Ökad tillförsikt samt något mindre oro inom handeln
Handelns framtidstro stärktes i maj, särskilt inom sällanköpsvaruhandeln. Förväntningar på både försäljning, lönsamhet och sysselsättning pekar uppåt – men läget är fortsatt skört, med pessimistiska framtidsförväntningar. Det visar Svensk Handels senaste Handelsbarometer.

Handelns framtidsförväntningar stärktes tydligt i maj. Särskilt stark förbättring noterades inom sällanköpsvaruhandeln, där framtidsindikatorn steg med 9,7 enheter till 90,7. Även dagligvaruhandeln och partihandeln rapporterade ökad framtidstro – men samtliga delbranscher ligger fortsatt under det neutrala indexvärdet 100, vilket medför att handelsföretagen fortsatt ser pessimistiskt på kommande tre månader.
– Det är glädjande att vi ser ett så tydligt uppsving i handelsföretagens framtidstro. Efter en skakig vår präglad av oro kring handelstullar och geopolitik finns nu en något mer samlad optimism i branschen. Men handelsföretagen vet också att läget kan vända snabbt, vilket är en stor anledning till att en viss oro ändå kvarstår, säger Sofia Larsen, vd på Svensk Handel.
Sällanköpsvaruhandeln driver uppgången
Sällanköpsvaruhandeln visar den mest positiva utvecklingen i maj. Framtidstron stärks framför allt av förväntningar om ökad försäljning, som ökar med 12,4 enheter till 95,3.
I dagligvaruhandeln ökar framtidsindikatorn med 4,3 enheter till 89,9.
Partihandelns framtidsindikator steg med 6,8 enheter till 92,6. Här driver också försäljningsförväntningarna (+10,8 enheter till 96,9) utvecklingen.
– Det råder inga tvivel om att handeln fortsatt är pressad, men det finns hopp om att vändningen vi nu ser är början på något mer bestående. Detta bygger dock på att regeringen levererar på sina löften kring ökad tillväxt och köpkraft. Ett välmående handelsland är bra för Sverige i stort, säger Sofia Larsen.
Försiktig optimism – men riskerna finns kvar
Trots den starka utvecklingen ligger samtliga indikatorvärden fortfarande under 100, vilket betyder att framtidsförväntningarna fortsatt är pessimistiska. Svensk Handel pekar också på att osäkerheten visserligen har minskat – men långt ifrån försvunnit.
– Man kan se ljuset i tunneln, men vi vet tyvärr inte hur lång tunneln är. Vår bedömning är att pausen i tullfrågan spelat in i utvecklingen. Men nu krävs stabilitet och långsiktighet. annars riskerar de positiva tongångarna att klinga av. Vi utgår ifrån att Riksbanken kommer att sänka räntan igen inom kort, säger Sofia Larsen.
Så beräknas Framtidsindikatorn
Handelsbarometerns Framtidsindikator beräknas som det genomsnittliga nettotalet för tre frågor som rör butikschefernas förväntningar på försäljning, antalet medarbetare och lönsamhetsutveckling de kommande tre månaderna. Utifrån svaren beräknas ett index med ett neutralt värde 100 där indextal över 100 innebär positiva framtidsförväntningar och under 100 innebär negativa framtidsförväntningar.
Kontakter
Svensk Handels pressjour, 010-471 86 50
Svensk Handels pressjour
Är du journalist och vill komma i kontakt med någon på Svensk Handel? Kontakta pressjouren.
Dokument
Följ Svensk Handel
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svensk Handel
Tillträdesförbud till butik – en svag lag med potential4.12.2025 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Fler ansöker om tillträdesförbud och antalet beviljade ansökningar ökar. Men fortsatt avslås nästan hälften av alla ansökningar. Svensk Handel är kritiska och menar på att lagen om tillträdesförbud till butik inte ger handlarna det skydd som utlovats.
3 av 10 handlade second hand i oktober3.12.2025 06:00:00 CET | Pressmeddelande
3 av 10 svenskar handlade second hand i oktober och försäljningen uppgick till drygt 1,3 miljarder kronor, vilket nästan exakt motsvarar försäljningssiffran för oktober 2024. Det är andra månaden i rad som utvecklingen följer fjolårets mönster.
Framtidstron inom dagligvaruhandeln stärks27.11.2025 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Läget i handeln är fortsatt avvaktande, men även om förväntningarna framåt präglas av försiktighet finns några ljusglimtar. Handelsbarometern för november visar att framtidsförväntningarna inom dagligvaruhandeln stärktes, medan de var oförändrade inom sällanköpsvaruhandeln och föll inom partihandeln.
E-handeln går starkt inför årets mest intensiva veckor24.11.2025 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Svensk Handels E-handelsindikator skattar e-handelns omsättning för oktober månad till 13,1 miljarder kronor. Det var en ökning med 16 procent jämfört med samma månad förra året och den fjärde månaden i rad med tvåsiffriga tillväxttal.
Rekordmånga planerar att handla under Black Week20.11.2025 06:00:00 CET | Pressmeddelande
57 procent av svenskarna planerar att handla under Black Week 2025 och 64 procent uppger att de kommer köpa julklappar under veckan. Enligt Svensk Handels prognos kommer årets försäljning uppgå till 10,2 miljarder kronor, vilket är en ökning från 9,7 miljarder år 2024.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum