E.ON och C4 Elnät förlänger samarbetet – fortsätter bygga framtidens elsystem i nordöstra Skåne
Efter ett framgångsrikt första år har E.ON och C4 Energi beslutat att fortsätta sitt samarbete kring en lokal flexibilitetsmarknad i Kristianstad och nordöstra Skåne. Det nya avtalet löper i minst tre år och syftar till att avlasta elnäten, möjliggöra snabbare kundanslutningar och ge lokala företag nya intäktsmöjligheter.

– Genom samarbetet kan vi nyttja elnätet smartare och samtidigt skapa nya affärsmöjligheter för lokala aktörer. Det är en viktig del i att säkra elförsörjningen och möjliggöra fortsatt tillväxt i regionen, säger Daniel Persson, elnätschef på C4 Elnät.
På flexibilitetsmarknaden i Nordöstra Skåne, där Kristianstad ingår, får företag och andra större elanvändare betalt för att tillfälligt minska sin elanvändning eller öka sin elproduktion när nätet är som mest belastat. Under den gångna vintern deltog ett flertal lokala aktörer – och de som levererade flexibilitet fick i genomsnitt 2 353 kronor per megawattimme för aktiverad flexibilitet.
– Vi är mycket nöjda med första årets resultat och ser fram emot att utveckla samarbetet ytterligare. Den här typen av lokala lösningar är helt avgörande för att möta det växande elbehovet samtidigt som vi arbetar mot ett mer effektivt nätutnyttjande, säger Peter Sigenstam, chef för Drift och Energisystem på E.ON Energidistribution.
Räddningstjänsten i Kristianstad är en av aktörerna som medverkat under första året som flexibilitetsleverantör.
– Vi har jättegoda erfarenheter, det har fungerat hur smidigt som helst. En sak som har varit väldigt bra med detta är att reservanläggningen verkligen har fått jobba, det har gett oss ett kvitto på att den fungerar säger Peter Svensson, automatlarmsansvarig på Räddningstjänsten i Kristianstad.
Samarbetet är en del av E.ONs nationella satsning på flexibilitet och pågår parallellt med investeringar i elnätet i Kristianstad – där bolaget planerar att satsa över 160 miljoner kronor under 2024 och 2025.
Läs mer om E.ONs lokala flexibilitetsmarknader på www.eon.se/flexibilitet.
Kontakter
Patric ElménPresschef
E.ON Sverige
Bilder


Om oss
Vi bygger det hållbara samhället
E.ON Sverige ingår i den internationella E.ON-koncernen, som är ett av världens största investerarägda energiföretag. E.ON har cirka 2 200 medarbetare i Sverige.
Följ E.ON Sverige AB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från E.ON Sverige AB
Fossilfria maskiner i Malmös fjärrvärmeprojekt – E.ON och Akea i nytt hållbart samarbete17.12.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Alla nya fjärrvärmeprojekt som E.ON bygger i Malmö ska genomföras med fossilfria maskiner och transporter. Det står klart när E.ON och ramavtalsentreprenören Akea nu är överens om att samtliga ramavtalsprojekt i Malmö ska drivas på HVO100, ett förnybart drivmedel som minskar koldioxidutsläppen med omkring 80 procent.
I dag invigdes ny ultrasnabb laddstation i Hultsfred – knutpunkt för elektrifiering av tunga skogstransporter16.12.2025 13:48:00 CET | Pressmeddelande
Hultsfred tar i dag ett viktigt steg för elektrifieringen av tunga transporter. E.ONs nya ultrasnabba laddstation ger skogsindustrin och regionala företag den infrastruktur som krävs för att ställa om från fossila bränslen till eldrift.
E.ON levererar flexibilitet till Svenska kraftnät – värmepumpar stabiliserar elnätet och sänker värmekostnader16.12.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
E.ON har genomfört sina första flexibilitetsleveranser till Svenska kraftnät från Sjölunda värmeverk i Malmö och Högbytorp kraftvärmeverk i Upplands-Bro. Genom att styra stora värmepumpar och ångturbiner upp och ned vid behov kan E.ON bidra till att balansera elnätet, samtidigt som fjärrvärmen produceras mer kostnadseffektivt.
E.ON justerar elnätsavgiften den 1 januari 20269.12.2025 11:31:29 CET | Nyheter
Sverige är mitt i en klimatomställning där efterfrågan på el ökar snabbt, fler kunder vill ansluta till elnätet och mer förnybar elproduktion ska få plats. För att möta behoven förstärker E.ON elnäten över hela landet. E.ON justerar därför elnätsavgiften vid årsskiftet. Justeringen varierar mellan 0 och 5,2 procent beroende på geografi och avtalsform.
E.ON ökar satsningen på flexibilitetsmarknader till 25 miljoner – och gör det enklare för fler att delta24.11.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
E.ON fortsätter att bygga ut de lokala flexibilitetsmarknaderna i Sverige och avsätter 25 miljoner kronor för kommande vintersäsong, en ökning med fem miljoner kronor från i fjol. Samtidigt lanseras nya digitala funktioner som gör det enklare för nätkunder att delta och få betalt för att bidra till ett mer effektivt elnät.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum