Nytt avtal för larm- och säkerhetsteknik
Installatörsföretagen har tecknat ett nytt Larm- och Säkerhetsteknikavtal med Elektrikerförbundet och Seko. Det nya avtalet kommer bland annat underlätta vid nyanställningar i branschen och följer märket.

Det nya avtalet är tvåårigt och löper från den 1 juni 2025 till och med den 31 maj 2027 och följer lönenivåerna enligt märket på 6,4 procent.
– Larm- och säkerhet är ett växande teknikområde och med det här nya avtalet skapar vi den långsiktighet och stabilitet som företagen behöver för att fortsätta utvecklas. Även om förhandlingarna har varit tuffa har vi hela tiden känt att vi ska nå fram till ett avtal som gynnar branschen som helhet, säger Henrik Junzell, förhandlingschef på Installatörsföretagen.
Det nya avtalet innehåller en rad delar som gynnar branschen:
- Avtalet möjliggör för företagen att komma överens med nyanställd om att lönen är satt med kommande lönerevision inräknad.
- Avtalet ger en möjlighet till att timanställa pensionärer. Ett bra sätt att nyttja erfarna montörer och täcka upp vid plötsligt behov.
- Avtalet skapar ordning och reda genom en ny avtalsbestämmelse om att skadestånd utgår om arbetstagare inte iakttar uppsägningstid vid egen uppsägning.
– Möjligheten att komma överens med nyanställda om att den lön de anställts på även inkluderar kommande lönerevision ger det nya avtalet en tydligare anställningsprocess för både arbetstagare och arbetsgivare, säger Emelle Thunholm, avtalsansvarig för Larm- och Säkerhesteknikavtalet.
Nyckelord
Kontakter
Alexander FälldinAnsvarig press och opinion
Tel:08 762 75 90alexander.falldin@in.seOm oss
Installatörsföretagen är bransch- och arbetsgivarorganisationen för installationsbranschen och en del av Svenskt Näringsliv. Vi representerar 4 200 medlemsföretag med närmare 63 000 medarbetare som installerar, optimerar och kontrollerar värme, ventilation, vatten, el- och teleteknik. Vi finns i våra medlemsföretags vardag och jobbar för deras framtid. Hos oss samlas företag som steg för steg gör världen mer hållbar genom elektrifiering, energieffektivisering och smarta installationer. Det är vi som gör energi- och klimatomställningen möjlig.
Följ Installatörsföretagen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Installatörsföretagen
Ny rapport: Byråkratins avgifter göder byggkostnader26.11.2025 08:30:00 CET | Pressmeddelande
Sveriges bostadsbyggande befinner sig i en kris. I en ny rapport visar Installatörsföretagen att byråkrati, offentliga avgifter och långdragna myndighetsprocesser i allt större omfattning driver byggkostnaden. Det riskerar att omöjliggöra många svenskars husdrömmar.
ESA Industri och Installation upphör att gälla 29 maj 202621.11.2025 09:00:00 CET | Pressmeddelande
Samarbetet kring publikationen ESA Industri och Installation kommer att avslutas. Publikationen kommer vara tillgänglig fram till den 29 maj 2026.
Marknaden för säkerhetsteknik växer snabbt15.10.2025 10:03:19 CEST | Pressmeddelande
I dag släpper Installatörsföretagen rapporten Dubbel effekt och ökad kundnytta. Den visar att marknaden för kommunikations- och säkerhetsteknik väntas växa med upp till 30 procent till 2035. Särskilt säkerhetsområdet växer, med fokus på lås, larm, kameraövervakning och cybersäkerhet.
Bra lagförslag mot låga anbud – men mer krävs1.10.2025 14:48:59 CEST | Pressmeddelande
Konkurrensverket har lämnat förslag på åtgärder till regeringen för att upphandlande organisationer ska få bättre möjligheter att utesluta onormalt låga anbud. Installatörsföretagen välkomnar förlagen och vill nu att regeringen fortsätter arbeta för att reformera offentlig upphandling.
Försvarssatsningar får fart på återhämtningen1.10.2025 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Efter flera problematiska år ser installationsbranschen nu tecken på återhämtning. Installatörsföretagens konjunkturrapport visar att installationsvolymerna ökar med 3 procent i år och 4 procent nästa år. Sveriges rekordstora satsning på militärt och civilt försvar tros ligga bakom utvecklingen.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum