Falska skidturister smugglade narkotika – rekordstort amfetaminbeslag i norra Sverige
14.5.2025 10:49:11 CEST | Tullverket | Pressmeddelande
Dagarna före jul slog tulltjänstemän och polis till mot en tysk campingbil i Hörnefors som var fullpackad med amfetamin. Beslaget på hela 130 kilo är rekord för norra Sverige. I bilen fanns ett par som hävdade att de skulle resa till Finland på skidsemester.
På onsdagen åtalades paret misstänkta för synnerligen grov narkotikasmuggling och synnerligen grovt narkotikabrott. En svensk man som övervakade smugglingsresan åtalas misstänkt för medhjälp till synnerligen grovt narkotikabrott.

– Vi har lyckats kartlägga den här smugglingsresan från Tyskland till att de greps i Västerbotten. Jag bedömer att bevisen mot de tre misstänkta är mycket starka. Dels har vi det rekordstora beslaget på nästan 130 kilo amfetamin i det tyska parets campingbil och dels har vi samlat in bilder från övervakningskameror och säkrat en omfattande chatthistorik i krypterade appar mellan de misstänkta, säger Sara Winberg, insatsledare på Tullverkets kriminalavdelning Nord.
Övernattade bakom bensinstation
Strax efter midnatt den 20 december slår Tullverkets spanare och en grupp poliser till mot en tyskregistrerad campingbil som stannat bakom en bensinstation invid E4 i det lilla samhället Hörnefors sydväst om Umeå. I fordonet finns en par från Tyskland som hävdar att de är på väg till Finland på skidsemester. Vid en närmare kontroll hittar tulltjänstemännen visserligen skidor och pjäxor men i väskor, skåp och andra utrymmen göms också mängder av amfetamin.
– Vi plockade fram 137 stycken förpackningar med amfetamin. När vi hade vägt och analyserat hela beslaget visade det sig handla om nästan 130 kilo, vilket är rekord för Tullverket i norra Sverige. I missbrukarledet hade narkotikan varit värd drygt 27 miljoner kronor, säger Sara Winberg.
Övervakare grips
Efter att campingbussen tagits i beslag och körts till Umeå dyker det upp en svensk man i 40-årsåldern som spanarna tidigare sett vid macken i Hörnefors. Han kör runt i sin bil och verkar leta efter något. Efter drygt 20 minuter åker han till ett hotell i centrala Umeå där han grips misstänkt för inblandning i smugglingen.
Under utredningens gång framstår det tydligt att han haft uppgiften att övervaka och varna paret i campingbussen för eventuella poliskontroller. Analys av de misstänktas beslagtagna telefoner avslöjar att smugglarna och övervakaren fått tydliga order från okända personer i krypterade chattkonversationer. Kvitton, kreditkorsutdrag och bilder från väg- och övervakningskameror ger också en samlad bild av smugglarnas resa från Tyskland via Öresundsbron upp genom Sverige till Västerbotten.
Bokad resa från Finland
Ett av kvittona visar att det tyska paret beställt biljetter till färjan mellan finska Nådendal och Kapellskär norr om Stockholm till dagen efter gripandet. Det är ett av bevisen för att narkotikan var tänkt för den finländska marknaden.
– Det är mycket som tyder på att paret var på väg till Finland med amfetaminet. Vilka som var mottagare och vilka som planerade smugglingen är för tidigt att säga. Utredningen fortsätter när det gäller den delen, säger Sara Winberg.
Begärs utvisade
I sin stämningsansökan till Umeå tingsrätt begär statsåklagare Andreas Nyberg att den tyska mannen som är i 25-årsåldern och den italienska kvinnan som är i 40-årsåldern, utvisas efter avtjänat straff. Båda åtalas misstänkta för synnerligen grov narkotikasmuggling och synnerligen grovt narkotikabrott.
Den svenske mannen i 40-årsåldern, som är skriven i Stockholmsområdet, åtalas för medhjälp till synnerligen grovt narkotikabrott. Samtliga åtalade förnekar brott.
För mer information kontakta Tullverkets presstjänst:
0771-450 590 eller press@tullverket.se
Stillbilder för nerladdning finns i Tullverkets pressrum på Via-tt.se
Nyckelord
Bilder

























Om oss
Tullverket är en statlig myndighet som kontrollerar flödet av varor över Sveriges gränser. Med visionen att bara godkända varor ska passera gränsen hindrar vi olagliga varor från att komma in i landet och bidrar till ett tryggare samhälle. Vi förenklar handeln med andra länder och lägger grunden till ökad tillväxt och konkurrens på lika villkor. Tullverket, som grundades 1636, har i dag cirka 2 600 anställda och leds av generaltulldirektör Johan Norrman.
Följ Tullverket
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Tullverket
Solceller från USA innehöll stora mängder narkotika6.2.2026 08:04:15 CET | Pressmeddelande
Två lastpallar med solpaneler som anlände till Arlanda visade sig innehålla 225 kilo cannabisharts. Smugglarna hade förfalskat tullhandlingar och kontaktuppgifter men speditören blev misstänksam och larmade Tullverket. När importören i Gävle kontaktades avslöjades bluffen. Företaget hade inte beställt några solpaneler och den uppgivna mottagaren var inte anställd på elfirman. Nu åtalas tre personer för grov narkotikasmuggling.
Extremt smugglingstryck – mer tung narkotika i beslag5.2.2026 10:06:59 CET | Pressmeddelande
Smugglingstrycket mot Sveriges gränser är i dag mycket stort. Förra året beslagtog Tullverket mer än 10,5 ton narkotika. Det är 700 kilo mer än 2024 och det är framför allt beslagen av tung narkotika som ökar. Det visar Tullverkets nya beslagsstatistik som också finns på lokal- och regional nivå.
Pressinbjudan: så mycket narkotika stoppades 20253.2.2026 14:30:47 CET | Pressmeddelande
Hur mycket narkotika och andra olagliga varor beslagtog Tullverket förra året? Vilka beslag ökar och vilka minskar jämfört med tidigare år och vilka trender och utmaningar ser Tullverket? Det är några av de frågor som besvaras när Tullverket presenterar den nationella beslagsstatistiken för 2025 vid en pressträff torsdag den 5 februari i Tullverkets lokaler vid Öresundsbron, Kalkbrottsgatan 141.
Den kriminella ekonomin omsätter 352 miljarder kronor22.1.2026 16:22:54 CET | Pressmeddelande
Den kriminella ekonomin beräknas omsätta årligen minst 352 miljarder kronor, enligt en ny forskningsrapport. Nu inrättas ett Samhällsråd med ledande beslutsfattare för att mobilisera arbetet mot kriminell ekonomi. I rådet ingår bland andra Tullverkets generaltulldirektör, Johan Norrman.
Tullverket sätter in sedelhundar mot den kriminella ekonomin16.1.2026 07:01:26 CET | Pressmeddelande
I kampen mot den organiserade brottsligheten och den kriminella ekonomin har Tullverket utbildat sedelhundar. Hittills har fyra hundar tränats att söka efter sedlar. Två sedelhundar finns utmed gränsen mot Norge, en finns på Arlanda och en på Landvetter. Målsättningen är att utbilda fler sedelhundar under 2026.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum