Här är de förhandsuttagna till VM i Finland och världscupen på Idre Fjäll
Idag blev det officiellt vilka svenska löpare som blivit förhandsuttagna till VM i Finland och världscupen på Idre Fjäll. Gustav Bergman, Tove Alexandersson, Sanna Fasth och Hanna Lundberg är kvartetten som är klara för både VM och världscupen.

Till VM som avgörs 8-12 juli i Kuopio, Finland, har Sverige tre plus tre platser på respektive distans. Samt friplats för Tove Alexandersson som regerande världs- och Europamästare. Efter helgens VM-tester är det nu klart med vilka löpare som blivit förhandsuttagna. Den första uttagningen baseras på skogsmeriter från åren 2023-2024 på VM, EM, världscupen, samt VM-testerna i Finland. Vid en andra uttagning är även världscuptävlingarna på Idre Fjäll 19 och 21 juni meriterande.
Den förhandsuttagna på herrsidan är OK Ravinens Gustav Bergman.
– Gustav tog två av två segrar på VM-testerna samt har tidigare internationella meriter på hög nivå och jag bedömer hans chanser att prestera bra på VM som väldigt goda, säger Håkan Carlsson, landslagschef och förbundskapten och fortsätter.
– Gustav är den som vi ser har levererat på en jämn och hög nivå och vi vill avvakta ytterligare för att kunna göra en rättvis bedömning kring de övriga VM-platserna på herrsidan, säger Håkan Carlsson.
För Gustav Bergman själv kommer uttagningen som ett glatt besked.
– Det känns jättekul att ha blivit uttagen. Jag är nöjd med mina prestationer på VM-testerna och det känns bra att ha fått visa vilken nivå jag är på inför VM, både för andra men inte minst för mig själv. Uttagningen gör också att världscupen inte blir lika pressad – jag kan åka dit lite mer avslappnat, säger Gustav Bergman.
Tove Alexandersson har friplats som regerande Europa- och världsmästare. Bland övriga uttagna till VM hittar vi IFK Göteborgs Sanna Fasth.
– Sanna har gjort två lopp på hög nivå under VM-testerna och har också sedan tidigare visat toppresultat internationellt, säger Håkan Carlsson.
– Jag ser verkligen fram emot VM-veckan och det är en lättnad att redan nu vet att man är uttagen så man göra så bra förberedelser som möjligt, säger Sanna Fasth.
Sanna Fasth och Tove Alexandersson får sällskap av Hanna Lundberg bland de förhandsuttagna damerna.
– Dessa tre står ut med klart högst nivå just nu och VM-truppen kompletteras efter världscupen i Idre Fjäll.
Till världscupen på Idre Fjäll har Sverige möjlighet att skicka nio herrar och nio damer. Den första uttagningen som görs nu baseras på skogsmeriter från åren 2023-2024 på VM, EM, världscupen, samt 2025 års resultat på SM-medeldistans samt VM-testerna i Finland. Vid den andra uttagningen är även Swedish League-tävlingarna i Sundsvall 31 maj och 1 juni meriterande.
I den förhandsuttagna truppen återfinns bland annat Anton Johansson som haft en fin start på säsongen.
– Anton har visat fin form under våren, inte minst med segern på Medeldistans-SM. Han har tagit kliv i rätt riktning och förtjänar verkligen en plats i truppen, säger Håkan Carlsson.
På damsidan noteras Sara Hagström som är tillbaka efter skada.
– Sara har kommit tillbaka starkt och vi vet vilken hög nivå hon har så det känns kul att ha med henne, säger Håkan Carlsson.
Truppen till världscupen börjar nu ta form men konkurrensen är stenhård och kampen om de sista platserna lever i allra högsta grad:
– Det har varit en tuff förhandsuttagning, men jag tycker vi har fått till en bra mix av de löpare som visat hög internationell nivå tidigare med några nya namn som har presterat lopp på högsta nivå under antingen VM-testerna och medel-SM, eller både och, säger Håkan Carlsson och fortsätter:
– Vi har en stor konkurrens just nu och har också många mycket starka löpare utanför de förhandsuttagna. Fyra damplatser och två herrplatser finns nu kvar att dela ut till Världscupen i Idre fjäll. Detta görs efter Swedish League-helgen i Sundsvall.
Förhandsuttagna till VM i Kuopio, Finland, 8-12 juli:
Tove Alexandersson, Stora Tuna OK
Gustav Bergman, OK Ravinen
Sanna Fasth, IFK Göteborg
Hanna Lundberg, OK Renen
Förhandsuttagna till världscupen på Idre Fjäll, 18-22 juni:
Tove Alexandersson, Stora Tuna OK
Gustav Bergman, OK Ravinen
Max-Peter Bejmer, Malungs OK Skogsmårdarna
Sanna Fasth, IFK Göteborg
Sara Hagström, IFK Göteborg
Simon Imark, Tullinge SK
Anton Johansson, OK Orion
Hanna Lundberg, OK Renen
Martin Regborn, Hagaby GoIF
Albin Ridefelt, OK Linné
Johanna Ridefelt, OK Linné
Emil Svensk, Stora Tuna OK
Nyckelord
Kontakter
Håkan CarlssonLandslagschefSvenska Orienteringsförbundet
Tel:073-69 22 731hakan.carlsson@orientering.seTero MarjamäkiKommunikationschefSvenska Orienteringsförbundet
Tel:073-6537136tero.marjamaki@orientering.seBilder

Länkar
Svenska Orienteringsförbundet består av 600 föreningar med 84 000 medlemmar. Vi är en idrott för alla, med framgångsrika landslag, en omfattande tävlings- och ungdomsverksamhet samt aktiviteter som hittaut, naturpasset och motionsorientering för allmänheten. Våra medlemsföreningar arrangerar varje år runt 600 tävlingar och stora evenemang som Tiomila och O-Ringen.
Följ Svenska Orienteringsförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska Orienteringsförbundet
KungSängen ny tävlingspartner till O-Ringen19.12.2025 17:21:14 CET | Pressmeddelande
KungSängen går in som ny tävlingspartner till O-Ringen och etappvärd på O-Ringen Göteborg till sommaren. KungSängen tillverkar handgjorda och skräddarsydda kvalitetssängar i Sverige. Med noggrant utvalda material tillverkar och designar de sina sängar för hand i sin fabrik i Enköping.
Orienteraren tar ett helhetsgrepp om sporten – unga hjältar, framtidens landslag och orienteringens roll i samhället11.12.2025 15:14:27 CET | Pressmeddelande
Med 84 sidor fyllda av möten, dramatik, utveckling och framtidsspaningar ger nya numret av Orienteraren en unik överblick över hur svensk orientering rör sig framåt. Här samsas berättelser om unga som hittar sporten för första gången, landslagsprofiler som jagar nästa nivå, innovativa kartprojekt och samhällsinitiativ som får fler i rörelse.
Här är årets orienterare 20255.12.2025 16:36:44 CET | Pressmeddelande
Svenska sportjournalister har sagt sitt: Tove Alexandersson koras till årets orienterare 2025. Det blir 13:e gången som hon tilldelas utmärkelsen och tätt bakom henne placerar sig Max-Peter Bejmer och Hanna Lundberg. Utöver medierna har även Orienteringssverige fått tycka till och rösta fram sina favoriter bland en mängd olika kategorier. Bland annat röstades Martin Regborn fram som årets långdistansare, August Mollén som årets sprinter och Freja Hjerne som årets junior. Se alla pristagare i listan nedan.
3 av 10 går vilse trots GPS – ny Novus-rapport visar stort kartkunskapsglapp5.12.2025 08:08:00 CET | Pressmeddelande
Tre av fyra svenskar anser att de är bra på att läsa en papperskarta. Samtidigt har hälften inte använt en fysisk karta det senaste året – och tre av tio har gått vilse trots att de haft mobil eller GPS till sin hjälp. Det visar en Novus-undersökning genomförd på uppdrag av Svenska Orienteringsförbundet.
Orienteringen får dubbla nomineringar till Idrottsgalan18.11.2025 08:13:21 CET | Pressmeddelande
När nomineringarna till Idrottsgalan presenterades under tisdagen stod det klart att orienteringen blev dubbelt nominerat: Stafettlaget i VM bestående av Hanna Lundberg, Sanna Fasth och Tove Alexandersson nomineras i kategorin Årets Lag. Förbundskapten och landslagschef Håkan Carlsson nomineras i kategorin Årets Ledare.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum