansson, Martin Regborn och Sanna Fasth.
Se pressträffen inför världscupen på Idre Fjäll17.6.2025 16:12:04 CEST | Pressmeddelande
Världscupen är tillbaka – och fjällen väntar. På onsdag startar kvalet på Idre Fjäll, följt av långdistans i tuff terräng på torsdag. Hör landslagslöparna om tankarna inför tävlingarna.
Skada stoppar Hanna Lundberg från världscupen på Idre Fjäll17.6.2025 14:28:03 CEST | Pressmeddelande
Det blir ingen repris på succén på Idre Fjäll för fyra år sedan för landslagets och OK Renens Hanna Lundberg. En överbelastningsskada i vaden stoppar Hanna från start i årets första världscupomgång. ”Det är svintråkigt men jag är stolt att jag kan ta det här beslutet med tanke på VM”, säger Lundberg. Johanna Källvik Leufvén, IFK Göteborg, kliver in som ersättare och får göra världscupdebut.
Sjätte raka segern för Stora Tuna OK i Jukola15.6.2025 08:28:17 CEST | Pressmeddelande
Det blev en överlägsen seger för Stora Tuna OK när orienteringsstafettten, Jukolakavlen, avgjordes under söndagen. Emil Svensk på sista sträckan kunde springa in i mål hela 8:14 före norska NTNUI. Trea blev finska Helsingin Suunnistajat. ”Kul att vi kan leverera gång på gång”, säger Emil Svensk, Stora Tuna OK.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum