Tyck till om framtidens Arenaområde!
27.5.2025 15:52:30 CEST | Skövde kommun | Pressmeddelande
Skövde kommun bjuder in allmänheten till en utställning som visar det pågående arbetet med Arenaområdet. Utställningen visar var vi är i processen med att ta fram ett planprogram – ett viktigt steg mot framtidens Skövde.

Alla besökare får ta del av en skiss som sammanfattar de tankar och idéer som kommit fram i tidigare dialoger och workshops. Skissen bygger också på kommunfullmäktiges mål, kommunens vision 2040, andra styrdokument och projektets målbild.
Arbetet är i gång
Det är tidigt i processen, men arbetet är i gång. Det dröjer innan ett färdigt förslag finns och ännu längre innan området är helt utbyggt. Utställningen är en möjlighet att få se hur planeringen går till och lämna synpunkter för arbetet framåt.
Gör din röst hörd
Prata med oss vid utställningen, lämna dina tankar på vår webb eller mejla till samhallsbyggnad@skovde.se Skriv ”PLAN.2016.7” i ämnesraden på mejlet.
Var? Arena Skövdes entré och skovde.se/arenaomradet
När? 28 maj - 4 juni
Vi finns på plats på Arenan för samtal:
- Onsdag 28 maj kl. 10:00–13:00
- Fredag 30 maj kl. 12:00–15:00
- Måndag 2 juni kl. 15:00–19:00 (kl. 17:00 presentation av utställningen)
- Tisdag 3 juni kl. 10:00–13:00
- Onsdag 4 juni kl. 12:00–15:00
Kontakter
Linda KjerfvePlanarkitekt
Tel:0500-498052Linda.Kjerfve@skovde.seEdith RudströmPressansvarig
Tel:0500-49 85 64edith.rudstrom@skovde.seVälkommen till Skövde kommun!
Skövde är en stad med goda kommunikationer som ligger centralt mellan Sveriges största sjöar, Vänern och Vättern. Här vill fler alltid mer. Inte undra på att vi snart är 60 000 människor som bor, lever och växer tillsammans här.
Vi som arbetar inom Skövde kommun drivs av ständig utveckling, vi vill mer och framåt. Vårt uppdrag är att oförtröttligt se till att möjligheterna finns här, att idéer förverkligas och att människor växer. Det andra tycker är omöjligt, gör vi möjligt. Tillsammans lyckas vi!
Följ Skövde kommun
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Skövde kommun
Ny sektorchef för sektor service rekryterad20.10.2026 10:00:00 CEST | Pressmeddelande
Pelle Holmström blir ny chef för sektor service. Han efterträder Dina Ebbeson som går vidare till en tjänst som kommundirektör i Grästorps kommun.
Stark ekonomi ger Skövde kraft att investera för framtiden13.10.2026 08:15:00 CEST | Pressmeddelande
Skövde kommun går mot ett starkt ekonomiskt resultat 2026. Helårsprognosen visar ett resultat på 308,6 miljoner kronor, vilket är 142,2 miljoner kronor bättre än budget. Om prognosen håller skulle det ge kommunen bättre förutsättningar att möta de stora investeringar som följer av Skövdes fortsatta utveckling och tillväxt.
Skövde kommun och Newsec bjöd in till en dag om försvarssektorn som tillväxtbransch9.10.2026 15:57:28 CEST | Pressmeddelande
Torsdagen den 8 oktober samlades 130 företagare, fastighetsägare och investerare, tillsammans med representanter och politiker från Skövde kommun och Skövdes ekosystem, i Science Park Skövde för en inspirationsdag om affärsmöjligheter inom totalförsvarssektorn.
Sammanfattning av barn- och utbildningsnämndens sammanträde 5 oktober5.10.2026 15:04:08 CEST | Pressmeddelande
Redovisning av tertialrapport 2 (T2) och beslut om nedläggning av förskolorna Vargkulan, Trängen och Ekängen.
Nätverksträff för bygg- och fastighetsåterbruk5.10.2026 10:08:14 CEST | Nyheter
Kommuner, byggföretag, arkitekter och andra aktörer från hela Skaraborg samlades under måndagen den 22 september för den tredje träffen inom nätverket för bygg- och fastighetsåterbruk. Fokus låg på hur byggbranschen kan gå från återbruksambitioner till praktiskt genomförande.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum