Ny GC-tunnel för säkrare passager
Trafikverket har tilldelat MTA uppdraget göra stadsdelen Tröingedal i Falkenberg säkrare samt trafikplats Tröingeberg effektivare.

I Falkenberg växer den nya stadsdelen Tröingedal fram. Här är det planerat för skola, idrottshall, verksamheter och bostäder.
För att göra det säkrare att ta sig mellan den nya stadsdelen och centrala Falkenberg kommer MTA bygga en gång- och cykeltunnel under väg 767. Tunneln kommer att vara viktig för de barn och unga som behöver passera väg 767 för att ta sig till den nya skolan.
Vid Tröingedal finns trafikplats Tröingeberg. För att öka dess kapacitet kommer vi bygga om på- och avfartsramperna inklusive anslutningar till väg 767 samt så kommer vi bredda väg 767 för anläggande av accelerations- och retardationsfält.
Arbetet påbörjas i maj och är planerat att vara klart under december i år.
Om oss
MTA Bygg och Anläggning är ett regionalt bygg- och anläggningsföretag med verksamhet i Halland och Skåne. Vi förespråkar arbetsglädje, enkelhet och långsiktighet som utgångspunkt för framgångsrika affärer. Vi är en av Sveriges Bästa Arbetsplatser, med utmärkelsen sedan flera år tillbaka via Great Place To Work.
Följ MTA Bygg och Anläggning
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från MTA Bygg och Anläggning
MTA fixar till Katten åt HFAB24.10.2025 10:14:11 CEST | Pressmeddelande
HFAB har gett MTA Bygg och anläggning i uppdrag att renovera lägenheterna på fastigheten Katten 17 i centrala Halmstad.
MTA belyser GC-banan Frösakull-Ranagård23.10.2025 11:47:28 CEST | Pressmeddelande
Halmstad kommun har gett MTA Bygg och anläggning i uppdrag att göra ny-och ombyggnad av belysningsanläggningen utmed gång- och cykelbanan Frösakull-Ranagård.
MTA bygger nytt i Helsingborgs hamn16.10.2025 16:01:15 CEST | Pressmeddelande
MTA bygg och Anläggning har fått förtroendet att bygga en ny hallbyggnad åt Helsingborgs Hamn.
MTA bygger om Höganäs AB:s Huvudkontor16.10.2025 15:42:14 CEST | Pressmeddelande
MTA Bygg och Anläggning AB har fått förtroendet att bygga om en del av Höganäs AB:s huvudkontor i Höganäs.
MTA bygger nytt kontor och produktionslokal i Varberg åt Alento25.9.2025 14:17:09 CEST | Pressmeddelande
Belysningsföretaget Alento har gett MTA Bygg och anläggning uppdraget att bygga deras nya kontor och produktionslokal i Varberg.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum