Insatser för höjd kunskap om risker för EMC-störningar
15.4.2025 08:41:49 CEST | Elsäkerhetsverket | Pressmeddelande
Elsäkerhetsverket har fått i uppdrag av regeringen att öka kunskapen om elektromagnetisk kompatibilitet (EMC) för att bidra till den gröna omställningen och minska risken för störningar från nya solcellsanläggningar. En delrapport har tagits fram av de insatser som hittills genomförts och de resultat som framkommit.

EMC handlar om hur elektriska system och produkter fungerar tillsammans utan att orsaka störningar för varandra. Detta är en central aspekt i den pågående energiomställningen, där tillförlitlig och störningsfri drift är avgörande för både effektivitet och säkerhet i nya teknologiska lösningar.
- I projektet har vi bland annat genomfört en undersökning som visar att solceller, belysning och fordonsladdningssystem är de produktgrupper som ofta orsakar störningar. Särskilt utsatta är radiokommunikationssystem, som påverkas negativt av bristande EMC. Orsakerna till dessa problem är främst relaterade till bristfälliga produkter och okunskap om EMC-frågor, säger Jonas Bengtsson, Elsäkerhetsverket, projektledare för regeringsuppdraget.
Roller och ansvar
En viktig del av uppdraget är att undersöka om det finns behov av att omfördela roller och ansvar för EMC inom tillsyn och marknadskontroll. Det gäller särskilt icke-traditionell radioutrustning enligt radioutrustningsdirektivet (RED). Elsäkerhetsverket ser även ett behov av att utveckla samarbetet med Post- och telestyrelsen (PTS) för att effektivisera arbetet med EMC-frågor. Detta kan bland annat innebära bättre koordinering av EMC-bedömningar, gemensam marknadskontroll och ett utökat administrativt samarbete.
Forskningsområdet
För att förstå behoven inom forskningsområdet har Elsäkerhetsverket genomfört intervjuer med forskare, industrirepresentanter och andra intressenter. Resultatet visar på ett behov av ytterligare forskning, bland annat inom områden som bakgrundsmiljöer, säkerhetszoner, väderpåverkan, solcellssystemens arkitekturer och breddning av frekvensområden.
- För att öka kunskapen om EMC genomför vi kommunikationsinsatser baserat på de resultat som framkommer i utredningen, vilket kan inkludera exempelvis branschsamverkan, seminarier, checklistor och vägledningar för olika målgrupper.
Här finns hela delrapporten att läsa.
Detta pressmeddelande syftar till att informera om det pågående arbetet kring elektromagnetisk kompatibilitet och hur det relaterar till den gröna omställningen och de utmaningar som solcellsanläggningar medför.
Uppdraget ska redovisas till Regeringskansliet (Klimat- och näringslivsdepartementet) senast den 15 september 2025.
Kontakter
Cia EdlundKommunikationschef
Tel:010-168 05 16cia.edlund@elsakerhetsverket.seFölj Elsäkerhetsverket
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Elsäkerhetsverket
Positiv utveckling för elolyckor i elbranschen – fler skadas i andra yrken25.5.2026 15:15:00 CEST | Pressmeddelande
Samtidigt som elolyckor som leder till sjukskrivning minskar bland elyrkespersoner ökar de i andra yrkeskategorier. Det visar Elsäkerhetsverkets senaste analys.
Varannan växtlampa stör annan elektronik – två produkter förbjuds21.5.2026 10:55:50 CEST | Pressmeddelande
Mer än hälften av de granskade växtlamporna hade tekniska fel som gör att de kan störa annan elektrisk utrustning. Samtidigt saknade många produkter korrekt märkning och dokumentation. Nu har Elsäkerhetsverket förbjudit försäljningen av två produkter och varnar för att problemen med störningar kan bli vanligare när odling med växtbelysning ökar.
Nytt stöd ska hjälpa unga företagare att undvika elfällor22.1.2026 13:24:38 CET | Pressmeddelande
För att stärka kunskapen om elsäkerhetsregler vid ungt företagande lanserar Elsäkerhetsverket ett nytt utbildningsmaterial för gymnasieskolan. Informationen riktar sig till både lärare och elever och ska ge unga företagare bättre förutsättningar att göra säkra och lagliga val, till exempel inom UF (Ung Företagsamhet).
Farliga elprodukter säljs via dropshipping – Elsäkerhetsverket varnar18.12.2025 12:00:40 CET | Pressmeddelande
Allvarliga säkerhetsbrister upptäcktes i nästan alla elprodukter som Elsäkerhetsverket kontrollerat från handel via dropshipping. Produkterna säljs ofta av företag utanför EU, vilket försvårar tillsyn och ansvar. Nu går myndigheten ut med en varning till konsumenter – särskilt vid köp via sociala medier.
Ny rapport: Fler bränder i solcellsanläggningar – men risken per anläggning fortsatt låg27.11.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Antalet bränder och brandtillbud i solcellsanläggningar har ökat de senaste sju åren, men sett till det snabbt växande antalet installationer har säkerheten per anläggning förbättrats under perioden. Det visar en ny rapport från Elsäkerhetsverket.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum