Kommunen utreder misstänkt matsmitta efter konferens
14.5.2025 09:30:00 CEST | Jönköpings kommun | Pressmeddelande
Miljö- och hälsoskyddskontoret i Jönköpings kommun har inlett en utredning efter att omkring 70 personer av cirka 200 deltagare insjuknat i samband med en konferens i Science Tower i Jönköping.

Än så länge har inga anmälningar inkommit direkt till kommunen, men uppgifter från Smittskydd i Region Jönköpings län visar att ett stort antal deltagare har blivit sjuka efter konferensen.
– Vi utreder nu om det finns ett samband mellan sjukdomsfallen och maten som serverades under konferensen. Deltagarna har främst drabbats av ont i magen och diarréer, säger Monica Kollberg, enhetschef på miljö- och hälsoskyddskontoret.
Kommunen samarbetar med regionens smittskyddsenhet för att kartlägga orsaken till utbrottet och genomför nu tillsammans provtagningar och inspektioner. Det är i nuläget för tidigt att dra några slutsatser om vilken typ av smitta det rör sig om.
– Kommunen inväntar provsvar och fortsätter med att spåra livsmedel, säger Monica Kollberg.
Miljö- och hälsoskyddskontoret uppmanar personer som deltog på konferensen att höra av sig via ett formulär som skickats ut till deltagarna av Regionen som en del i smittspårningen. De som blivit sjuka kan vid behov ta kontakt med sjukvården och följa de rekommendationer som ges.
Kontakt:
Monica Kollberg, enhetschef, Miljö- och hälsoskyddskontoret
Telefon: 036-10 72 30
Malin Bengnér, smittskyddsläkare, Region Jönköpings län
Telefon: 010-242 23 34
Nyckelord
Kontakter
Erik BergerKommunikationsstrateg press och kris
Tel:036-10 57 22Tel:072-57 49 400erik.berger@jonkoping.seJönköpings kommun
I Jönköpings kommun arbetar omkring 13 000 medarbetare för att ge våra drygt 147 000 invånare välfärd och service av hög kvalitet. Läs mer om våra verksamheter på kommunens webbplats.
Följ Jönköpings kommun
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Jönköpings kommun
Jönköpings kommun begränsar spel och sociala medier på skoldatorer5.3.2026 15:17:22 CET | Pressmeddelande
Jönköpings kommun inför successivt under våren begränsningar för spel och sociala medier på de datorer och surfplattor som elever lånar av skolan. Syftet är att skapa studiero och en trygg lärmiljö.
Pressinbjudan: Kommunen presenterar åtgärder för att stärka tryggheten på Vilhelmsrogårdens äldreboende3.3.2026 17:24:28 CET | Pressinbjudan
Jönköpings kommun presenterar ytterligare åtgärder som ska stärka tryggheten och kvaliteten på Vilhelmsrogårdens äldreboende.
Miljö- och hälsoskyddsnämnden beslutar om rekommendationer för musik utomhus26.2.2026 13:00:00 CET | Pressmeddelande
Miljö- och hälsoskyddsnämnden har beslutat att införa rekommendationer för musik som spelas utomhus. Nämnden valde därmed att inte anta de föreslagna riktlinjerna, utan i stället en enklare modell med gemensamma rekommendationer.
Skola kan bli nya bostäder26.2.2026 09:00:00 CET | Pressmeddelande
Den gamla skolbyggnaden i Ölmstad kan komma att bli bostäder i framtiden. Som en del kommunens hållbarhetsmål ska det nu utredas hur byggnaden och området kan göras om till centrumnära bostäder.
Befolkningen ökar - så många invånare är vi i Jönköpings kommun24.2.2026 09:30:00 CET | Pressmeddelande
Jönköpings kommuns befolkning ökade under 2025 med 498 personer och vi är därmed 148 152 invånare i kommunen.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum