Katarina Jonsson Bratu blir ny servicedirektör
13.5.2025 08:05:19 CEST | Linköpings kommun | Pressmeddelande
Nu är det klart att Katarina Jonsson Bratu blir ny servicedirektör i Linköpings kommun. Hon börjar i Linköpings kommun den 15 augusti.

Katarina Jonsson Bratu kommer senast från en tjänst som objektledare på Sjöfartsverket. Tidigare har hon bland annat varit marknadschef på Östgötatrafiken och IT-chef på Releasy.
I rollen som marknadschef på Östgötatrafiken hade hon regelbunden kontakt med Linköpings kommun. Hon tycker att det är en framåtsyftande kommun med utvecklingsvilja och driv.
– Det händer många spännande saker här som jag vill vara en del av. Och själva uppdraget tycker jag är intressant. Det är ganska mångfacetterat. Det speglar också mig som har ägnat mig åt olika typer av branscher. Jag tycker att det är roligt att lära mig nytt, och jag hoppas kunna bidra med det jag kan om ledarskap och utveckling, säger Katarina Jonsson Bratu.
Katarina Jonsson Bratu kommer att leda förvaltningen Verksamhetsstöd och service. Där finns verksamheter som till exempel Kontakt Linköping, LK-data och Kost och restaurang. Hon börjar den 15 augusti och efterträder Magnus Sjöberg som går i pension vid årsskiftet. Efter överlämning och introduktion kommer Magnus Sjöberg att arbeta på kommundirektörens uppdrag med arbetsuppgifter inom civil beredskap.
– Med Katarina som ny chef får Verksamhetsstöd och service en erfaren chef som kan tillföra sitt kunnande i utveckling av kundtjänster och förnyelse av affärsmodell. Förvaltningen har växt och nu kan Katarina sätta fokus på samspel mellan de olika delarna och att möta beställande förvaltningars förväntningar, säger Paul Håkansson, kommundirektör i Linköpings kommun.
Kontakt:
Paul Håkansson, kommundirektör
Tel: 013-20 70 99
Katarina Jonsson Bratu, tillträdande servicedirektör
Tel: 0767-83 11 08
Bilder

Linköping är Sveriges femte största kommun och en av de mest expansiva, med cirka 170 000 invånare. Under devisen "Linköping - där idéer blir verklighet" fortsätter staden att växa och attrahera nya invånare och verksamheter. Linköpings universitet är ett av landets högst rankade och universitetssjukhuset utför specialistsjukvård på både regional och nationell nivå. I Linköping finns många småföretag, flera stora ledande teknikföretag med utvecklingskraft samt skarpa start-ups som tillför spets och nytänkande.
Följ Linköpings kommun
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Linköpings kommun
Linköpings största satsning på inomhusidrott10.3.2026 11:30:00 CET | Pressmeddelande
Snart sätts spaden i marken för Linköpings nya multiarena i Kallerstad som kommer rymma både stora mästerskap och föreningsidrott på daglig basis. Den största hallen kommer kunna ta in en publik på 2 000 personer.
Pressinbjudan: Linköpings största satsning på inomhusidrott9.3.2026 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Stångebro multiarena är en strategisk investering för ett aktivt Linköping där bredd- och elitidrott, skola och evenemang möts i den nya stadsdelen Stångebro.
Rickard Lundin blir beredskapsdirektör i Linköpings kommun4.3.2026 14:15:08 CET | Pressmeddelande
Nu är det klart att Rickard Lundin blir Linköpings kommuns beredskapsdirektör. Han tillträder tjänsten den 1 augusti.
Kostnadsfri utlåning av sport- och fritidsutrustning öppnar i Linköping4.3.2026 10:30:00 CET | Pressmeddelande
I augusti slås portarna upp till en ny utlåning av sport- och fritidsutrustning genom satsningen Fritidsbanken där alla kan låna hem saker. Själva lokalen kommer att ligga i Linköpings citykärna, på Klostergatan 24.
Snabbare utredningar ger tidigare stöd till barn och unga3.3.2026 08:02:59 CET | Pressmeddelande
Andelen utredningar inom barn och unga som klaras av inom fyra månader har ökat till 90 procent, tack vare målmedvetet arbete inom socialförvaltningen.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum