Träffa stjärnorna inför Folksam GP-sommaren!
Pressinbjudan från Svenska Friidrottsförbundet: Utomhussäsongen är i full gång och vi står inför en spännande och fullmatad friidrottssommar. Tisdagen 27 maj bjuder vi in till en pressträff där sommarens Folksam GP-serie presenteras. På plats finns en rad svenska friidrottsstjärnor liksom förbundskapten Kajsa Bergqvist.
Vad: Pressträff med fokus på sommarens Folksam Grand Prix-tävlingar. Folksam Grand Prix-sommaren bjuder på fyra högintressanta galor. Först ut är Karlstad 3 juli och sedan följer i tur och ordning Varberg 22 juli, Göteborg 26 juli och Sollentuna 10 augusti.
Medverkande: Landslagsstjärnorna Vanessa Kamga, Andreas Kramer, Engla Nilsson och Erik Erlandsson samt förbundskapten Kajsa Bergqvist och representanter för de fyra galorna.
När: Klockan 11.00-14.00 tisdagen den 27 maj. (Efter en gemensam del på cirka 30 minuter blir det tid för medias egna intervjuer.)
Var: Folksamhuset, Bohusgatan 14 i Stockholm.
I samband med träffen serveras lättare förtäring samt kaffe och dricka.
Anmälan: Vill du komma på träffen – mejla namn och företag/uppdragsgivare till kommunikation@friidrott.se. Ange även vilka du önskar intervjua.
Frågor? Ställ dem genom att mejla till kommunikation@friidrott.se
Varmt välkomna!
Kontakter
Mathias KarlssonKommunikationschefSvensk Friidrott
Tel:0709894832mathias.karlsson@friidrott.seFölj Svenska Friidrottsförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska Friidrottsförbundet
Tre stjärnor klara för Nordenkampen – "Superkul"18.12.2025 15:14:09 CET | Pressmeddelande
Den 1 februari är det dags för Nordenkampen i Karlstad och nu har tre svenska stjärnor lämnat klartecken. Maja Åskag, Samuel Pihlström och Melwin Lycke Holm har alla gjort tummen upp till den årliga landskampen. "Det ska bli superkul! Det är alltid extra roligt att få tävla framför hemmapubliken", säger Melwin.
Blågul kvartett klar för Terräng-VM18.12.2025 11:40:54 CET | Pressmeddelande
Den 10 januari är det dags för första friidrottsmästerskapet 2026 – VM och JVM i terräng som arrangeras i Tallahassee, Florida. Här presenteras den svenska truppen bestående av fyra löpare.
Nytt svenskt juniorrekord i vikt av Kamga – ”Seniorrekordet i siktet”13.12.2025 19:00:45 CET | Pressmeddelande
Upsala IF:s Patricia Kamga har öppnat den här säsongen på allra bästa sätt. Två veckor i rad har hon kastat nya juniorrekord i vikt och på Luciadagen mätte kastet hela 22.93.
Axelina Johansson krossade svenska rekordet – "En ny person"12.12.2025 20:56:44 CET | Pressmeddelande
Axelina Johansson slog under fredagskvällen till med 19.72 - en förbättring av det egna svenska inomhusrekordet med hela 41 centimeter och även 6 centimeter längre än Fanny Roos utomhusrekord. "Superkul! Jag kan nästan inte smälta det", säger Axelina.
Nordenkampen i Karlstad tre år i rad –”Jättekul!”9.12.2025 13:51:49 CET | Pressmeddelande
Nordenkampen 2023 blev den första stora tävlingen i Eva Lisa Holtz Arena. Nu står det klart att landskampen återigen arrangeras i Karlstad. Den 1 februari är det dags och faktum är Nordenkampen avgörs i samma arena även 2027 och 2028. "Jättekul! Vi har Sveriges bästa friidrottshall och det känns roligt att den kommer till bra användning", säger IF Göta-stjärnan Henrik Larsson.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum