Ytterbygg

Idag hälsar vi på hos vår hyresgäst Jasteko som nu bott in sig i nya anpassade lokaler

Dela

Familjeföretaget Jasteko har jobbat med diskhygien sedan slutet av 1970-talet. De är pionjärer som strävar efter att modernisera branschen. Diskrumskemikalier står för hälften av omsättningen men de har breddat erbjudandet till allt hotell eller restauranger behöver, som engångsemballage, porslin, arbetskläder och lokalrostat kaffe. Företaget hyr sin nya lokal i Backa av Ytterbygg.

Dennis Kollberg, VD Jasteko AB
Dennis Kollberg, VD Jasteko AB


-Disken är en viktig del i restaurangens verksamhet, berättar Dennis Kollberg på Jasteko. Vi ser till att helheten fungerar och finns där om något skulle hända. Det är alltid enkelt att nå oss och vi förstår hur restaurangbranschen fungerar. Och att miljökraven skärps gynnar oss eftersom vi är så duktiga på vad vi gör. Att logistiken fungerar är avgörande för Jasteko. Eftersom företaget har växt under åren har de behövt anpassa lokalerna efter de förändrade förutsättningarna.-Logistiken är hjärtat i verksamheten, fortsätter Dennis Kollberg. Våra egna chaufförer är våra bästa ambassadörer och för att de ska kunna jobba effektivt behöver lagret fungera smidigt. Vi jobbar inom ett stort geografiskt område och närheten till de stora vägarna är en fördel. Samarbetet med Ytterbygg funkar väldigt bra och vi har kunnat växa i deras lokaler. Det var lyxigt att få komma in i vår alldeles nya lokal där vi kunde vara med att påverka utformningen från början.

Kontakter

Bilder

​Ytterbygg – hyr ut anpassade lokaler

Ytterbygg AB är ett familjeägt bygg- och fastighetsbolag som hyr ut lokaler till små och stora företag i Storgöteborg. Vi är en aktiv fastighetsutvecklare, som hela tiden bygger nya lokaler och anpassar befintliga efter våra hyresgästers behov. Verksamheten startade för över 50 år sedan och idag omfattar vårt fastighetsbestånd över 170 000 kvm, från Älvängen i norr till Mölndal i söder. I Hisings Backa och Rollsbo har vi många trevliga lokaler med närhet till bra service och infrastruktur samt möjligheter att växa.

Följ Ytterbygg

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Ytterbygg

Arctic Trucks – etablerar sig i Ytterbyggs lokaler i Rollsbo23.10.2024 15:05:22 CEST | Pressmeddelande

Arctic Trucks som anpassar bilar för extrema miljöer och tuffa arbetsförhållanden etablerar i Kungälv. De kommer från 1 februari hyra hela huset Bultgatan 18 av Ytterbygg. Verksamheten bedrivs idag i Norge och med etableringen i Kungälv får de möjlighet att expandera och får en strategisk placering i Sverige som ger tillgång till EU:s inre marknad. "Den nya etableringen i Kungälv ger oss en unik möjlighet att expandera närmare våra kunder och effektivisera våra logistikflöden," säger Alexander Ljungdahl, VD på Arctic Trucks. "Den nya lokalen anpassas efter våra behov och platsen är strategisk för vår verksamhet och expansion " Etableringen i Kungälv innebär också att företaget kommer rekrytera nya medarbetare. "Vi ser fram emot att bli en del av den lokala gemenskapen och bidra med vår expertis inom bilindustrin," avslutar Alexander Ljungdahl. Bilder från Arctic Trucks Media och PR, https://arctictrucks.com/mediaandpr/

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye