E.M.D. gör comeback med 4 exklusiva konserter på Cirkus i Stockholm!
27.5.2025 08:00:00 CEST | Lifeline Entertainment | Pressmeddelande
Det var i slutet av 00-talet som tre starka artister fann varandra – tillsammans blev de E.M.D. med tre röster och tre personligheter. Trion Erik Segerstedt, Mattias Andréasson och Danny Saucedo syntes i Melodifestivalen, vann Grammis, och nådde platinanivåer efter hits som debutsingeln ”All For Love” och ”Baby Goodbye”. Även albumet ”A State Of Mind” blev en storsäljare och toppade listan. 2010 släpptes julalbumet ”Välkommen hem” som är ett av Sveriges mest älskade och sålda julskivor genom tiderna, med över 300 000 sålda. Låten ”Välkommen hem” toppar än idag Spotify-listan i jultider. År 2011 togs paus för att satsa på solokarriärer och låtskrivande.

Men nu är trion tillbaka i formatet som den gången placerade dem på den svenska popkartan. I december återkommer E.M.D. äntligen och gör det i form av fyra fullskaliga, men samtidigt intima framträdanden i Cirkus stora salong i Stockholm.
Formatet blir så kallad ”in the round”, med sångartrion och en orkester centralt placerad mitt i den vackra konsertsalen på Djurgården. Det blir en spännande konsertkväll med såväl nya grepp som älskade välbekanta.
Konserten: ca 1,5 h, utan paus.
SPELDATUM PÅ CIRKUS ARENA:
18 dec kl. 19.30
19 dec kl. 19.30
20 dec kl. 16.00
20 dec kl. 19.30
Biljetterna släpps 27 maj kl. 10.00 på ticketmaster.se och cirkus.se.
Produceras av Lifeline i samarbete med United Stage & Artisthuset.
Nyckelord
Kontakter
Presskontakt:Tomas LööwArtisthuset
Tel:+46 (0)704330260tomas@artisthuset.seCathrin WentzelMarknad & Presskontakt Lifeline
cathrin.wentzel@lifeline.seBilder








Länkar
Lifeline är produktionsbolaget med hjärta för utveckling av karriärer och varumärken inom nöjesindustrin. Med klienter som bland andra Pernilla Wahlgren, Jonas Gardell, Brynolf & Ljung, Bo Kaspers Orkester med många fler når vi ut till över 100 000-tals biljettköpare per år.
1997 startade Lifeline sin verksamhet i lokalerna på Linnégatan 89 i Stockholm. Från början var bolaget inriktade på management-verksamhet och uthyrning av studio för artister och producenter. Sedan dess har verksamheten utvecklats och från 2009, arbetar Lifeline som exekutiv producent inom humor-, musik-, teater-, och liveföreställningar i alla dess former på konserthus, festivaler och arenor runt om i Norden.
Följ Lifeline Entertainment
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Lifeline Entertainment
Tareq Taylor och Andreas Aleman på gemensam julturné – En innerlig jul29.5.2026 10:00:00 CEST | Pressmeddelande
Vänskap, musik och julens alla nyanser står i centrum när Tareq Taylor och Andreas Aleman förenas på scenen i den nya julshowen En innerlig jul. Turnén har premiär i november 2026 och bjuder publiken på en varm och personlig föreställning där musik, berättelser och eftertanke vävs samman till en stämningsfull helhetsupplevelse.
Måns Möllers succéföreställning Mitt Perfekta Liv återvänder – efter en oväntad miss28.5.2026 12:00:34 CEST | Pressmeddelande
I höst får publiken en sista chans att uppleva Mitt Perfekta Liv när Måns Möller återvänder till scenen för ett fåtal exklusiva kvällar runt om i Sverige. Med sig har han nya problem, ett tv-team - och sonen Viggos påminnelse om att det är kul att vara glad.
Tommy Körberg bjuder in till julfirande på Cirkus och Rival i vinter28.4.2026 13:16:08 CEST | Pressmeddelande
Efter en hyllad karriär som spänner över decennier återvänder en av Sveriges mest ikoniska röster till den stora julscenen. I vinter bjuder Tommy Körberg in till ”Julen är här!” – en varm och innerlig konsertupplevelse på Nya Cirkus och Rival i Stockholm.
Succéshowen växer – i höst intar Il magnifico Scandinavium i Göteborg och Cirkus i Stockholm23.4.2026 12:00:00 CEST | Pressmeddelande
Efter en hyllad premiär och utsålda kvällar tar Bo Kaspers Orkester nästa steg med sin jubileumsföreställning Il magnifico. Intresset fortsätter att öka och nu står det klart att produktionen utökas med en stor spelning i Scandinavium samt flera exklusiva föreställningar på Cirkus.
Viktor Norén & Linus Wahlgren tar succéföreställningen “Våra liv, våra musikaler” till de stora scenerna31.3.2026 10:12:31 CEST | Pressmeddelande
Efter en framgångsrik turné i fjol med flera utsålda konserter återvänder Viktor Norén och Linus Wahlgren i höst med “Våra liv, våra musikaler”. Det blir en större, starkare och ännu mer storslagen föreställning när den nu flyttar in i Sveriges större konserthus och arenor.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum