Fastighetsägarna

Rekordhöjningar av elnätsavgifter 2025 – över 30 procent i flera kommuner

Dela

Elnätsavgifterna höjs i år i snitt med cirka 11 procent, den största ökningen på 30 år. Det visar Nils Holgersson-gruppens kartläggning av elnätsavgifter. Fem elnätsbolag höjer med runt 30 procent. Undersökningen visar också att de stora bolagen: EON, Vattenfall och Ellevio, har standardiserade priser över stora geografiska områden. Det gör det svårt för konsumenter att förstå hur priserna sätts och varför de höjs.

Elnätavgifterna steg i genomsnitt 10,6 procent mellan 2024 och 2025. Årets höjningar är de högsta som uppmätts sedan Nils Holgersson-gruppen inledde sina kartläggningar 1996. Det tidigare rekordet sattes 2023, då snittet låg på 9,6 procent.

Mölndal står för den största ökningen i landet, med hela 35,5 procent, men trots det ligger avgiften fortfarande under genomsnittet. Även Ronneby höjer kraftigt med 31,3 procent men ligger fortfarande nära mitten av prislistan. Andra kommuner med höjningar runt 30 procent är bland andra Bjuv, Helsingborg och Ängelholm.

– Det är tydligt att 2025 blir ett nytt rekordår för elnätsavgifterna. Även tidigare lågprisområden genomför nu omfattande höjningar. Det tyder på en bred trend att justera upp avgifterna oavsett lokala förutsättningar. Det är en mycket allvarlig utveckling, säger Rikard Silverfur, ordförande i Nils Holgersson-gruppen.

De allra högsta elnätspriserna 2025 återfinns i flera jämtländska kommuner, däribland Härjedalen, Bräcke och Ånge. Här ligger priset på över 191 öre per kilowattimme, mer än 50 procent högre än rikssnittet.

Samtidigt visar undersökningen att, Vattenfall och Ellevio, tillämpar en enhetsprismodell där alla kunder betalar samma pris, oavsett var de bor. Eon priser delas upp i tre regionala zoner som sträcker sig över stora områden.

– Elnätsbolagen behöver svara på frågan om det är rimligt att elnätspriset är detsamma i till exempel Malmö som i Ydre, en av de mest glesbefolkade kommunerna i södra Sverige, utan att kunderna får veta varför. säger Rikard Silverfur.

De rekordstora höjningarna kan ske efter att Energimarknadsinspektionen höjt intäktsramarna för elnätsföretagen för perioden 2024–2027. Det innebär att bolagen nu har utrymme att ta ut högre avgifter än tidigare.

– Det är uppenbart att elnätsföretagen försöker använda det ökade utrymmet till fullo. Det är ingen överraskning – vi har länge varnat för att detta skulle ske. Samtidigt visar utvecklingen tydligt att den nuvarande regleringsmodellen inte är hållbar, säger Rikard Silverfur.

Läs mer och ladda ner statistik
På Nils Holgersson-gruppens webbplats finns mer information om elnätspriserna 2025, inklusive tabeller per kommun, jämförelser över tid och data per elnätsföretag. Här kan du också ladda ner hela underlaget i Excel- och PDF-format: 
https://nilsholgersson.nu/rapporter/rapport-2025/el-2025/ 

Kontakter

Rikard Silverfur, Ordförande Nils Holgerssongruppen, 070-228 71 67

Presskontakter:
Niklas Stavegård, Kommunikationschef Fastighetsägarna, 072-738 22 27
Gilda Romero, Pressekreterare Hyresgästföreningen, 072-549 11 55
Anna Weihe, Pressansvarig Sveriges Allmännytta, 070-721 20 11
Mira Lindahl, Presschef Riksbyggen, 070-258 36 38
Kenny Fredman, Presschef Bostadsrätterna, 0765-20 10 04
Kawa Zolfagary, Pressekreterare HSB, 072-205 59 62

Bilder

Högsta och lägsta prisförändring elnätsavgifter 2024-2025
Högsta och lägsta prisförändring elnätsavgifter 2024-2025
Ladda ned bild
Högsta oc lägsta elnätsavgifter 2025
Högsta oc lägsta elnätsavgifter 2025
Ladda ned bild

Nils Holgerssongruppen

Följ Fastighetsägarna

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Fastighetsägarna

Arbetsro och kul på jobbet lockar fler till kontoret14.5.2025 11:38:46 CEST | Pressmeddelande

Nästan var nionde kontorsarbetande tycker att det viktigare att jobba i moderna lokaler med god tillgänglighet än att de ligger centralt. Trots det är efterfrågan absolut störst på centralt belägna kontorslokaler. Det visar Fastighetsägarnas nya kontorsrapport. "Att utveckla framtidens A-lägen ställer högre krav på en bra helhetslösning, som många gånger kräver att fastighetsägare samverkar med varandra för att bygga platsens identitet och tillsammans erbjuda ett intressant koncept", säger Christina Friberg, expert stadsutveckling på Fastighetsägarna.

Resultatlösa medlingar med Solör om fjärrvärmepriset i Falköping – Solörs ekonomiska resultat ifrågasätts8.5.2025 11:45:53 CEST | Pressmeddelande

Alma Ohlin, näringspolitiskt ansvarig för Fastighetsägarna i Skaraborg, kommenterar medlingsförsöken: "Det är frustrerande att trots upprepade dialogförsök inte få den insyn vi efterfrågat. Falköpings fastighetsägare och konsumenter förtjänar att ha klarhet i de faktiska kostnader som ligger till grund för fjärrvärmens prissättning, särskilt med tanke på de betydande ekonomiska förbättringar som Solör redovisar."

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye