Fastighetsägarna

Välkomna reformförslag för hyresmarknaden men mer krävs för fler bostäder

Dela

Fastighetsägarna välkomnar utredningsförslag om mer flexibla uthyrningsregler för delnings- och företagsbostäder, men ytterligare reformer krävs för att skapa en mer flexibel och tillgänglig bostadsmarknad. Utredningsförslaget om ökad rätt att hyra ut bostadsrätt är däremot omotiverat.

En central del av den statliga utredningens En mer flexibel hyresmarknad (SOU 2025:65) förslag är mer ändamålsenliga regler för blockhyra samt att möjliggöra blockuthyrning för delningsbostäder (coliving) och företagsbostäder. Detta har inte varit möjligt sedan en förändrad rättspraxis från Svea hovrätt 2021, vilket i praktiken omöjliggjort sådana upplägg.

– Blockuthyrning är avgörande för tillgången till exempelvis studentbostäder och boenden inom vård och omsorg. Det är bra att reglerna anpassas och blir mer ändamålsenliga, säger Johan Kleveland, förbundsjurist vid Fastighetsägarna och expert i utredningen och fortsätter.

– Det är glädjande att man nu ger förutsättningar för delnings- och företagsbostäder. Men det är problematiskt att nya affärsmodeller kräver lagändringar för att fungera. Vi behöver en mer flexibel lagstiftning som stödjer utveckling, inte hindrar den, säger Johan Kleveland.

Utredningen föreslår en ny privatuthyrningslag som ska gälla för privatpersoner som hyr ut upp till två bostäder.

– En tydligare lag för privatuthyrning är välkommen. Men det är problematiskt att en fastighetsägare som hyr ut två bostäder i andra hand kan omfattas av helt andra, mer förmånliga regler än en annan liten fastighetsägare som bedriver samma verksamhet men med något fler lägenheter. Det snedvrider konkurrensen och visar tydligt på behovet av en mer genomgripande och enhetlig reform av hyresreglerna, säger Johan Kleveland.

Utredningen vill också göra det enklare att hyra ut en bostadsrätt under längre tid.

– Sedan 2014 är det möjligt att hyra ut i fler fall och idag är det egentligen bara om det saknas skäl utöver att tjäna pengar som en andrahandsuthyrning inte godkänns.  Vi ser inget behov av att ändra lagen. En ytterligare uppluckring riskerar tvärtom att leda till spekulationsköp och ökad otrygghet för de övriga bostadsrättshavarna i huset, säger Johan Kleveland.

Faktaruta: 

Det här är blockhyra

Blockhyra innebär att minst tre lägenheter hyrs ut till exempel till ett företag eller en kommun för som i sin tur ska hyra ut lägenheterna i andra hand. Vid blockhyra blir andra villkor tillåtna än i vanliga bostadshyresavtal men en förutsättning är att hyresnämnden godkänner blockuthyrningen.

Det här är delningsbostäder
En delningsbostad (även kallad coliving) är ett boende där flera hyresgäster delar på vissa ytor, som kök, vardagsrum eller badrum, men har egna sovrum.

 

 

Kontakter

Om oss

Vi arbetar för en väl fungerande fastighetsmarknad


Fastighetsägarna är branschorganisationen som arbetar för en väl fungerande fastighetsmarknad. Våra 15 000 medlemmar äger och hyr ut bostäder och lokaler över hela landet. Vi representerar såväl de största börsnoterade fastighetsbolagen, kommunägda bostadsbolag som privata fastighetsföretag och bostadsrättsföreningar.

Följ Fastighetsägarna

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Fastighetsägarna

Rekordhöjningar av elnätsavgifter 2025 – över 30 procent i flera kommuner21.5.2025 07:01:00 CEST | Pressmeddelande

Elnätsavgifterna höjs i år i snitt med cirka 11 procent, den största ökningen på 30 år. Det visar Nils Holgersson-gruppens kartläggning av elnätsavgifter. Fem elnätsbolag höjer med runt 30 procent. Undersökningen visar också att de stora bolagen: EON, Vattenfall och Ellevio, har standardiserade priser över stora geografiska områden. Det gör det svårt för konsumenter att förstå hur priserna sätts och varför de höjs.

Arbetsro och kul på jobbet lockar fler till kontoret14.5.2025 11:38:46 CEST | Pressmeddelande

Nästan var nionde kontorsarbetande tycker att det viktigare att jobba i moderna lokaler med god tillgänglighet än att de ligger centralt. Trots det är efterfrågan absolut störst på centralt belägna kontorslokaler. Det visar Fastighetsägarnas nya kontorsrapport. "Att utveckla framtidens A-lägen ställer högre krav på en bra helhetslösning, som många gånger kräver att fastighetsägare samverkar med varandra för att bygga platsens identitet och tillsammans erbjuda ett intressant koncept", säger Christina Friberg, expert stadsutveckling på Fastighetsägarna.

Resultatlösa medlingar med Solör om fjärrvärmepriset i Falköping – Solörs ekonomiska resultat ifrågasätts8.5.2025 11:45:53 CEST | Pressmeddelande

Alma Ohlin, näringspolitiskt ansvarig för Fastighetsägarna i Skaraborg, kommenterar medlingsförsöken: "Det är frustrerande att trots upprepade dialogförsök inte få den insyn vi efterfrågat. Falköpings fastighetsägare och konsumenter förtjänar att ha klarhet i de faktiska kostnader som ligger till grund för fjärrvärmens prissättning, särskilt med tanke på de betydande ekonomiska förbättringar som Solör redovisar."

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye