Pressinbjudan till en av Sveriges största arkeologiska utgrävningar!
19.5.2025 10:46:48 CEST | Kulturen i Lund | Pressmeddelande
Vid kvarteret Grynmalaren i centrala Lund sker just nu en av Sveriges största arkeologiska utgrävningar. Utgrävningen pågår strax söder om Mårtenstorget i Lund, inför ett planerat husbygge.
Arkeologerna har hittills gjort många intressanta fynd, några som kan gå tillbaka till tiden för Lunds grundande för 1 000 år sedan. Bland annat flera benbitar med runor!
– Vi hoppas kunna kartlägga spåren av de människor som bodde i Lund under medeltiden, säger Sebastian Boström, arkeolog vid Kulturen i Lund.
Nu bjuds media in till den arkeologiska utgrävningen!

Det är ett fyndrikt område. Efter några veckors utgrävning har arkeologerna grävt fram flera intressanta fynd: benfragment med inristade runor, skor från medeltiden, spelpjäser, mynt, knappar och mycket annat. Föremål som nu ska undersökas närmare.
Den arkeologiska undersökningen vid Lilla Tvärgatan och Grynmalaregatan utförs på uppdrag av Länsstyrelsen i Skåne som ett samarbetsprojekt mellan Kulturen i Lund, Arkeologerna vid Statens historiska museer och Sydsvensk Arkeologi AB, där Kulturen är huvudman för projektet. Lunds kommun har beslutat att det ska uppföras ett seniorboende på tomten.
Nu bjuds media in till platsen för att följa arbetet, träffa arkeologerna och se de fynd som gjorts hittills! Vid intresse, kontakta kommunikatör Johan Romin, kontaktuppgift nedan.
Den arkeologiska utgrävningen ska pågå fram till hösten 2025.
Nyckelord
Kontakter
Johan RominKommunikatör
Tel:0765-35 04 85Tel:0760-24 51 10johan.romin@kulturen.comBilder







Länkar
Om Kulturen i Lund
Kulturen i Lund är ett kulturhistoriskt museum i centrala Lund med friluftsmuseum, historiska hus, utställningar, verksamhet för barn och ett stort antal experter inom byggnadsvård, historia, arkeologi och utställningsproduktion. Kulturen grundades 1882 av Georg Karlin och friluftsmuseet öppnade 1892. Kulturen är ett fristående museum som ägs av Kulturhistoriska föreningen för södra Sverige.
Följ Kulturen i Lund
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Kulturen i Lund
Interaktiv sommarteater för familjen på Kulturen i Lund11.6.2026 07:45:00 CEST | Pressmeddelande
I gränslandet – Slaget vid Lund är en interaktiv familjeföreställning som spelas tio sommarkvällar i juli, efter att museet har stängt. Här väntar en fartfylld berättelse – om att våga hjälpa varandra och skratta tillsammans när mörkret tätnar.
Fira traditionell midsommar på Kulturen i Lund och Kulturens Östarp4.6.2026 08:30:00 CEST | Pressmeddelande
Dans kring midsommarstången, folkdans och historiska miljöer väntar när Kulturen firar midsommar i Lund och på Kulturens Östarp. På midsommardagen erbjuder vi ett särskilt program med visningar på engelska om svenska midsommartraditioner.
Lunds historiedagar uppmärksammar 350-årsminnet av Slaget vid Lund28.5.2026 13:21:29 CEST | Pressmeddelande
Den 30–31 maj arrangeras Lunds historiedagar som en del av Minnesåret för Slaget vid Lund. På Kulturen i Lund väntar bland annat visningar, nyöppning av den medeltida stenträdgården Lapidariet och fri entré under lördagen. Samtidigt fylls Lundagård av marknadsstånd, karolinskt tältläger, uppvisningar och mycket mer.
Nytt sommarcafé öppnar på Kulturens Östarp 1 maj21.4.2026 07:45:00 CEST | Pressmeddelande
Den 1 maj öppnar ett nytt sommarcafé på Kulturens Östarp, friluftsmuseet och kulturreservatet i Sjöbo kommun. Mårten Lindfors, som driver sopprestaurangen Buljong i Lund, kommer att erbjuda besökarna fika, mackor och soppor. Östarps sommarcafé kommer att ha samma öppettider som Gamlegård, museets korsvirkesgård från 1800-talet.
Kulturens diorama över Slaget vid Lützen visas igen16.3.2026 15:33:30 CET | Pressmeddelande
Utställningen Dioramat – Slaget vid Lützen 1632 ger en ögonblicksbild av ett av Europas mest förödande och betydelsefulla slag före de båda världskrigen. Med 3 600 tennfigurer ville konstnären Ove Rützou gestalta slagfältet vid tidpunkten när den svenske kungen faller från sin häst och dör. Dioramat var för länge sedan utställt på Kulturen och ställs nu ut igen, efter önskemål från många som minns det från sin barndom. Invigning lördag 28 mars på Kulturen i Lund.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum