Majkyla skapar rusning efter vintersol
22.5.2025 12:44:46 CEST | Ving AB | Pressmeddelande
Med bara en månad kvar till midsommar lyser sommarvärmen med sin frånvaro. Regn och rusk skapar därför reserusning bland dem som vill solsäkra stundande sommarsemestrar, men redan nu ser Sveriges största researrangör Ving även ett högt tryck på vinterresorna. Försäljningen av vinterresor ökade i förra veckan med 60 procent jämfört med samma tid i fjol och under innevarande vecka har bokningarna av sommarresor ökat med 24 procent jämfört med förra året.

-Är det något vi vet påverkar svenskarnas resesug så är det just vädret. Och fortsätter den ostadiga väderleken och det blir regn i sillen på midsommar vet vi att trycket kommer att bli än högre. Så vill man försäkra sig om en resa framöver gäller det att boka redan nu. Till vintern är efterfrågan som allra starkast på resor till Kanarieöarna och till Thailand har bokningarna redan nu ökat med 20 procent jämfört med i fjol, men vi ser också att det finns ett ökat intresse för exotiska destinationer som Kap Verde, säger Claes Pellvik, kommunikationschef Ving.
Bokningsläget inför sommaren ligger i linje med fjolåret där nära 7 av 10 resor redan är bokade. Från flera regionala flygplatser som Visby och Skellefteå finns endast ströplatser kvar på sommarens avgångar. Framför allt är det till de klassiska, stora destinationerna svenskarna reser, men intresset är även stort för de mindre resmålen.
-Mallorca är den i särklass största destinationen, men liksom i fjol ser vi en stark Greklandstrend och då inte bara till de stora öarna Rhodos och Kreta utan även till mindre destinationer som Parga, Thassos och Skiathos, som faktiskt är de destinationer i vårt program som just nu är allra bäst bokade. I år har vi även förlängt säsongerna till flera resmål i östra Medelhavet och till både Rhodos, Turkiet och Kreta kan man nu åka till och med höstlovet vecka 44 och till Cypern har vi förlängt resorna långt in i november, vilket vi också ser ett ökat intresse för, fortsätter Claes Pellvik.
Skatteåterbäring läggs på sparande och resor
Resor återkommer ständigt på topplistor över det investeringar som man vill lägga sina pengar på. Och när skatteåterbäringen under våren betalas ut hamnar en resa högt upp på svenskarnas önskelista. Vings färska enkätundersökning Resepanelen från april*, där 9858 svenskar svarat på frågor om resor, visar tydligt att resor prioriteras.
-Efter sparande, som svenskarna prioriterar högst (34%), så uppger 29 procent av de svarande att resor är det som flest vill använda sin skatteåterbäring till. Och är det någon investering som vi vet uppskattas så är det just resor. Att upptäcka nya platser tillsammans, skapa minnen och lägga till nya upplevelser till minnesbanken är bland det finaste man kan lägga sina pengar på om man får lite över i plånboken, avslutar Claes Pellvik.
Topplistor - Hit reser svenskarna
Sommar 2025
- Mallorca
- Rhodos
- Cypern
- Kreta
- Turkiet
Vinter 2025/2026
- Gran Canaria
- Teneriffa
- Thailand
- Kap Verde
- Egypten
* Om undersökningen Resepanelen
Resepanelen är en internetbaserad, oberoende och opolitisk panel som speglar åsikter när det gäller semester, resor och andra närliggande frågor. Den här panelen har besvarats av 9858 svenskar. Undersökningen genomfördes under april månad 2025. Att vara med är frivilligt och helt kostnadsfritt, och man kan när som helst lämna panelen. Urvalet är ett s.k. bekvämlighetsurval och de som svarar väljer själva att göra det via en webbenkät.
Kontakter
CLAES PELLVIKKommunikationschef Ving/Nordic Leisure Travel Group
Tel:+46709513032claes.pellvik@ving.sePRESSJOUR (endast för journalister)
För brådskande ärenden
Bilder




Ving är en del av Nordic Leisure Travel Group (NLTG), Nordens ledande semesterföretag som erbjuder resor, såväl klassiska paketresor som egenpaketerade resor med reguljärflyg samt kryssningar. I gruppen ingår researrangörerna Ving, Globetrotter, Spies, Tjäreborg, flygbolaget Sunclass Airlines samt de egna koncepthotellen Sunprime Hotels och Sunwing Family Resorts samt Ocean Beach Club och vännerna Lollo & Bernie. Ving ägs av Petter Stordalens Strawberry Group, Altor Funds och TDR Capital.
Följ Ving AB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Ving AB
Trippel framgång för Ving i nya varumärkesmätningar24.9.2026 09:47:42 CEST | Pressmeddelande
Ving befäster sin position som ett av Sveriges starkaste varumärken. I tre aktuella varumärkesmätningar får researrangören topplaceringar – samtidigt som kunderna aldrig förr har varit så aktivt benägna att rekommendera researrangören till vänner och bekanta. I veckan tog Ving hem förstaplatsen i Evimetrix Swedish Brand Award som starkaste varumärke i kategorin resor och i både YouGovs Most Recommended Brands och Nepa Advertising Equity senaste varumärkesmätningar hamnar researrangören på topp 10-listan.
Ving storsatsar på Kos – öppnar nytt Sunwing-hotell och fördubblar kapaciteten20.8.2026 06:00:27 CEST | Pressmeddelande
Inför sommaren 2027 gör Ving sin största satsning på Kos hittills och lanserar familjehotellet Sunwing Marmari Beach – det första nya Sunwing-hotellet sedan 2012. När hotellet öppnar i maj, direkt vid en av Kos vackraste stränder, blir det en av Vings största familjeanläggningar – och samtidigt det första stora hotellprojekt från grunden tillsammans med fastighetspartnern Premia Properties. Satsningen innebär också att kapaciteten till Kos fördubblas nästa sommar, med direktflyg via det egna flygbolaget Sunclass Airlines.
Semesterblues redan på semestern – nu säkrar svenskarna höst- och vinterresorna14.8.2026 11:18:44 CEST | Pressmeddelande
När skolorna snart börjar igen och vardagen tar vid gör sig semesterbluesen påmind – men för många svenskar börjar vemodet redan innan semestern är över. En ny undersökning* från Ving visar att drygt 80 procent av de tillfrågade upplevt en semester som de inte ville resa hem från och för 6 av 10 infinner sig semesterbluesen redan några dagar in på utlandsresan. Botemedlet vid hemkomst? Att boka nästa resa. Det märks tydligt i Vings bokningsstatistik där de sista två veckorna i juli/början på augusti bokade 76 procent bättre än de två första. Innan skolstart semestersäkrar också barnfamiljerna kommande skollov.
Semesterminnen som samlar damm: fyra av tio använder inte souvenirer de fått30.7.2026 11:50:44 CEST | Pressmeddelande
Många semesterminnen som ges bort hamnar i lådor och skåp där hemma, visar en ny undersökning. Undersökningen pekar samtidigt på vilka souvenirer som är de mest ”impopulära”. Köper du till exempel ett dekorativt föremål med hem från semestern, är sannolikheten stor att den aldrig ställs fram.
Det tar svenskarna med sig hem från hotellrummet17.7.2026 10:01:31 CEST | Pressmeddelande
Många tiotusentals svenskar reser i sommar med Ving till sydligare breddgrader. Olika semesterinköp från platsen man besöker följer då gärna med i resväskan och även ”souvenirer” från hotellrummet. Var femte svensk uppger att de någon gång tagit med något från hotellrummet. Små reseförpackningar, även kallat ”minisar” med schampo, balsam och bodylotion och liknande är det som oftast packas ner, men även kaffe/te, badtofflor och välkomstvin/mousserande. Detta enligt en nyligen genomfört enkätundersökning från Ving resepanel med 6 598 respondenter*.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum