Föräldrar på Gotland tredje bäst i Sverige på att dela lika på dagar med föräldrapenning och vab
För andra gången på kort tid går TCO:s jämställdhetsindex åt fel håll. Mäns andel av dagar med föräldrapenning och vab minskar och föräldrar delar alltså mer ojämställt på föräldradagarna.

- Det är tydligt att de reformer regeringen gjort för föräldraförsäkringen inte leder till ett mer jämställt uttag, snarare tvärtom, säger Therese Svanström, ordförande TCO.
Föräldrar på Gotland är tredje bäst i Sverige på att dela på dagar med föräldrapenning och vab. Gotland är också ett av få län där Jämställdhetsindex går åt rätt håll. Indexet för 2024 är 66,6 jämfört med 67,4 för 2023.
TCO tar årligen fram Jämställdhetsindex som visar hur utvecklingen har sett ut gällande kvinnors och mäns uttag av dagar med föräldrapenning och vab (vård av barn). Beräkningarna sträcker sig bakåt till 2006.
För Sverige som helhet är indexet 68,3 vilket betyder att kvinnor har tagit 68,3 procent av dagarna med föräldrapenning och vård av barn under 2024 och att män endast tog 31,7 procent av dagarna. Det är en förändring mot en mer ojämställd fördelning sedan föregående år då Jämställdhetsindex var 68,0.
- Det är oerhört frustrerande att få svart på vitt att utvecklingen mot en mer jämställd föräldraförsäkring inte bara stannat upp, utan går åt fel håll. Det är en indikation på att de ändringar som gjordes i föräldraförsäkringen förra året sannolikt bidragit till en mer ojämställd fördelning. Det vi saknar är reformer som i stället ökar jämställdheten, säger Therese Svanström, ordförande för TCO.
Uttaget av föräldrapenning och vab har sedan TCO började göra Jämställdhetsindex blivit mer jämställt, förutom 2007 och 2021 då utvecklingen gick åt fel håll. Nu händer det alltså igen.
Den ojämna fördelningen av föräldraledighet och vård av barn påverkar kvinnors inkomster, karriär, hälsa och pension på ett negativt sätt. Det syns i den officiella statistiken och i forskningen. TCO vill se en politik med mer ambitioner för ökad ekonomisk jämställdhet. Några av våra förslag är:
-
Att fler månader viks för respektive förälder.
-
Att högre ersättning ges för de 90 lägstanivådagarna samtidigt som de styrs till att tas ut 10 om året när barnet är 3–12 år för att underlätta livspusslet under barnens uppväxt
-
Att regeringen ger myndigheter i uppdrag att ta fram ett digitalt verktyg så att föräldrar på ett enkelt sätt kan förstå vilka effekter olika upplägg av betald och obetald föräldraledighet leder till.
Om TCO:s Jämställdhetsindex
TCO:s Jämställdhetsindex är ett sätt att följa utvecklingen av hur dagarna med föräldrapenning och vård av barn fördelas mellan kvinnor och män. Det bygger på Försäkringskassans statistik över antal utbetalade nettodagar med föräldrapenning och tillfällig föräldrapenning vid vård av barn (vab). Indexet visar hur stor andel av dessa dagar som tas ut av kvinnor. Index 50 = helt jämställt.
Gotlands index i relation till övriga län
Index 2024 |
Placering i landet 2024 |
|
Västerbottens län |
66,0 |
1 |
Jämtlands län |
66,2 |
2 |
Gotlands län |
66,6 |
3 |
Västernorrlands län |
67,4 |
4 |
Uppsala län |
67,5 |
5 |
Stockholms län |
67,6 |
6 |
Dalarnas län |
68,0 |
7 |
Hallands län |
68,1 |
8 |
Jönköpings län |
68,2 |
9 |
Värmlands län |
68,3 |
10 |
Västra Götalands län |
68,3 |
11 |
Kronobergs län |
68,3 |
12 |
Gävleborgs län |
68,4 |
13 |
Örebro län |
68,5 |
14 |
Östergötlands län |
68,6 |
15 |
Västmanlands län |
68,8 |
16 |
Norrbottens län |
68,9 |
17 |
Blekinge län |
69,0 |
18 |
Kalmar län |
69,0 |
19 |
Södermanlands län |
69,3 |
20 |
Skåne län |
69,6 |
21 |
Nyckelord
Kontakter
Tora HeckscherPresschef
Tel:0706-555 311tora.heckscher@tco.seOm oss
TCO är en partipolitiskt fristående centralorganisation som samlar 12 fackförbund med 1,2 miljoner medlemmar.
Vår uppgift är att påverka politiken och samhällsutvecklingen för goda villkor i arbetslivet. Det gör vi genom att ge röst åt professionella och välutbildade människors behov av trygghet, utveckling och välfärd.
Läs mer på www.tco.se
Följ TCO
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från TCO
I Blekinge är föräldrar bland de sämsta i Sverige på att dela lika på föräldradagarna31.5.2025 12:11:06 CEST | Pressmeddelande
Jämställdheten backar igen. Det visar TCO:s Jämställdhetsindex. Mäns andel av dagar med föräldrapenning och vab minskar för tredje gången sedan TCO började mäta för snart 20 år sedan.
Jämställdhetsindex går åt fel håll i Dalarna, föräldrar sämre på att dela på föräldradagar31.5.2025 12:10:50 CEST | Pressmeddelande
Jämställdheten backar igen. Det visar TCO:s Jämställdhetsindex. Mäns andel av dagar med föräldrapenning och vab minskar för tredje gången sedan TCO började mäta för snart 20 år sedan.
Jämställdheten backar i Gävleborgs län – män sämre på att ta ut föräldradagar31.5.2025 12:09:55 CEST | Pressmeddelande
Jämställdheten backar igen. Det visar TCO:s Jämställdhetsindex. Mäns andel av dagar med föräldrapenning och vab minskar för tredje gången sedan TCO började mäta för snart 20 år sedan.
Föräldrar i Jämtland näst bäst i Sverige på att dela jämställt på föräldradagar31.5.2025 12:09:40 CEST | Pressmeddelande
Jämställdheten backar igen. Det visar TCO:s Jämställdhetsindex. Mäns andel av dagar med föräldrapenning och vab minskar för tredje gången sedan TCO började mäta för snart 20 år sedan.
Föräldrar i Borgholm bäst i Kalmar län på att dela lika på dagar med föräldrapenning och vab31.5.2025 12:09:21 CEST | Pressmeddelande
Jämställdheten backar igen. Det visar TCO:s Jämställdhetsindex. Mäns andel av dagar med föräldrapenning och vab minskar för tredje gången sedan TCO började mäta för snart 20 år sedan.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum