Arbetsgivare skeptiska till AI-assisterade ansökningar
Varannan arbetsgivare uppger att de får en försämrad bild av en kandidat om de märker att hen använt AI för att skriva personligt brev eller CV, det visar en ny undersökning från Jobbland.
– Att kandidater använder AI är något arbetsgivare kommer att behöva hantera, säger Anita Rae, arbetsmarknadschef på Jobbland.

Personliga brev och CVn är ett sätt för en kandidat att visa upp sin personlighet, inte något man bör ta artificiell intelligens till hjälp för, det verkar vara uppfattningen hos svenska arbetsgivare. Enligt en ny undersökning från jobbsökmotorn Jobbland uppger 44 procent av arbetsgivarna att de får en mycket (14%) eller lite (30%) försämrad bild av en kandidat om de får vetskap om att hen använt AI för att skapa eller förbättra sin ansökan.
Samtidigt uppger endast nio procent att de får en lite (7%) eller mycket (2%) bättre bild av kandidaten i fråga. Den bransch där arbetsgivarna är som mest negativa är inom handeln där åtta av tio rekryterare uppger att de får en försämrad bild om de vet att kandidaten tagit hjälp av AI. Mest positiva är arbetsgivare inom media och marknadsföring (26%).
– I regel är arbetsgivare inom branscher där medarbetare har direktkontakt med många kunder mer negativa än de inom tjänstemannayrken. Att kandidater använder AI i sina ansökningar är dock något många arbetsgivare kommer att behöva hantera, oavsett vad de tycker om det. I dagsläget är det så många arbetstagare som tycker det är jobbigt att skriva CV och personligt brev att de nästintill känner sig nödgade att ta hjälp, säger Anita Rae, arbetsmarknadschef på Jobbland.
Bland arbetsgivare uppger samtidigt 43 procent att de använt AI-tjänster för att skriva platsannonser.
Samtidigt som arbetsgivarna är skeptiska till AI-assisterade jobbansökningar visar undersökningen tydligt att även kandidaterna själva ser baksidor med den nya tekniken. Bara 15 procent har använt verktygen för att söka jobb och då främst för att spara tid (26%) och att man vill låta mer professionell (18%). Bland de som valt bort verktygen är de vanligaste förklaringarna att det känns opersonligt (38%) och att det känns som fusk (28%).
– Personliga brev och CV:n är ett tillfälle att verkligen visa vem man är, därför är det förståeligt att många tvekar inför att använda AI för att skapa dem. Det finns en rädsla för att texterna ska kännas platta eller opersonliga. Men samtidigt ser vi att AI-verktyg har blivit allt mer avancerade och kan fungera som ett värdefullt stöd, snarare än en ersättning. Jag hade faktiskt trott att fler skulle använda sig av dessa möjligheter när de söker jobb" säger Anita Rae, arbetsmarknadschef på Jobbland.
Nyckelord
Kontakter
Ludwig PerssonPresskontakt för Jobbland
Tel:072 - 441 46 45Ludwig.Persson@fuzepr.seOm oss
Jobbland.se är Sveriges moderna jobbsökarsajt och arbetslivsmedia. Vi erbjuder nyheter och tips om arbetsliv, jobbsökning och rekrytering. Jobbland är dessutom en ledande partner i Norden inom rekryteringsmarknadsföring. Genom vår drivkraft att utmana status quo i rekrytering har vi kunnat matcha över en miljon talanger med tusentals arbetsgivare.
Följ Jobbland
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Jobbland
Trots trög arbetsmarknad – stadig efterfrågan på akademiskt utbildad personal1.12.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
De senaste åren har antalet jobbannonser i Sverige minskat markant. Trots det är andelen annonser som ställer krav på akademisk utbildning stabil, det visar en ny kartläggning från Jobbland som analyserat över tre miljoner jobbannonser mellan 2022 och 2025.
Arbetsgivarna anställer färre – storstadsregionerna sticker ut14.11.2025 11:24:32 CET | Pressmeddelande
I oktober minskade antalet jobbannonser i Sverige med 15,4 procent, i jämförelse med oktober 2024. Tuffast är utvecklingen inom det privata näringslivet samt inom storstadsregioner som Stockholm och Skåne. I landets mindre regioner är dock arbetsmarknaden betydligt stabilare.
Efterfrågan på arbetskraft fortsätter att sjunka17.10.2025 10:11:55 CEST | Pressmeddelande
Under det tredje kvartalet minskade antalet jobbannonser med 10,2 procent i jämförelse med samma period förra året. Det innebär att antalet jobbannonser haft en negativ utveckling under nio raka kvartal. Trots det finns tecken på att en vändning kan vara under uppsegling.
Från tabu till transparens: fler svenskar vill vara öppna med sin lön2.10.2025 07:30:00 CEST | Pressmeddelande
Att prata om sin lön har länge uppfattats som tabu. En ny undersökning från Jobbland visar dock att fyra av tio vill att alla löner, inklusive den egna, ska vara öppet tillgängliga för alla på arbetsplatsen. Bara tre av tio säger sig vara negativa till lönetransparens. “Ökad transparens ligger i tiden", konstaterar Anita Rae, arbetsmarknadschef på Jobbland och Jobbsafari.
Majoritet struntar i distansarbete – unga sticker ut25.9.2025 08:25:00 CEST | Pressmeddelande
71 procent uppger att möjligheten till distansarbete inte påverkar dem i deras jobbsökande eller att de blir mer benägna att söka ett jobb där det inte erbjuds, det visar Jobblands nya undersökning “Jobbsökning i Sverige”. Den grupp som i störst utsträckning kan leva utan distansarbete är unga mellan 18 och 30 år.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum